Minimalistyczny ogród: trzy gatunki, zero kłopotu, maksymalny efekt

Minimalizm kojarzy się z wygodą, brakiem kłopotów ze żmudną pielęgnacją wielu roślin i elegancją. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Najważniejszy w tworzeniu ogrodu jest podział przestrzeni. Naprawdę, nie trzeba sadzić mnóstwa rozmaitych gatunków, by cieszyć się na co dzień piękną i  soczystą zielenią. Uwierz mi, wystarczy wybrać tylko te trzy, które opisuję, a wokół domu będzie bajkowo.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Co jest bazą ogrodowej kompozycji? Czy minimalistyczny ogród może być ciekawy? Jakie trzy gatunki wystarczą, by stworzyć ogród?

Masz pustą działkę, świeżo wybudowany dom i co teraz? Czy musisz poznać tajniki ogrodnictwa i zacząć troszczyć się o kilkanaście, albo kilkadziesiąt różnych gatunków roślin? A może chcesz patrzeć na soczystą zieleń z okien domu, przytulić się po całym dniu pracy do drzewa i szukasz wyciszenia wśród zieleni? 

Wcale nie trzeba wielu gatunków roślin, by stworzyć przyjemną przestrzeń wokół domu. Zaryzykuję i powiem, że wystarczą tylko trzy. By nie mieć kłopotów, ale uzyskać wspaniały efekt.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

Co tworzy ogrodową kompozycję?

Ogród to przestrzeń stworzona z pomysłem. Ktoś powie, że trzy gatunki do jej stworzenia to za mało; ale pamiętaj, że w obrębie każdego gatunku istnieje wiele odmian. Ogród minimalistyczny może mieć więc różne zakątki, w których powtarzają się gatunki, ale w różnych formach.

  • Podstawa każdego ogrodu to drzewo – ono nadaje miejscu charakter, wiosną okrywa się soczyście zielonymi liśćmi, latem daje cień, a jesienią przebarwia i tworzy jedyny w swoim rodzaju spektakl. Jeśli do ogrodu dobierzesz gatunek drzewa, który będzie miał ciekawy pokrój oraz efektowną korę, wówczas jesienią, po opadnięciu liści z drzew oraz zimą, ogród również będzie wyglądał efektownie.
  • Niezależnie od tego, czy tworzysz minimalistyczny ogród, w którym dominuje geometria, czy bardziej naturalną kompozycję, potrzebne jest też niższe piętro roślin – krzewy, na których zawiesisz wzrok wychodząc z domu, w których ptaki i małe ssaki znajdą schronienie; rośliny, które otulą budynki, będą widoczne z okien domu i osłonią przestrzeń ogrodu przez wzrokiem z ulicy lub od strony sąsiednich działek. W małym ogrodzie mogą to być niskie kępy, albo pasy roślin równo przycięte, zaś w dużym ogrodzie przestrzeń można dzielić za pomocą kilkumetrowych kęp roślin. Krzewy to fantastyczne rośliny, którym można nadawać różne formy i sadzić nie tylko w gruncie, ale też w donicach. Więc jeśli postawisz na karłowe odmiany, minimalistyczny ogród stworzysz także na miejskim balkonie, tarasie lub dachu.
  • Trzecim elementem ogrodowej układanki są rośliny, które okrywają glebę, ale też potrafią wspinać się po różnego rodzaju podporach, pergolach czy murze; dopełnią kompozycję z drzew oraz krzewów i wypełniają wszystkie puste przestrzenie.
Brzozy w ogrodzie
Fot. Photographee.eu, FurryFritz / AdobeStock
Niewielka ilość drzew w ogrodzie wprowadza spokój i nastrój zadumy

Minimalistyczne, nie znaczy nudny

Drzewo można posadzić pojedynczo, eksponując maksymalnie jego piękny pokrój. Jednak, w dużym ogrodzie, warto stworzyć mini zagajnik lub nawet pas drzew. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie drzew kępkami – niektóre gatunki wyglądają w takiej formie wyjątkowo efektownie, wcale nie cierpiąc z powodu niedoborów wody czy składników odżywczych.

Minimalizm to słowo, które zwykle kojarzy się z ogrodami nowoczesnymi. Poniżej opisuję trzy gatunki roślin, które pasują jednak nie tylko do takiego stylu w projektowaniu. Dopełniają się w fantastyczny sposób i do tego sprawdzają także w założeniach o charakterze bardziej naturalnym.

Można je więc posadzić przy nowoczesnej architekturze, będą ładnie wyglądać na tle betonu, cegły, drewnianej elewacji, czy klasycznego tynkowanego domu w stylu dworkowym. Minimalizmu to oszczędność, a nie nowoczesność. Ogrodowi charakteru nadają dodatki. Więc jeśli wybierzesz tylko trzy gatunki roślin, możesz go wzbogacać nawierzchniami, meblami ogrodowymi, donicami, rzeźbami i ozdobami. Urządzić ogród minimalistyczny, ale w swoim ulubionym stylu.

Trzy gatunki idealne do minimalistycznego ogrodu

A teraz przejdźmy do konkretów. Oto trzy gatunki, które w polskich warunkach doskonale rosną i z których możesz stworzyć wspaniałą, elegancką, minimalistyczną przestrzeń wokół domu.

Brzozy w ogrodzie
Fot. wasnoch, LFRabanedo, YuanGeng, hcast, A / AdobeStock
Brzozy są jak glina, da się z nich "ulepić" ogród w każdym stylu

Brzoza brodawkowata

Po pierwsze wybierz drzewo – brzoza brodawkowata (Betula pendula) to nasz rodzimy gatunek. W ogrodzie minimalistycznym sprawdza się doskonale. Świetnie wygląda przy domu i na tle trawnika, nie potrzebuje zbędnych dodatków w postaci innych roślin, ponieważ ma ozdobną korę, liście i jedyny w swoim rodzaju pokrój. Wiosną pokrywa się jasnozieloną mgiełka, potem daje przyjemny cień, wspaniale kołysze się na wietrze, zaś jesienią efektownie przebarwia się na żółto.

Biała kora brzozy widoczna jest z daleka, daje poczucie lekkości, rozjaśni każdy ogród i świetnie komponuje się w każdej przestrzeni.

Brzoza brodawkowata ma wiele ciekawych odmian, różniących się pokrojem i docelową wielkością, a także kształtem czy kolorem liści. Więc na pewno znajdziesz roślinę także do małego ogrodu, która nie zdominuje i nie przytłoczy przestrzeni. Brzozy, choć nie każdemu może to przypaść do gustu, ale da się przycinać, więc w razie potrzeby można ograniczać ich wielkość.

Kosodrzewiny w ogrodzie
Fot. CreativeSuburb, Mikhail Olykainen, 7monarda, sichkarenko_com / AdobeStock
Kosodrzewiny to gęste krzewy, ale doskonale znoszące przycinanie. Ładnie wyglądają zarówno posadzono pojedynczo, jak i pasami. Dobrze komponują się z różnymi rodzajami nawierzchni

Sosna kosodrzewina

Krzewem, który jest równie plastyczny i uniwersalny, a do tego świetnie pasuje do ogrodu minimalistycznego, jest sosna kosodrzewina (Pinus mugo). To szybko rosnący krzew iglasty, który radzi sobie w każdych warunkach, szczególnie w mocnym słońcu. Jest zimozielony i doskonale znosi formowanie oraz przycinanie.

Sosna górska, czyli kosodrzewina pięknie komponuje się z białą korą brzóz, ale też świetnie wygląda na tle rozmaitych nawierzchni i materiałów budowlanych.

Czysty gatunek osiąga 2-3 metry wysokości i znaczną szerokość, ale w małych ogrodach i w pojemnikach można uprawiać karłowe odmiany, do tego o ciekawym i nieraz sezonowo zmieniającym się zabarwieniu igieł. Marzysz o ogrodzie minimalistycznym w stylu orientalnym? Z kosodrzewiny wyczarujesz formę bonsai. Szukasz krzewu, który osłoni taras od wiatru? Kosodrzewina doskonale poradzi sobie w takich miejscach. A jeśli masz ogród na skarpie, również warto postawić na ten gatunek krzewiastej sosny.

Bluszcz w ogrodzie
Fot. まっさん,  EKH-Pictures, etfoto, Zelma / AdobeStock
Bluszcz położy się po ziemi, wspina po murach, siatkach i ścianach, a także po pniach drzew czy pergolach. Jego zimozielone liście dodają ogrodowi elegancji

Bluszcz pospolity

Trzecim świetnym i bardzo łatwym w uprawie gatunkiem, który dopełni to zestawienie, jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Zimozielone pnącze, z którego stworzysz prawie wszystko – zielony dywan pod drzewami i krzewami, który osłoni gołą ziemią, żywopłot (wystarczy pozwolić wspinać się pędom bluszczu po murze, siatce czy ogrodzeniu wykonanym z paneli.

Bluszcz oplecie każdą kratkę, pergolę, łuk ogrodowy i także chętnie będzie się wspinał po pniu brzozy. Możesz go wykorzystać do dzielenia przestrzeni w ogrodzie, a także do osłonięcia mało efektownych elementów, takich jak wiata na samochód czy śmietnik, szopa na narzędzia, albo murek ogradzający kompostownik.

To pnącze rozrasta się szybko, szczególnie w miejscach zacienionych i wilgotnych, więc trzeba mieć go pod kontrolą, ale świetnie znosi cięcie i po nim jeszcze lepiej się zagęszcza. Jest barierą nie do pokonania dla chwastów, a do tego miejscem schronienia dla drobnych zwierząt. Starsze egzemplarze jesienią zakwitają i przyciągają owady zapylające. Szkółki roślin oferują coraz więcej odmian bluszczu, które różnią się kształtem i zabarwieniem liści, a także tempem wzrostu.

Jak widzisz, z trzech gatunków roślin można stworzyć ogród – wystarczy tylko wiedzieć, jakie mają niezwykłe możliwości.

Zdjęcie tytułowe EKH-Pictures, Photographee.eu / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
To Cię zainteresuje
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści