Kupuj tylko zdrowe rośliny!
Wybierając sadzonki roślin, kłącza lub cebule dokładnie sprawdźmy ich kondycję, t.j. czy nie noszą śladów chorób lub żerowania szkodników, nie są zwiędnięte, nadgniłe, przebarwione, pomarszczone, sczerniałe lub uszkodzone, a ich liście, kwiaty lub skórka są jędrne i mają właściwy kolor. Jeśli bowiem nieopatrznie kupimy zainfekowany materiał szkółkarski, szybko tego pożałujemy, gdyż stanie się on początkiem naszych problemów. Chore rośliny są osłabione i szybko zmarnieją, a choroby lub szkodniki szybko rozprzestrzenią się na cały ogród.
Przed zakupami sprawdź informacje o roślinach w katalogach roślin lub przejrzyj internetowe portale ogrodnicze. |
Czytaj etykietę!
W centrach ogrodniczych i szkółkach, oferowane są zwykle niewielkie sadzonki lub nieduże drzewka, co jednak wcale nie oznacza, że już zawsze takie pozostaną. Może się zdarzyć, że kilkunastocentymetrowy iglak po paru latach tak się rozrośnie, iż przestanie mieścić się na swoim stanowisku i zacznie wypierać inne rośliny. Warto sprawdzać najważniejsze informacje na etykiecie dołączonej do rośliny, t.j. wysokość, termin kwitnienia i owocowania oraz wymagania (szczególnie świetlne i glebowe).
Podobnie wygląda sprawa z kwiatami i owocami. Kupując roślinę, rzadko mamy szansę podziwiać jej urodę w pełnej krasie. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie, najpierw dokładnie przestudiujmy dołączoną do sadzonki etykietę informacyjną i ustalmy, jakie cechy posiada dana roślina. Jeśli decydujemy się np. na ognika szkarłatnego, nie zakładajmy, że zawsze będzie miał czerwone owoce, tak jak gatunek wyjściowy, bo posiada on różne odmiany, które mogą tworzyć pomarańczowe lub żółte owoce. Także piwonia lub róża wcale nie musi kwitnąć na różowo, bo obie te rośliny mają wiele odmian kwitnących na biało, czerwono, a nawet żółto.
Wybierz odpowiednie sadzonki!
Wiosną możemy kupić rozsadę (warzyw lub kwiatów balkonowych), t.j. małe roślinki z niewielką ilością ziemi. Są to zwykle ciepłolubne warzywa oraz popularne kwiaty balkonowe i rabatowe. Do gruntu wysadzamy je dopiero po majowych przymrozkach.
Ogrodowe rośliny w doniczkach (drzewa, krzewy, pnącza, byliny) są łatwo dostępne w centrach ogrodniczych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Możemy je sadzić praktycznie przez cały sezon, bo rośliny mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy i łatwo się przyjmują.
Jesienią możemy kupić także sadzonki z odkrytym korzeniem (krzewy lub drzewka owocowe i ozdobne). Niezabezpieczony bardzo łatwo wysycha i nawet po posadzeniu, może nie odzyskać dawnej formy, co często kończy się uschnięciem rośliny, dlatego należy posadzić go w ogrodzie zaraz po powrocie z zakupów.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: ronstik / Fotolia