Reklama
Twój partner w ogrodzie

Pomocne rady dla kupujących rośliny | 3 ważne wskazówki

Zanim wpadniemy w szał zakupów, zastanówmy się, co tak naprawdę nas interesuje i czego poszukujemy. Jeśli bowiem pójdziemy na żywioł, może się okazać, że nabędziemy rośliny, których wcale nie potrzebujemy, a zapomnimy o tych, na których nam szczególnie zależy.

Posłuchaj
00:00
71
Spis treści
Kupuj tylko zdrowe rośliny! Czytaj etykietę! Wybierz odpowiednie sadzonki!

Kupuj tylko zdrowe rośliny!

Wybierając sadzonki roślin, kłącza lub cebule dokładnie sprawdźmy ich kondycję, t.j. czy nie noszą śladów chorób lub żerowania szkodników, nie są zwiędnięte, nadgniłe, przebarwione, pomarszczone, sczerniałe lub uszkodzone, a ich liście, kwiaty lub skórka są jędrne i mają właściwy kolor. Jeśli bowiem nieopatrznie kupimy zainfekowany materiał szkółkarski, szybko tego pożałujemy, gdyż stanie się on początkiem naszych problemów. Chore rośliny są osłabione i szybko zmarnieją, a choroby lub szkodniki szybko rozprzestrzenią się na cały ogród.

Sprawdź roślinę zanim kupisz

Przed zakupami sprawdź informacje o roślinach w katalogach roślin lub przejrzyj internetowe portale ogrodnicze.

Czytaj etykietę!

W centrach ogrodniczych i szkółkach, oferowane są zwykle niewielkie sadzonki lub nieduże drzewka, co jednak wcale nie oznacza, że już zawsze takie pozostaną. Może się zdarzyć, że kilkunastocentymetrowy iglak po paru latach tak się rozrośnie, iż przestanie mieścić się na swoim stanowisku i zacznie wypierać inne rośliny. Warto sprawdzać najważniejsze informacje na etykiecie dołączonej do rośliny, t.j. wysokość, termin kwitnienia i owocowania oraz wymagania (szczególnie świetlne i glebowe).

Podobnie wygląda sprawa z kwiatami i owocami. Kupując roślinę, rzadko mamy szansę podziwiać jej urodę w pełnej krasie. Zanim więc podejmiemy decyzję o zakupie, najpierw dokładnie przestudiujmy dołączoną do sadzonki etykietę informacyjną i ustalmy, jakie cechy posiada dana roślina. Jeśli decydujemy się np. na ognika szkarłatnego, nie zakładajmy, że zawsze będzie miał czerwone owoce, tak jak gatunek wyjściowy, bo posiada on różne odmiany, które mogą tworzyć pomarańczowe lub żółte owoce. Także piwonia lub róża wcale nie musi kwitnąć na różowo, bo obie te rośliny mają wiele odmian kwitnących na biało, czerwono, a nawet żółto.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wybierz odpowiednie sadzonki!

Wiosną możemy kupić rozsadę (warzyw lub kwiatów balkonowych), t.j. małe roślinki z niewielką ilością ziemi. Są to zwykle ciepłolubne warzywa oraz popularne kwiaty balkonowe i rabatowe. Do gruntu wysadzamy je dopiero po majowych przymrozkach.

Ogrodowe rośliny w doniczkach (drzewa, krzewy, pnącza, byliny) są łatwo dostępne w centrach ogrodniczych od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Możemy je sadzić praktycznie przez cały sezon, bo rośliny mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy i łatwo się przyjmują.

Jesienią możemy kupić także sadzonki z odkrytym korzeniem (krzewy lub drzewka owocowe i ozdobne). Niezabezpieczony bardzo łatwo wysycha i nawet po posadzeniu, może nie odzyskać dawnej formy, co często kończy się uschnięciem rośliny, dlatego należy posadzić go w ogrodzie zaraz po powrocie z zakupów.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: ronstik / Fotolia


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści