Logo
Logo

Jak zrobić domowy nawóz do papryki?

Hodowaną w ogrodzie lub pod osłonami paprykę najzdrowiej jest zasilać naturalnymi nawozami, aby mieć pewność, że spożywane rośliny nie zawierają substancji chemicznych. W sprzedaży znajdziemy wiele gotowych, naturalnych nawozów do warzyw, ale szybko działające odżywki można przygotować także samodzielnie w domu lub w ogrodzie. Jak w prosty i tani sposób nawozić paprykę?

Spis treści
Jakich warunków i składników potrzebuje papryka? Przepisy na domowe nawozy dla papryki Jak stosować domowe nawozy do papryki?

Jakich warunków i składników potrzebuje papryka?

Aby papryka (ale też inne rośliny) rozwijała się i rosła prawidłowo, potrzebuje przed wszystkim odpowiednich warunków uprawy – odpowiedniego podłoża, właściwej temperatury i pielęgnacji, w tym nawadniania i zasilania. Ponadto, warto wiedzieć, że aby rośliny mogły jak najlepiej przyswajać z podłoża składniki pokarmowe, musi ono mieć optymalny odczyn. W przypadku papryki odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego lub lekko zasadowy (zakres pH 6,5-8,0).

Gdy zapewnimy roślinom odpowiednie warunki uprawy, warto zasilać je w odpowiedni sposób, by rozwijały się szybko i zdrowo oraz dawały zadowalający plon. Najkorzystniej i najbezpieczniej jest używać jedynie nawozów naturalnych – można kupić je w sklepie albo przygotować samodzielnie, co jest łatwe i tańsze.

Warto przy tym pamiętać, że papryka potrzebuje do wzrostu i rozwoju przede wszystkim makroelementów, czyli azotu, fosforu i potasu, a także magnezu i wielu nie mniej ważnych mikroskładników. Większość z nich można dostarczyć roślinie za pomocą łatwych do przygotowania odżywek, sporządzonych z produktów dostępnych w domu lub tzw. bioodpadów.

Łatwo przyswajalne i proste do przyrządzenia nawozy własnej roboty, zawierające potrzebne składniki odżywcze możemy przygotować między innymi dzięki wykorzystaniu fusów po kawie, skórek bananów, wody po ugotowaniu jajek lub ziemniaków, czy ściętej trawy. Tego typu odżywki można stosować także do wielu innych roślin uprawnych, ale też doniczkowych (domowych).

Przepisy na domowe nawozy dla papryki

Odżywka do papryki ze ściętej trawy

Ścinki trawy, uważane najczęściej za tzw. odpad zielony można jeszcze ekologicznie spożytkować – kompostować albo wykorzystać właśnie do sporządzenia odżywki do warzyw (np. papryki). Ścięta trawa może być naturalnym źródłem azotu, dlatego warto przygotować roztwór, którym można potem podlewać paprykę.

  1. Wystarczy zebrać ścinki trawy w wygodnym pojemniku (np. w wiadrze lub beczce),
  2. zalać je wodą, wymieszać i odstawić na jedną lub dwie doby.
  3. Uzyskany roztwór wystarczy następnie odcedzić i podlewać nim rośliny.

W podobny sposób można zastosować wodę po ugotowaniu ziemniaków lub jajek, która po przestygnięciu może również służyć jako naturalna odżywka do zasilania (podlewania) roślin, bogata w fosfor i potas.

Nawóz do papryki z fusów po kawie i skórek bananów

Zarówno azotu, jak i fosforu, czy potasu i magnezu dostarczą roślinie także odżywki przygotowane na bazie fusów po kawie, czy skórek banana.

  • Przesuszone fusy (osad) po kawie wystarczy zmieszać z podłożem lub wierzchnią jego warstwą albo wymieszać z glebą przy przesadzaniu roślin.
  • Z kolei ze skórki banana można przygotować roztwór, który można następnie rozcieńczać z wodą i podlewać nim rośliny. Wystarczy pocięte na mniejsze kawałki skórki zalać wodą w niewielkim naczyniu i odstawić na kilka dni.

Jak stosować domowe nawozy do papryki?

Należy pamiętać, że częstotliwość zasilania papryki (i innych roślin) powinna być dostosowana do wyglądu i kondycji rośliny. Nie można więc nawozić roślin zbyt często lub „na zapas” i dotyczy to także stosowania odżywek „domowej roboty”. Warto obserwować rośliny i ich wzrost, by nie zaburzyć balansu pomiędzy dostarczanymi składnikami odżywczymi, a z drugiej strony by zareagować w odpowiednim monecie w razie potrzeby.

Dla przykładu wybujałe, intensywnie zielone liście i jednocześnie z niewielka liczbą kwiatów, a co za tym idzie owoców (papryk) może świadczyć o przenawożeniu azotem azotu, a zahamowany, osłabiony wzrost lub żółknięcie liści to znaki, że papryka jest niedożywiona i potrzebuje zasilenia. Domowe odżywki do roślin są jednak zwykle bezpieczne i nie należy zbytnio obawiać się przenawożenia, a dodatkowo są one tanie oraz łatwo i szybko przyswajalne przez rośliny.

Najlepszym i bezpiecznym dla roślin rozwiązaniem będzie zasilanie (podlewanie) wspomnianymi wyżej odżywkami raz lub dwa razy w miesiącu – szczególnie w okresie wzrostu i rozwoju rośliny (wiosna/lato).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: drvivasayam i Jing / Pixabay

Autor
Jak zrobić domowy nawóz do papryki?
Jak zrobić domowy nawóz do papryki?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl