|
Temat oszczędzania wody w ogrodach jest obecnie bardzo na czasie i wydaje się, że powiedziano w tym zakresie już niemal wszystko. Wiemy dlaczego należy oszczędzać i jak to robić, aby nie zmarnować ani kropli. Jednak ten ogrodowy zakątek pokazuje jeszcze jeden wymiar oszczędzania wody: pełen klasy i elegancji.
Zbiorniki na wodę zwykle mają duże rozmiary i trudno je ukryć, ponieważ montowane są bezpośrednio pod rynnami spustowymi odprowadzającymi wodę deszczową z dachu budynku. Tutaj stanowią niecodzienny, wyeksponowany element ozdobny: mają kształt półkolistych, kobaltowoniebieskich walców zawieszonych bezpośrednio na ścianie, dzięki czemu nie zajmują też miejsca na ziemi. Miejsce rynien spustowych zajęły stylowe miedziane łańcuchy deszczowe – kierują deszczówkę bezpośrednio do zbiorników wydając przy tym przyjemny szum. Zgromadzona w zbiornikach woda rozprowadzana jest automatycznym systemem nawadniającym pod korzenie roślin posadzonych w wysokich, obszernych donicach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 30% wody w porównaniu z tradycyjnym nawadnianiem podłoża, ponieważ woda nie paruje z jego powierzchni.
W gładkich jak lustro wody ściankach donic odbija się imitująca dno strumienia kamienna nawierzchnia z białego grysu i luźno ułożonych większych otoczaków. Do kącika wypoczynkowego prowadzi „mostek” z kilku desek tarasowych. Z tego samego drewna wykonano również ramy do tryptyku żywych obrazów z sukulentów – to kolejny pomysł na oszczędność wody, ponieważ sukulenty doskonale znoszą suszę. Strumień punktowego światła z zawieszonych ponad nimi kinkietów ożywia te niezwykłe kompozycje po zmroku.
W warstwie roślinnej dominują gatunki o białych i niebieskich kwiatach, co pozwala utrzymać spójną kolorystykę. W przeciwieństwie do prostych, lecz eleganckich mebli ogrodowych, nasadzenia tchną przepychem i bujnością udowadniając, że oszczędzanie naturalnych zasobów nie musi się odbywać kosztem tego, co w ogrodzie najważniejsze: kojącej zieleni.


Tekst Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |