Zachwycający zakątek. Oszczędność i elegancja

Zachwycający zakątek. Oszczędność i elegancja

W tym stylowym zakątku znajdziesz bezkompromisowe rozwiązania pokazujące, jak z klasą można oszczędzać wodę, przekonują Bożka Piotrowska i Łukasz Skop. 

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Maj 2025
Przejrzyj i kup


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2025

Autor artykułu
Ogrodnik, zielarz, biotechnolog. Najwięcej czasu spędza w ogrodzie z nosem przy ziemi, tłumacząc język roślin z zielonego na nasze. Autor książek "Zrób ten zielnik" i "Kwiaty bez ogródek" oraz porad ogrodniczych do Dzień Dobry TVN.
Łukasz Skop | bezogrodek.com

Temat oszczędzania wody w ogrodach jest obecnie bardzo na czasie i wydaje się, że powiedziano w tym zakresie już niemal wszystko. Wiemy dlaczego należy oszczędzać i jak to robić, aby nie zmarnować ani kropli. Jednak ten ogrodowy zakątek pokazuje jeszcze jeden wymiar oszczędzania wody: pełen klasy i elegancji.

Zbiorniki na wodę zwykle mają duże rozmiary i trudno je ukryć, ponieważ montowane są bezpośrednio pod rynnami spustowymi odprowadzającymi wodę deszczową z dachu budynku. Tutaj stanowią niecodzienny, wyeksponowany element ozdobny: mają kształt półkolistych, kobaltowoniebieskich walców zawieszonych bezpośrednio na ścianie, dzięki czemu nie zajmują też miejsca na ziemi. Miejsce rynien spustowych zajęły stylowe miedziane łańcuchy deszczowe – kierują deszczówkę bezpośrednio do zbiorników wydając przy tym przyjemny szum. Zgromadzona w zbiornikach woda rozprowadzana jest automatycznym systemem nawadniającym pod korzenie roślin posadzonych w wysokich, obszernych donicach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 30% wody w porównaniu z tradycyjnym nawadnianiem podłoża, ponieważ woda nie paruje z jego powierzchni.

W gładkich jak lustro wody ściankach donic odbija się imitująca dno strumienia kamienna nawierzchnia z białego grysu i luźno ułożonych większych otoczaków. Do kącika wypoczynkowego prowadzi „mostek” z kilku desek tarasowych. Z tego samego drewna wykonano również ramy do tryptyku żywych obrazów z sukulentów – to kolejny pomysł na oszczędność wody, ponieważ sukulenty doskonale znoszą suszę. Strumień punktowego światła z zawieszonych ponad nimi kinkietów ożywia te niezwykłe kompozycje po zmroku.

W warstwie roślinnej dominują gatunki o białych i niebieskich kwiatach, co pozwala utrzymać spójną kolorystykę. W przeciwieństwie do prostych, lecz eleganckich mebli ogrodowych, nasadzenia tchną przepychem i bujnością udowadniając, że oszczędzanie naturalnych zasobów nie musi się odbywać kosztem tego, co w ogrodzie najważniejsze: kojącej zieleni.

Rabata w kobaltowej ramie z rzeźbą ogrodową
Fot. Bożka Piotrowska
Kobaltowy błękit zderza się z czystą bielą także w nasadzeniach. Na niebiesko kwitną: amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) ‘Storm Cloud’ i amsonia orzęsiona (Amsonia ciliata) ‘Halfway to Arkansas’ oraz łubiny ‘Melody’ oraz ‘Persian Slipper’. Zaczynają też kwitnąć niebieskie kamasje oraz kosaćce syberyjskie. Białych kwiatów dostarczają głównie naparstnice, orlaja wielkokwiatowa (Orlaya grandiflora) oraz przymiotno Karwińskiego (Erigeron karvinskianus) ‘Lavender Lady’
Żywy obraz z sukulentów
Fot. Bożka Piotrowska
Żywy obraz w drewnianej ramie tworzą sukulenty: rojniki, rozchodniki, eszewerie, eonium, grubosz i pachyfytum
Element wodny z miedzianymi kranami
Fot. Bożka Piotrowska
Trzy miedziane krany tworzą stylowy element wodny wkomponowany w donice z tworzywa

Tekst Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

Gardeners' World Edycja Polska 5/2025  

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj 2025

Tematy
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tagi
Najnowsze treści