Rośliny wieloletnie mają duży wpływ na jakość środowiska, w którym żyjemy. Urozmaicają i ubarwiają obszary zieleni miejskiej, a przy tym nie są zbyt wymagające w uprawie, ani drogie w utrzymaniu.
Obecność roślin wieloletnich, czyli bylin korzystnie wpływa na nasze otoczenie. Dzięki nim przestrzeń miejska staje się bardziej atrakcyjna – zarówno dla osób przyjezdnych, jak i stałych mieszkańców. Co więcej, rośliny pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, klimat miasta oraz różnorodność biologiczną. Dzięki niewielkim wymaganiom i rozmiarom byliny sadzi się nie tylko w parkach, ale też w donicach, przy brzegach ulic, na rondach, wyniesionych rabatach i wokół drzew. Niektóre gatunki (np. rozchodniki, trawy ozdobne) pozostają atrakcyjne nawet w okresie zimowym.
Byliny to grupa roślin, które wiosną wypuszczają łodygi i liście, a potem okazale kwitną. Jesienią część nadziemna zamiera, a część podziemna jest w stanie przetrwać zimę; w kolejnym sezonie roślina wypuszcza nowe pędy. Dlatego byliny raz posadzone mogą rosnąć w tym samym miejscu bez żadnej ingerencji przez lata, w przeciwieństwie do typowych gatunków sezonowych. Ponieważ byliny rozrastają się poprzez odrosty korzeniowe lub rozłogi z roku na rok jest ich coraz więcej. W ten sposób hamują także rozwój chwastów.
Ponieważ byliny odradzają się każdej wiosny, zakupu roślin dokonuje się tylko raz. Choć cena jednej sadzonki rośliny wieloletniej jest wyższa w porównaniu z ceną sadzonki rośliny sezonowej, coraz częściej przestrzeń miejską zdobią właśnie rośliny wieloletnie. Jakie są zalety bylin? Są mało kłopotliwe w uprawie i dają większe możliwości tworzenia oryginalnych kompozycji dzięki dużej ilości gatunków, które świetnie radzą sobie w warunkach miejskich.
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.