Logo
Logo

Żywopłot z bukszpanu | Jak założyć? Jak pielęgnować?

Żywopłot z bukszpanu to doskonały sposób na zapewnienie sobie prywatności w ogrodzie. Dodatkowo naturalny parkan dobrze pochłania zanieczyszczenia, poprawia jakość powietrza, zatrzymuje kurz i hałas. I oczywiście świetnie wygląda, stając się ozdobą ogrodu i jego naturalnym dopełnieniem. Bardzo popularny jest żywopłot z bukszpanu. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z bukszpanu?
Spis treści
Jak wygląda żywopłot z bukszpanu?
Jak i kiedy sadzić żywopłot z bukszpanu?
Jak pielęgnować żywopłot z bukszpanu?

Jak wygląda żywopłot z bukszpanu?

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) tworzy gesty i zwarty naturalny żywopłot. Dobrze znosi cięcia i dorasta do 5 metrów wysokości, chociaż wiele odmian karłowatych może osiągnąć jedynie 1,5 metra wysokości, a i to przy dobrych warunkach uprawy. Dlatego z bukszpanu tworzy się raczej niskie szpalery i obwódki lub niewysokie żywopłoty.

Krzewy posiadają liczne, drobne listki w pięknej, ciemnozielonej barwie, które są główną ozdobą rośliny. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja, ale są dość niepozorne, a ze względu na zielony kolor trudno je dostrzec. Bukszpan jest rośliną zimozieloną, a więc nie zrzuca liści jesienią, a żywopłot pozostaje zielony przez cały rok, co szczególnie dobrze wygląda podczas śnieżnej zimy. Wybierając konkretną odmianę bukszpanu, warto zwrócić na jej mrozoodporność i wysokość wzrostu.

Łukasz Przybylak, królewski ogrodnik z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie radzi, jak przycinać i pielęgnować żywopłoty z bukszpanów.
TV Budujemy Dom / YouTube


Jak założyć żywopłot z bukszpanu? 

Kiedy zakładać?

Bukszpan najlepiej sadzić w sierpniu i wrześniu, ale tak naprawdę rośliny można wysadzać od wiosny do jesieni.

Jak przygotować miejsce?

Bukszpan nie ma dużych wymagań i dobrze rośnie na wszystkich stanowiskach (kolorowe odmiany najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, aby liście nabrały odpowiedniej barwy), jednak wymagają odpowiedniego podłoża. Najlepiej rosną na glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Dlatego przed nasadzeniem podłoże należy dobrze przygotować, a więc przede wszystkim trzeba je: dobrze oczyścić, usuwając darń i chwasty; spulchnić; zasilić nawozem np. kompostem lub biohumusem, co zapewni roślinom lepszy start.

Jak sadzić

Sadzonki bukszpanu umieszcza się w przygotowanych wcześniej dołkach. Rozstaw powinien wynosić około 10 cm w przypadku odmian karłowatych i 15-20 cm dla bukszpanu wieczniezielonego, który osiąga większe rozmiary. Następnie dołki trzeba przysypać ziemią, a rośliny dość obficie podlać.  

Pielęgnacja żywopłotu z bukszpanu

Pielęgnacja żywopłotu z bukszpanu powinna obejmować 3 elementy: podlewanie, przycinanie i nawożenie.

Jak podlewać?

Jest szczególnie ważne zimą i wiosną, gdyż wtedy te rośliny są najbardziej narażone na wysuszenie. Oczywiście żywopłot podlewa się tylko, jeśli nie występują mrozy.

Jak ciąć?

Pierwsze przycinanie należy wykonać kilka tygodni po nasadzeniu, gdy widać, że roślina się przyjęła. Jeśli sadzenie odbyło się jesienią, to gałązki należy przycinać wiosną. W kolejnych latach żywopłot z bukszpanu przycina się raz w roku: wiosną, gdy skończą się przymrozki lub latem, gdy roślina przestaje rosnąć.

Jak nawozić?

Żywopłot warto również regularnie nawozić, aby roślinom dostarczać składników pokarmowych, co zapewni lepszy wzrost i wygląd. Najlepsze są nawozy naturalne i nawozy wieloskładnikowe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sc-images / Depositphotos oraz u_79qqozws / Pixabay

Autor
Żywopłot z bukszpanu | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Żywopłot z bukszpanu | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz