Logo
Logo
32
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Tych roślin nie sadź w ogrodzie!

Każdy miłośnik roślin chciałby uprawiać w ogrodzie wszystko, co mu się podoba, ale nie zawsze jest to możliwe lub wskazane. Niektóre rośliny bywają bowiem bardzo niebezpieczne, inne zagrażają środowisku naturalnemu, a jeszcze inne znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową lub są objęte zakazem uprawy.

Rośliny wyjątkowo niebezpieczne!

Jedną z roślin, których w żadnym wypadku nie powinniśmy sadzić w ogrodzie jest barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Wprawdzie prawo nie nakazuje jego niszczenia, a jedynie sprowadzania, rozmnażania i sprzedaży, ale roślina jest tak niebezpieczna, że z pewnością lepiej jej unikać (powoduje silne poparzenia, owrzodzenia i trudno gojące się rany!).

Barszcz sosnowskiego
Fot. Kjartan Birgisson

Dowiedz się więcej o barszczu Sosnowskiego

Gatunki inwazyjne

Kolejny gatunek, którego w ogrodzie lepiej nie sadzić to rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica). Co prawda jest on bardzo atrakcyjny i okazały, a do tego pięknie kwitnie, ale jednocześnie jest też niezwykle inwazyjny i bardzo trudny do wytępienia. Zagraża też rodzimej florze, dlatego objęty jest nawet zakazem wprowadzania do środowiska naturalnego (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r.Dz.U. 2011 nr 210 poz. 1260).

Inwazyjnym i groźnym dla przyrody gatunkiem jest także kolczurka klapowana (Echinocystis lobata). Wprawdzie roślina jest jednoroczna i ciekawie prezentuje się na ogrodzeniach lub pergolach, ale jednocześnie bardzo się rozsiewa i w małych ogrodach szybko może stać się utrapieniem.

Rdestowiec ostrokończysty, Kolczurka klapowana
Fot. Ancatdubh43, aarongunnar

1 – Rdestowiec ostrokończysty, 2 – Kolczurka klapowana 

Dowiedz się więcej o roślinach inwazyjnych

Pod względem inwazyjności jeszcze gorsza od kolczurki jest nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis), której uprawa w niektórych krajach jest nawet zakazana. Roślina bardzo skutecznie rozmnaża się za pomocą nasion, a jednocześnie szybko rozrasta przy pomocy podziemnych kłączy. Niezwykle ciężko jest nad nią zapanować, dlatego jeśli mamy niewielką działkę, z nawłoci lepiej zrezygnować.

nawłoć kanadyjskaFot.  Henryk Niestrój/Pixabay

Dowiedz się więcej

Rośliny narkotyczne

W ogrodach nie próbujmy też uprawiać roślin, uznanych prawnie za narkotyczne – m.in. konopie inne niż włókniste, np. konopie indyjskie (Cannabis indica) oraz mak lekarski (Papaver somniferum), gdyż mogą nam grozić za to poważne konsekwencje włącznie z grzywną i innymi sankcjami (przepisy dotyczące legalności takich upraw określa min. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. D z.U. Nr 179, poz. 1485, Art. 45).

Konopia indyjska, Mak lekarski
Fot. bshamblen, Mabel Amber, still incognito.../Pixabay

1 – Konopia indyjska, 2 – Mak lekarski

Zagrożone wyginięciem

Musimy też pamiętać, że wielu ograniczeniom podlega także uprawa roślin znajdujących się pod ścisłą ochroną gatunkową. Jeśli nabędziemy ich sadzonki u sprzedawcy, posiadającego stosowne zezwolenia na sprzedaż i hodowlę takich roślin, problemu nie będzie, ale biada nam, gdy spróbujemy zdobyć je w lesie lub na łące. Zatrzymani z taką rośliną np. przez straż leśną, musimy liczyć się z różnymi konsekwencjami, poczynając od konfiskaty sadzonki aż po kary finansowe. W zdjęciu poniżej kilka przykładów roślin objętych ochroną.

rośliny pod ścisłą ochroną gatunkową - kolaż
Fot. kolaż 1

1 – Lilia złotogłów (Lilium martagon), 2 – Grzybień biały (Nymphaea alba), 3 – Salwinia pływająca (Salvinia natans), 4 – Miłek wiosenny (Adonis vernalis), 5 – Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis), 6 – Ożanka właściwa (Teucrium chamaedrys)

Piękne, ale trujące!

Poszukując do uprawy atrakcyjnych roślin, uważajmy też na gatunki bardzo trujące – min. tojad mocny (Aconitum firmum), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), miłek wiosenny (Adonis vernalis), rącznik pospolity (Ricinus communis), zimowit jesienny (Colchicum autumnale), trzmielina pospolita (Euonymus europaeus). Wprawdzie wiele z nich to piękne rośliny ozdobne, ale jeśli chcemy bezpiecznie cieszyć się ich urodą, uprawiajmy je z dala od miejsc, w których mogłyby komukolwiek zagrażać (z dala od kącika dla dzieci lub miejsca wypoczynku), a prace pielęgnacyjne wokół nich wykonujmy w ubraniu ochronnym.

rośliny trujące występujące w Polsce - kolaż
Fot. Wolfgang Claussen, Hans Braxmeier, Anemone123/Pixabay

Tojad mocny, wawrzynek wilczełyko i zimowit jesienny.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Henryk Niestrój, Manfred Nimbs/Pixabay, zdjęcia w tekście: "2014-07-08 19.33.36"/Kjartan Birgisson/CC BY 2.0,  Ancatdubh43/Flamenc/Wikimedia Commons, "Wild Cucumber (Echinocystis lobata)"/aarongunnar/CC BY-SA 2.0, "Cannabis Plant"/bshamblen/CC BY 2.0, kolaż 1: "Martagon Lily (Lilium martagon)"/berniedup/CC BY-SA 2.0, ina_ptrnk/Pixabay, Salwinia/Czonek/Link, "Botanical Garden in Warsaw"/x-oph/CC BY-SA 2.0, BeaBe/Pixabay, H.Zell/CC BY-SA 3.0/Link,

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Gość Mirosława

14-12-2020 23:25

Bardzo męczące jest przeglądanie a raczej przeczytanie informacji, która nas interesuje. Wyskakują reklamy zakrywające tekst, poczym tekst zaczyna się i nie kończ kilka razy. W końcu czytelnik się wkurza i wyłącza i szuka informacji gdzie indziej.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
BALKON
Na czasie
BALKON
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Tydzień 18, Sentencja nr:2
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze.
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
 
Twoja strona ogrodu