Logo
Logo
44
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal 2019

Angielskie festiwale motywują architektów z całego świata i zachęcają do tworzenia i zmieniania na nowo ogrodowej przestrzeni. Tegoroczna edycja RHS Hampton Court Palace Garden Festival w Londynie była jeszcze bardziej inspirująca niż zwykle! Miałem wrażenie, że to co zaproponowali projektanci jest jeszcze łatwiejsze do osiągnięcia, leży w zasięgu możliwości i kompetencji każdego pasjonata ogrodnictwa.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2019

RHS Hampton Court 2019

Wybrałem trzy realizacje, różne formalnie, ale połączone ideą zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiska naturalnego i obecności w nich człowieka. To miejsca skupiające się na tworzeniu naturalnych enklaw, dających wytchnienie i wyciszenie w dobie pędzącego bez opamiętania świata.

Kiedy wracam do swojego ogrodu z Hampton Court , mam zawsze mnóstwo pomysłów i motywacji do eksperymentowania i wprowadzania kolejnych zmian

BBC Springwatch Garden
Ogród sąsiedzki

Projekt: Jo Thompson, www.jothompson-garden-design.co.uk

Najnowsze badania wykazują, że prywatne ogrody w Wielkiej Brytanii zajmują większy obszar kraju niż wszystkie naturalne tereny zielone. Pojedyncze ogrody mogą być niewielkie, ale gdy są połączone, tworzą istotne ogniwa między miejską przyrodą a wsią i są kluczowym zasobem dla dzikich zwierząt teraz i w przyszłości. Ten projekt to trzy sąsiadujące ze sobą ogrody, należące do trzech różnych osób, każdy z własnym charakterem i elementami przyciągającymi dziką faunę. Pokazuje, jak można pracować na wspólny cel poprzez ogrodnictwo, niosąc korzyści dla całego świata.

Pierwszy ogród (zdjęcie główne artykułu) to wspomnienie z przeszłości, miejsce dla starszej osoby, gdzie miniony czas został podkreślony starymi, spatynowanymi narzędziami i uroczą, lekko zarośniętą i zagnieżdżoną ławką. Można na niej usiąść i obserwować ptaki przylatujące do karmnika.Niedoskonale uporządkowany charakter ogrodu subtelnie rozluźnia się i pod koniec spaceru docieramy do miejsca, gdzie staje się on bardziej nieokiełznany, pełen pokrzyw i chwastów. To idealne środowisko dla dzikiej przyrody.

W drugim ogrodzie kamienna ławka i miękkie poduszki zachęcają nie tylko, by przysiąść i podziwiać zwierzęta buszujące na zielonym dywanie. Szczeliny w kamieniach stanowią doskonałą kryjówkę, zachęcając dziką faunę do zamieszkania w ogrodzie. „Trawnik” ze stokrotkami i koniczyną oraz wijące się łukowo rabaty z naturalistycznymi nasadzeniami, które w połączeniu ze zbiornikiem wodnym, stopniowo zmienia się w dziką łąkę tworzy wspaniałe siedlisko dla dzikiej przyrody.

Trzeci ogród jest bardziej współczesny, jakby należał do młodej osoby. Sporo w nim nowych odmian dziewanny i bodziszka, wyłaniających się z murawy. Formalne topiary, wolna, dzieląca je przestrzeń i elegancki romantyczny taras, stojący na łagodnym zboczu nadają całości kojący klimat. Osobiście sprawdziłem otoczenie, zasiadając przy tarasowym stoliku. I rzeczywiście, nasadzenia wprawiają w relaksujący nastrój.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal

BBC Sanctuary Garden, fot. Tomek Ciesielski

RHS Sanctuary Garden
Sanktuarium

Projekt: Ula Maria, www.ulamaria.com

Drugim projektem, który przykuł moją uwagę był ogród o tajemniczej nazwie „Sanktuarium”. Projektantka czerpała inspiracje z średniowiecznego ogrodu zamkniętego (łac. Hortus conclusus), kojarzącego się z zakonnym wirydarzem. Ogród został podzielony na trzy mniejsze pokoje ogrodowe: ogród wejściowy, tajemniczy ogród i ogród refleksji. Każda przestrzeń miała inną paletę barwną i została tak zaprojektowana, by reprezentować podróż przez wewnętrzne sanctum i zapewniać azyl do medytowania i refleksji. Intencją autorki było pokazanie, że zanurzenie się w naturze może nam pomóc poprawić samopoczucie i osiągnąć równowagę emocjonalną.

Tematy nasadzeń nawiązują do odmiennej natury każdego z obszarów. Goście są zachęceni do zanurzenia się w złożoności, pięknie i aromatach roślin, rozpieszczających ciało i duszę. Przy wejściu do ogrodu odwiedzający napotykają ascetyczną kompozycję miękkich traw, przeplatanych nielicznymi, okrywowymi białymi odmianami róż. Wewnętrzny dziedziniec częściowo otoczony murem to miejsce, w którym można zanurzyć się w aromatycznych ziołach i roślinach leczniczych.

Zastosowano tu gatunki o kontrastowych barwach, energetyzujące nasze zmysły. Jest to przestrzeń do relaksu i rozkoszowania się kolorami i zapachami ogrodu, kojącymi ciało i duszę. Zamykający całą kompozycję ogród refleksyjny pomyślany został jako miejsce wytchnienia i wyciszenia. Miękkie puszyste nasadzenia utrzymane w tonacji zieleni i bieli odbijają się w tafli wody oraz w dyskretnie zamaskowanym bylinami lustrze na ścianie zamykającej ogród. Tworzą oniryczną atmosferę, jak ze snu. Ogród pozostawia wrażenie swoistej samotni, w której możemy znaleźć ukojenie od codzienności.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal

RHS Back to Nature, fot. Tomek Ciesielski

RHS Back to Nature
Powrót to natury

Projekt: HRH The Duchess of Cambridge, Adam White and Andrée Davies, www.davieswhite.co.uk

Ogród Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego został pomyślany tak, by zachęcać rodziny i społeczności lokalne do angażowania się w aktywne formy dbania o przyrodę i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ogród podkreśla ważną rolę, jaką natura może i powinna, zdaniem piszącego te słowa, odegrać w promowaniu zdrowego, aktywnego stylu życia, poczynając od dzieciństwa, aż po schyłek życia. Takie środowisko umożliwia dzieciom rozwój poprzez aktywną zabawę i pozwala im nabrać pewności siebie, siły, kreatywności i odporności.

Konstrukcja tego ogrodu oparta jest o inspiracje z otoczenia. Znajdują się w nim siedliska dla wszystkich gatunków dzikiej przyrody. Jest też łąka pokrywającą wzgórze, z takimi roślinami, jak jaskier łąkowy, koniczyna czerwona, złocień i wiele innych przyjaznych dla zapylaczy. Stworzono też cieki wodne i naturalistyczny staw, idealny do wiosłowania. Wkomponowano tu szałas, domek na drzewie i inne schowki dla najmłodszych tak, aby przypomnieć starą zasadę: najlepiej jest uczyć się przez zabawę.

Całość tworzy zwartą, przyjazną przestrzeń, której cieniste zakątki w upalne dni dają ukojenie gościom. Warto też podkreślić, że większość elementów ogrodu po wystawie została przeniesiona do ogrodu RHS w Wisley, gdzie powstaje ogród do zabawy i nauki dla najmłodszego pokolenia ogrodników.

Tekst i zdjęcia: Tomek Ciesielski, fotograf, członek Garden Media Guild, Professional Garden Photographers Association’s i Royal Horticultural Society

Gardeners World okładka 6 2019

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2019

Tagi
Lista zakupów