Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Nasiona kwiatów jednorocznych | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Każdy ogród prezentuje się wyjątkowo, gdy oprócz okazałych krzewów i bylin, zdobią go barwne kwiaty jednoroczne. Chcąc mieć zdrowe i piękne okazy, trzeba przeanalizować nasze potrzeby i wybrać względem nich najlepsze nasiona kwiatów. Jak to zrobić i gdzie kupić najpiękniejsze gatunki roślin jednorocznych? Sprawdź! 

Spis treści
Dlaczego warto kupić nasiona kwiatów jednorocznych? Podział kwiatów jednorocznych – jakie nasiona wybrać? 10 chętnie wybieranych kwiatów jednorocznych

Dlaczego warto kupić nasiona kwiatów jednorocznych?

Kwiaty jednoroczne to terofity, czyli rośliny, które w przeciągu jednego roku przechodzą cały cykl rozwojowy. W bardzo krótkim czasie osiągają dorosłą postać, produkują nasiona, a później stopniowo obumierają. Rośliny jednoroczne charakteryzują się tym, że posiadają zielone niezdrewniałe pędy.

Barwne kwiaty jednoroczne prezentują się bardzo uroczo i kwitną długo, dlatego naprawdę warto wysiać je w każdym ogrodzie. Ich dużą zaletą jest to, że sprawdzą się nie tylko na rabatach, lecz także w donicach oraz ozdobnych pojemnikach. W takiej postaci potrafią w wyjątkowy sposób przyozdobić każdy taras oraz balkon.

Przed zakupem nasion kwiatów jednorocznych warto wziąć pod uwagę pory kwitnienia oraz wielkość docelową roślin. Gatunki, które spodobają się nam na zdjęciach nie tylko mogą się okazać za niskie lub za wysokie ale też zakwitną w czasie, gdy nie będziemy mogli w pełni korzystać z ich urody.

Doskonałym tłem wszystkich rabat ogrodowych jest np. rącznik pospolity, który to kwitnie bardzo długo.

Podział kwiatów jednorocznych – jakie nasiona wybrać?

Rośliny jednoroczne są okazałe i bujne tylko wówczas, gdy są odpowiednio wysiane oraz pielęgnowane. Wyróżnia się:

  • rośliny wysiewane wiosną – których nasiona należy wysiewać wczesną wiosną wprost do gruntu, najlepiej od marca do maja.
  • rośliny wysiewane jesienią – wiele z nich może być wysiane wprost do gruntu. Na okres zimy należy je przykryć gałązkami roślin iglastych. Zakwitają one już wczesną wiosną

10 chętnie wybieranych kwiatów jednorocznych

Aksamitka 'Bonita', mieszanka
Aksamitka 'Bonita', mieszanka
Wysiew: przygotowanie do rozsady od marca do kwietnia. Kwitnienie: VI-X. Wysokość: 20-30 cm.
Kup online
Chaber bławatek 'Blauer Jungle'
Chaber bławatek 'Blauer Jungle'
Wysiew: uprawa gruntowa od kwietnia do maja. Termin kwitnienia: VI-IX. Wysokość 80-100 cm.
Kup online
Floks Drummonda, mieszanka
Floks Drummonda, mieszanka
Wysiew: przygotowanie do rozsady od marca do kwietnia. Termin kwitnienia: VII-X. Wysokość 60-80 cm.
Kup online
Kosmos podwójnie pierzasty 'Purple Red White'
Kosmos podwójnie pierzasty 'Purple Red White'
Wysiew: przygotowanie do rozsady od marca do kwietnia, uprawa gruntowa od kwietnia do maja. Termin kwitnienia: VII-X. Wysokość do 120 cm.
Kup online
Lwia paszcza / Wyżlin większy, mieszanka
Lwia paszcza / Wyżlin większy, mieszanka
Wysiew: przygotowanie do rozsady od stycznia, uprawa gruntowa od marca do maja. Termin kwitnienia: VII-X. Wysokość ok. 25 cm.
Kup online
Mak polny 'Chorus'
Mak polny 'Chorus'
Wysiew: uprawa gruntowa od marca do czerwca oraz jesienią. Termin kwitnienia: VI-IX. Wysokość: 50 cm.
Kup online
Nasturcja mniejsza 'Tip Top Mix'
Nasturcja mniejsza 'Tip Top Mix'
Wysiew: przygotowanie do rozsady od marca do kwietnia, uprawa gruntowa od maja do czerwca. Termin kwitnienia: VII-X. Wysokość: roślina pnąca.
Kup online
Nagietek lekarski 'Touch Of Red'
Nagietek lekarski 'Touch Of Red'
Wysiew: uprawa gruntowa od kwietnia do lipca. Termin kwitnienia: VI-X. Wysokość: 50 cm.
Kup online
Słonecznik zwyczajny 'Ring of Fire'
Słonecznik zwyczajny 'Ring of Fire'
Wysiew: przygotowanie do rozsady w marcu, uprawa gruntowa od kwietnia do czerwca. Termin kwitnienia: VII-X. Wysokość: 120 cm.
Kup online
Wilec 'Blue Star'
Wilec 'Blue Star'
Wysiew: przygotowanie do rozsady od lutego do marca, uprawa gruntowa od kwietnia do maja. Termin kwitnienia: VI-X. Roślina pnąca, osiągająca 2-3 m długości.
Kup online

Wysiew nasion roślin jednorocznych na rozsady

• KIEDY?
Wysiew nasion kwiatów na rozsady w warunkach domowych należy przeprowadzić w lutym lub w marcu.

• JAK?
Rozsady kwiatów jednorocznych stosujemy głównie przy roślinach o długim okresie wegetacji. Pośród wielu z nich można wymienić: lobelię, petunię, szałwię, werbenę i żeniszka.

Do wybranego naczynia należy wsypać ziemię, a następnie wysiać nasionka. Pojemniki trzeba umieścić w jasnym oraz chłodnym miejscu. Warto je przykryć szklaną lub plastikową, przezroczystą osłoną, gdyż wtenczas kiełkujące rośliny mają odpowiednią wilgoć. Gdy rośliny zbyt mocno się rozrosną należy je przepikować.

Do wysiewu można zastosować podłoże z zeszłego sezonu. Nasiona należy wysiać w dużych odstępach, bowiem wówczas mają dużo miejsca do wzrostu. 

Wysiew nasion roślin jednorocznych do gruntu

• KIEDY?
Rośliny jednoroczne można też wysiewać wprost do gruntu. Czynność te najlepiej jest wykonać w kwietniu. Dla tych roślin najlepsza jest ziemia kwiatowa z domieszką piasku.

• JAK?
Wysiew należy wykonać w zależności od rodzaju oraz wielkości nasion. Duże nasiona np.: wilca purpurowego czy wyżlinu większego należy wysiać punktowo, natomiast mniejsze np. lobelii przylądkowej czy werbeny ogrodowej rzutowo.

Wysiane do ziemi nasionka należy przykryć cienką warstwą podłoża i regularnie podlewać. W kwietniu lub maju młode sadzonki należy przesadzić na docelową rabatę. Jeśli roślinki zostaną wysiane w odpowiednich warunkach, to wówczas lepiej się rozwijają oraz szybciej kwitną.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Cindy Wolfe/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nasiona kwiatów jednorocznych | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nasiona kwiatów jednorocznych | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl