Logo
Logo

Saprol – zwalczanie chorób u roślin ozdobnych

Saprol jest fungicydem, który dopiero „rozpycha się łokciami” w półce roślin ozdobnych. Radzi sobie z wieloma chorobami, które psują estetykę zieleni, a mogą doprowadzić nawet do jej zamierania. Jego atutem jest długotrwałe działanie ochronne. Co jeszcze trzeba wiedzieć o preparacie grzybobójczym Saprol? Jaki ma mechanizm działania?

Z artykułu dowiesz się:
  • Co to preparat Saprol?
  • Gdzie stosuje się Saprol?
  • Jak stosować Saprol?
  • Zasady stosowania środków ochrony roślin

Co to Saprol?
Skład i mechanizm działania preparatu

Saprol to środek grzybobójczy zawierający jedną substancję aktywnie czynną – tritikonazol. Preparat zawiera też dodatek oleju roślinnego.

Tritikonazol należy do grupy konazoli-triazoli. Ma działanie powierzchniowe i systemiczne (układowe), czyli przedostaje się do wnętrza rośliny i hamuje infekcje wywołane przez grzyba. Działa również w tych miejscach, na które nie został naniesiony bezpośrednio (np. gdy wykonanie zabiegu ochronnego było nieprecyzyjne). Stosowany jest zarówno w fungicydach do opryskiwania jak również w zaprawach nasiennych.

  • Saprol ma formę koncentratu, który należy dodać do wody i tym samym sporządzić zawiesinę wodną. W tej postaci można go stosować szerzej na zieleń ogrodową.
  • Oprócz tego jest dostępny także w spray’u, od razu gotowym do użycia. To dobre rozwiązanie do ochrony niewielkiej liczby roślin, np. na balkonie lub tarasie. Ze względu na wygodę, forma spray'u jest ceniona zwłaszcza przez osoby starsze.

Na co stosuje się Saprol?
Gdzie i na co używamy preparat

Saprol to preparat, który stosuje się zarówno profilaktycznie jak i doraźnie, do zapobiegania i hamowania infekcji o podłożu grzybicznym. Ma długi okres działania, nie dopuszcza do rozwoju patogenów nawet przez 3 tygodnie. Zaleca się stosować go na rośliny ozdobne uprawiane w gruncie i w pojemnikach.

Stosuje się go m.in. rośliny zielne, drzewa i krzewy iglaste, azalie i różaneczniki, hortensje, róże i inne krzewy.

Zwalcza kilka powszechnych oraz groźnych chorób roślin ozdobnych:

Na choroby grzybowe roślin ozdobnych
Saprol – to środek grzybobójczy przeznaczony do roślin ozdobnych. Jest fungicydem o natychmiastowym i długim działaniu.
Kup online w naszym sklepie

Jak używać Saprol?
Dawkowanie i stosowanie

Saprol stosuje się w stężeniu 1,5%, co oznacza, że w 1 l wody rozrabia się 15 ml preparatu. Do jego rozprowadzania należy użyć opryskiwacza. Saprol w ciągu sezonu może być użyty maksymalnie pięć razy. Odstęp pomiędzy zabiegami nie może być mniejszy niż 14 dni. Należy także unikać zbyt długich przerw, np. powyżej 30 dni. To zabezpiecza zieleń na około 4 miesiące, a róże przed czarną plamistością na pięć miesięcy.

 

Saprol jest jednorodny, tj. zawiera jedną substancje aktywnie czynną. Po wykonaniu kilku zabiegów należy zastosować fungicyd należący do innej grupy (oczywiście o ile wciąż zachodzi taka potrzeba).

Saprol zaleca się aplikować w temp. powyżej 12°C. Ze względu na fakt, że używa się go do ochrony roślin ozdobnych, nie posiada okresu karencji.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Pestycydy zaleca się stosować z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i z fungicydem Saprol jest nie inaczej. Zawsze trzeba kierować się instrukcjami opracowanymi przez producenta.

  • Należy używać ubioru ochronnego, maski i okularów.
  • Prace wykonuje się przy umiarkowanie ciepłej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie. Daje to większą szansę, że zabieg będzie w pełni skuteczny. Szybko wchłania się, dlatego opady w kolejnym dniu nie są już problemem.
  • Czas opryskiwania – rano lub wieczorem, po oblocie pszczół. W szczególności dotyczy to gatunków kwitnących. Mimo, że fungicydy nie są aż tak toksyczne dla zwierząt jak insektycydy, mogą również doprowadzić do zatrucia.
  • Opryskiwacz po zakończonej pracy należy wypłukać. Popłuczyny zaleca się zastosować na dodatkowych roślinach ozdobnych. Nie wylewa się ich.

Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

Saprol jest przydatnym preparatem na potrzeby przydomowego ogrodu. Pozwala ochronić wartościowe krzewy ozdobne tym samym dbając o ich atrakcyjny wygląd i ograniczając ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów.

Ważne!
Nabycie środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin, określone w art.28 (DZ.U.2018, poz. 1310) ustawy o środkach ochrony roślin.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: suhyung798/Pixabay ed.

Autor
Saprol – zwalczanie chorób u roślin ozdobnych
Saprol – zwalczanie chorób u roślin ozdobnych
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl