Logo
Logo

Balkonowy ogród | 6 pomysłów na aranżację

Bujna zieleń doskonale sprawdzi się nawet w betonowej dżungli. Bożka Piotrowska i Łukasz Skop przedstawiają sześć pomysłów czołowych europejskich projektantów na aranżacje miejskich balkonów o wymiarach 2 x 5 metrów.

Spis treści
Jak stworzyć balkon przypominający ogród? Jak stworzyć wycinek raju na balkonie? Jak stworzyć miejsce do czytania na balkonie? Jak stworzyć miejsce na śniadania na balkonie? Jak stworzyć miejsce do odpoczynku na balkonie? Jak stworzyć elegancki granatowy balkon?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2024

Poznaj balkonowe inspiracje pochodzące z dwóch ogrodniczych wystaw, które odbyły się w 2023 roku: RHS Chelsea Flower Show w Londynie (Wielka Brytania) oraz Bord Bia Bloom w Dublinie (Irlandia).

Balkonowy ogród z roślinami w doniczkach i granatową ścianą
Fot. Bożka Piotrowska

Esencja ogrodu

Trochę struktury, szczypta faktury i baza, którą było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni pod uprawę roślin – oto recepta na sukces zastosowana na tym balkonie. Rośliny rosną w donicach zapełniających cały kąt (sprytne piętrowe ułożenie), w doniczkach zawieszonych na ścianie i w donicach skrzyniowych przy balustradzie. W tych największych zadomowiły się krzewy (największy jest klon palmowy); na ścianie rosną zioła (łatwy dostęp umożliwia szybki zbiór), a w skrzyniach stworzono małe ogrodowe rabatki z bylinami.

W centrum miejskiego chaosu i pośpiechu każdemu przyda się taka oaza, w której można odnaleźć spokój.

Balkony to zwykle ciasne przestrzenie, które wymuszają kompromisy, ale nie trzeba zupełnie rezygnować z próby odtworzenia doznań, które mogą zapewnić wielkie ogrody. Tutaj wszystko jest silnie skoncentrowane do najbardziej niezbędnych elementów, a mimo to można odetchnąć z ulgą, bez poczucia przytłoczenia. Miasto zapewnia wystarczająco dużo wrażeń – balkonowy ogród pozwala wziąć głęboki oddech.

Czosnki ozdobne kwitnące w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Geometryczna mozaika i kuliste czosnki tworzą przyjemny kontrast
Doniczki na ścianie z drewnianych paneli na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Uprawa ziół w wiszących doniczkach ułatwia ich zbiór
Kompozycja z funkią do donicy na balkon
Fot. Bożka Piotrowska
Funkie doskonale rosną w donicach na cienistym balkonie
Balkonowy ogród z roślinami w ciemnobrązowych skrzyniach i z beżową nawierzchnią
Fot. Bożka Piotrowska

Wycinek raju

Zieleń dobrze łączy się ze wszystkim, więc nie ma wymówek, że nie pasuje do elewacji budynku. Nowoczesne budownictwo często wykorzystuje biel, a ten balkon udowadnia, że w białym wszystkim roślinom jest do twarzy. Odtworzono tutaj wycinek tropikalnego raju – bujna roślinność porasta każdy dostępny skrawek, ale jest uporządkowana, jak wszystko w zatłoczonym mieście. Byliny tłoczą się w donicach, pnącza pną się po stalowych linkach, a paprocie i turzyce tworzą zwarty dywan na zielonej ścianie. Kwiaty pełnią rolę dodatków – perełek, których trzeba uważnie poszukać.

Proste linie i graficzne kształty kontrastują z jasną zielenią roślinności, ale pozwalają na łatwe utrzymanie porządku. Łańcuch deszczowy ożywa w czasie deszczu, ujarzmiając strugi spływającej wody.

Ten pomysł najlepiej sprawdzi się w cieniu – balkon od strony północnej lub wschodniej będzie idealny. Zwykle trudno obsadzić je bujną roślinnością, ale jeśli postawisz na liście zamiast kwiatów, będziesz w stanie odtworzyć tropikalny las deszczowy w miejskiej dżungli.

Łańcuch wodny i zielona ściana w ogrodzie balkonowym
Fot. Bożka Piotrowska
Białą elewację przecina łańcuch wodny i zielona ściana
Paprocie w donicy na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Kanciaste brzegi donic zmiękczają liście paproci
Kompozycja z roślin ozdobnych z liści na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Gra światła i cienia ożywia balkon w słoneczne dni
Balkonowy ogród z kącikiem do czytania książek
Fot. Bożka Piotrowska
Balkonowy ogród z kącikiem do czytania książek
Fot. Bożka Piotrowska

Z lekturą wśród roślin

Zatopić się w lekturze, w przytulnym pomieszczeniu wypełnionym bujną roślinnością – kto z nas nie marzy o takiej chwili relaksu? To marzenie jest możliwe do spełnienia nawet na balkonie lub niewielkim tarasie. Książki przeniosą cię do innego świata i innego wymiaru; lotem błyskawicy znajdziesz się w zupełnie innym miejscu.

Rośliny dodadzą klimatu wszystkim wycieczkom: dzięki nim, przekraczając balkonowe drzwi natychmiast wylądujesz w wilgotnej dżungli.

Ten balkon jest blisko natury także pod względem zastosowanych materiałów: siedziska, pergole, donice, a nawet podłoga wykonane są z litego drewna z cedru libańskiego w naturalnym kolorze. Wśród roślinności dominują paprocie, w tym paprocie drzewiaste imitujące tropikalne drzewa. Paprocie zwisają również z pergoli – zostały posadzone w kulach z lekkiego podłoża otoczonego mchem jako kokedamy. Pnącza, takie jak białokwiatowa odmiana męczennicy błękitnej (Passiflora caerulea) ‘Constance Eliott’ doskonale sprawdzają się w doniczkowej uprawie balkonowej. Dodatki i szczegóły harmonijnie dopełniają całości: globus, mapy i kuferki symbolizują podróże, a delikatne oświetlenie i cienie rzucane przez listowie tworzą wieczorem tajemniczy klimat.

Kokedama wisząca w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Kokedamy to ciekawy pomysł na uprawę wiszących roślin
Męczennica kwitnąca w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Delikatne kwiaty męczennicy zdobią jej pnące się pędy
Książki i paprocie w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Przyrodnicze i ogrodnicze książki dodają balkonowi charakteru
Balkonowy ogród z pomarańczowymi kwiatami kuklików i winoroślą w pojemniku z recyklingu
Fot. Bożka Piotrowska

Śniadanie na balkonie

Życie w centrum miasta nie musi wykluczać porannego śniadania w ogrodzie ani wieczornego spotkania z przyjaciółmi wśród zieleni. Ten balkon jest na to dowodem. Można tu wygodnie usiąść z filiżanką kawy i przeczytać najświeższe doniesienia prasowe (najlepiej sprawdza się nowy numer Gardeners’ World!), a aromatyczne przyprawy i dodatki do śniadania są w zasięgu ręki.

Energetyczne kolory: limonkowy i pomarańczowy dodadzą siły do działania, a jasny błękit i spokojny fiolet uzbroją w pozytywny nastrój na cały dzień.

Wzorzysty dywan, metalowe wanienki i kubły w charakterze donic oraz siedziska z drewnianych belek tworzą przyjemną, wygodną atmosferę. Nie do końca domową, a raczej pubową lub kawiarnianą – co pozwala połączyć miejskie życie z wiejskim siedliskiem. Nasadzenia składają się głównie z ziół i warzyw liściastych (te najlepiej rosną w donicach, a przy tym dają ciągłe plony) oraz roślin o ozdobnych liściach i kwiatach, które dopełniają nasadzenia. Nie trzeba się wysilać, żeby polubić taki balkon, ani wysilać, aby utrzymać go w dobrej formie. To niewymagająca zielona przestrzeń – pod każdym względem.

Pomarańczowe kukliki i fioletowe łubiny kwitnące na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Pomarańczowe kukliki i fioletowe łubiny to zgrany duet
Zioła w doniczkach na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Zioła w doniczkach z recyklingu mogą stać na podłodze
Zioła w doniczkach na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Limonkowe liście dodają życia pojemnikom z odzysku
Balkonowy ogród służący do wypoczynku
Fot. Bożka Piotrowska

Odpoczynek i odnowa

W starych przedmiotach i materiałach drzemie piękno i niepowtarzalny klimat, które tylko czekają, aby je dostrzec na nowo. Na tym balkonie wykorzystano właśnie takie elementy: przemysłowe kinkiety i terakotowe donice, których pokaźna kolekcja piętrzy się na półkach. Jest w nich coś znajomego i nostalgicznego, a jednocześnie ponadczasowego, bo właśnie w takich donicach rośliny czują się najlepiej – porowate ścianki pozwalają korzeniom oddychać.

Świadomość potrzeby troski o środowisko nie musi pociągać za sobą estetycznego kompromisu. Drewniane klepki ułożone dachówkowato na ścianie dodają balkonowi naturalnego charakteru.

W skrzyniowych donicach połączono atrakcyjne byliny – jarzmianki, irysy i ostróżki ze zwiewną ostnicą oraz aromatycznymi ziołami: tymiankiem, szczypiorkiem, rozmarynem i koprem. Można tu wygodnie usiąść i przyglądać się tym rabatowym klasykom, które kwitną przez całe tygodnie i służą zapylaczom, które znajdą też miejsce do założenia gniazd w hotelach ustawionych między doniczkami. I człowiek i zapylacze znajdą tu dla siebie przyjemny zakątek do życia.

Kwitnący na balkonie szczypiorek i inne zioła w donicy
Fot. Bożka Piotrowska
Kwitnący szczypiorek i tymianek wspaniale pachną i służą zapylaczom
Ściana z półką i glinianymi doniczkami na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Puste gliniane doniczki mogą być stylowym dodatkiem
Fioletowe kwiaty kwitnące na balkonie
Fot. Bożka Piotrowska
Oświetlenie ukryte w donicach dodaje uroku roślinom po zmierzchu
Balkonowy ogród z granatową ścianą i donicami
Fot. Bożka Piotrowska

Granatowa laguna

Kojarzymy go ze spokojem, elegancją i bezpieczeństwem, ale granatowy jest też doskonałym tłem dla roślin. W tej nieco bardziej formalnej przestrzeni można poczuć się wyjątkowo – a wystarczy zrobić krok, aby spróbować. Jasna podłoga współgra z tym morskim granatem, przywołując na myśl morze, co potęgują ułożone na ścianie w pionowe rzędy dębowe klocki – tylko patrzeć, aż zaczną się bujać jak boje na wodzie. Tutaj czeka jednak inna niespodzianka – od tyłu są podświetlane delikatnym światłem, co pomaga stworzyć przyjemny klimat po zmierzchu.

Wśród roślin żadna nie krzyczy kolorem. Kwiaty i listowie mają głęboki, nasycone kolory – rubinowe czerwienie, ciemna zieleń i bordo są przełamane jasnofioletowymi kocimiętkami.

Wielopniowe drzewko zapewniające cień to akka Sellowa z Ameryki Południowej, która jest też uprawiana np. we Francji (rodzi smaczne owoce), a zimozielony krzew to pospornica japońska. Egzotyczne gatunki dadzą się łatwo zastąpić bardziej odpornymi na mróz, np. świdośliwą i różanecznikiem, co sprawia, że taką lagunę można stworzyć nawet z dala od równika.

Pospornica w szarej donicy na tle granatowej ściany w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Ciemnozielona pospornica współgra kolorem z granatową ścianą
Stolik na kółkach na tle granatowej ściany w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Stolik z kółkami ułatwia utrzymanie porządku w ciasnej przestrzeni
Szary fotel na tle granatowej ściany w balkonowym ogrodzie
Fot. Bożka Piotrowska
Wygodny fotel z poduchami zaprasza na chwile relaksu

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

Gardeners' World Edycja Polska 4/2024  

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2024

Autor
Balkonowy ogród | 6 pomysłów na aranżację
Balkonowy ogród | 6 pomysłów na aranżację
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Kwiecień 2024
Przejrzyj i kup