Logo
Logo

Całe wakacje nieziemsko pachnie. Zrób to teraz, a kwiaty będziesz liczyć w setkach

Kiedy myślę o lawendzie, od razu przychodzi mi na myśl obraz bujnych, fioletowych krzewów zaraz przy zalanych słońcem tarasie mojego domu i przede wszystkim – ten niepowtarzalny, relaksujący zapach. Uprawa lawendy w ogrodzie to prawdziwa przyjemność, ale żeby naprawdę cieszyć się jej obfitością i intensywnością zapachu przez całe wakacje, kluczowy jest jeden zabieg pielęgnacyjny, Sprawdźcie o czym mowa i zapewnijcie sobie najbujniejsze możliwe kwitnienie lawendy!

O czym warto wiedzieć, przed posadzeniem lawendy?

Zanim skupimy się na jej odpowiedniej pielęgnacji, warto wiedzieć o lawendzie więcej rzeczy. Np. wśród jakich gatunków i odmian możemy wybierać w Polsce, jak i co zapewnić roślinie, jeśli chodzi o stanowisko

  • Jakie gatunki lawendy możemy uprawiać?
    Istnieje wiele gatunków i odmian lawendy, które różnią się tolerancją na klimat i czasem kwitnienia. Dzięki różnorodności można cieszyć się kwiatami przez cały rok. Wśród popularnych wyborów znajdziemy lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia), lawendę francuską (L. stoechas) czy lawendę ząbkowaną (L. dentata).

  • Co lubi lawenda i gdzie ją sadzić?
    Wszystkie lawendy najbardziej lubią słoneczne stanowiska, ale tolerują lekki cień. Najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej, zasadowej glebie. Przed sadzeniem w kwaśnej glebie warto dodać garść wapna, co wspomoże ich wzrost. Warto tutaj też zaznaczyć, że roślina nie toleruje wilgoci i choć lawenda francuska czy ząbkowana, lepiej sobie z nią radzą, też będą ładniejsze w umiarkowanie suchej i przepuszczalnej ziemi.

Lawenda w doniczce na tarasie
Fot. AdobeStock
Lawendy świetnie radzą sobie w doniczkach, co jest często jedynym możliwym sposobem na ich uprawy w miejscach o wysokiej wilgotności lub słabym drenażu.
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Zmień zwykłe lawendy w niezwykłe fioletowe kule – nie zapomnij o nawożeniu!

Nawożenie lawendy to czynność, o której wiele osób zapomina, a nawet celowo pomija, ponieważ jest to roślina o niskich wymaganiach odżywczych, która dobrze radzi sobie nawet w ubogich glebach. Dodatkowo, obawy przed przelaniem i zbyt szybkim wzrostem rośliny skłaniają do ograniczenia lub całkowitego pominięcia nawożenia. Wielu nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z nawożenia organicznego, które poprawia zdrowie roślin i strukturę gleby.

Lawendę najlepiej nawozić naturalnymi produktami. To nie tylko kwestia ekologii, ale i praktyczności. Organiczne nawozy są wolniej uwalniane do gleby, co zapewnia roślinom stały dostęp do składników odżywczych bez ryzyka przesycenia i uszkodzenia delikatnych korzeni lawendy.

Moimi ulubionymi nawozami jest kompost i obornik, których regularne stosowanie znacząco poprawia strukturę gleby, zwiększa jej żyzność i poprawia drenaż – czynniki te są niezwykle ważne dla zdrowego wzrostu lawendy.

► Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej – skąd wziąć kompost lub obornik i jak je dokładnie stosować, przeczytaj nasz artykuł: Naturalne nawożenie gleby | Co, jak i kiedy stosować?

Moje doświadczenia z nawożeniem lawendy: kiedy i jak stosować nawozy pod lawendę?

Zauważyłam, że najlepsze rezultaty osiągam, stosując nawóz na wiosnę, a najlepiej tuż przed rozpoczęciem sezonu wzrostu, co wypada w marcu i kwietniu. Lawenda nie potrzebuje wiele – delikatne wzbogacenie gleby wokół roślin raz w roku to zazwyczaj wystarczy. Nawożenie przeprowadzam rozsiewając kompost lub dobrze przerobiony obornik wokół bazy krzewów, starając się nie naruszać korzeni.

Ta metoda nie tylko dostarcza lawendzie niezbędnych składników odżywczych, ale również pomaga utrzymać wilgoć w glebie i ogranicza wzrost chwastów.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Efekty stosowania organicznego nawożenia

Efekty nawożenia organicznego są widoczne niemal natychmiast. Lawenda lepiej znosi suszę, a jej kwiaty stają się większe i bardziej intensywne w kolorze. Co więcej, zdrowe rośliny przyciągają więcej pszczół i innych pożytecznych owadów, co dodatkowo przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w moim ogrodzie.

Stosowanie naturalnych nawozów w uprawie lawendy to prosty i skuteczny sposób na zapewnienie, że całe wakacje ogród będzie pachniał nieziemsko. Pamiętaj, że każda roślina w Twoim ogrodzie zasługuje na to, by rosnąć w zdrowej, odżywczej glebie, a lawenda w szczególności będzie Ci wdzięczna za troskę i naturalne podejście do nawożenia.


Zdjęcie tytułowe: Syda Productions / AdobeStock

Autor
Całe wakacje nieziemsko pachnie. Zrób to teraz, a kwiaty będziesz liczyć w setkach
Całe wakacje nieziemsko pachnie. Zrób to teraz, a kwiaty będziesz liczyć w setkach
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi