Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal 2019

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal fot. Tomek Ciesielski

Angielskie festiwale motywują architektów z całego świata i zachęcają do tworzenia i zmieniania na nowo ogrodowej przestrzeni. Tegoroczna edycja RHS Hampton Court Palace Garden Festival w Londynie była jeszcze bardziej inspirująca niż zwykle! Miałem wrażenie, że to co zaproponowali projektanci jest jeszcze łatwiejsze do osiągnięcia, leży w zasięgu możliwości i kompetencji każdego pasjonata ogrodnictwa.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Listopad-Grudzień 2019
Przejrzyj i kup
44

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2019

RHS Hampton Court 2019

Wybrałem trzy realizacje, różne formalnie, ale połączone ideą zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiska naturalnego i obecności w nich człowieka. To miejsca skupiające się na tworzeniu naturalnych enklaw, dających wytchnienie i wyciszenie w dobie pędzącego bez opamiętania świata.

Kiedy wracam do swojego ogrodu z Hampton Court , mam zawsze mnóstwo pomysłów i motywacji do eksperymentowania i wprowadzania kolejnych zmian

BBC Springwatch Garden
Ogród sąsiedzki

Projekt: Jo Thompson, www.jothompson-garden-design.co.uk

Najnowsze badania wykazują, że prywatne ogrody w Wielkiej Brytanii zajmują większy obszar kraju niż wszystkie naturalne tereny zielone. Pojedyncze ogrody mogą być niewielkie, ale gdy są połączone, tworzą istotne ogniwa między miejską przyrodą a wsią i są kluczowym zasobem dla dzikich zwierząt teraz i w przyszłości. Ten projekt to trzy sąsiadujące ze sobą ogrody, należące do trzech różnych osób, każdy z własnym charakterem i elementami przyciągającymi dziką faunę. Pokazuje, jak można pracować na wspólny cel poprzez ogrodnictwo, niosąc korzyści dla całego świata.

Pierwszy ogród (zdjęcie główne artykułu) to wspomnienie z przeszłości, miejsce dla starszej osoby, gdzie miniony czas został podkreślony starymi, spatynowanymi narzędziami i uroczą, lekko zarośniętą i zagnieżdżoną ławką. Można na niej usiąść i obserwować ptaki przylatujące do karmnika.Niedoskonale uporządkowany charakter ogrodu subtelnie rozluźnia się i pod koniec spaceru docieramy do miejsca, gdzie staje się on bardziej nieokiełznany, pełen pokrzyw i chwastów. To idealne środowisko dla dzikiej przyrody.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

W drugim ogrodzie kamienna ławka i miękkie poduszki zachęcają nie tylko, by przysiąść i podziwiać zwierzęta buszujące na zielonym dywanie. Szczeliny w kamieniach stanowią doskonałą kryjówkę, zachęcając dziką faunę do zamieszkania w ogrodzie. „Trawnik” ze stokrotkami i koniczyną oraz wijące się łukowo rabaty z naturalistycznymi nasadzeniami, które w połączeniu ze zbiornikiem wodnym, stopniowo zmienia się w dziką łąkę tworzy wspaniałe siedlisko dla dzikiej przyrody.

Trzeci ogród jest bardziej współczesny, jakby należał do młodej osoby. Sporo w nim nowych odmian dziewanny i bodziszka, wyłaniających się z murawy. Formalne topiary, wolna, dzieląca je przestrzeń i elegancki romantyczny taras, stojący na łagodnym zboczu nadają całości kojący klimat. Osobiście sprawdziłem otoczenie, zasiadając przy tarasowym stoliku. I rzeczywiście, nasadzenia wprawiają w relaksujący nastrój.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal

BBC Sanctuary Garden, fot. Tomek Ciesielski

RHS Sanctuary Garden
Sanktuarium

Projekt: Ula Maria, www.ulamaria.com

Drugim projektem, który przykuł moją uwagę był ogród o tajemniczej nazwie „Sanktuarium”. Projektantka czerpała inspiracje z średniowiecznego ogrodu zamkniętego (łac. Hortus conclusus), kojarzącego się z zakonnym wirydarzem. Ogród został podzielony na trzy mniejsze pokoje ogrodowe: ogród wejściowy, tajemniczy ogród i ogród refleksji. Każda przestrzeń miała inną paletę barwną i została tak zaprojektowana, by reprezentować podróż przez wewnętrzne sanctum i zapewniać azyl do medytowania i refleksji. Intencją autorki było pokazanie, że zanurzenie się w naturze może nam pomóc poprawić samopoczucie i osiągnąć równowagę emocjonalną.

Tematy nasadzeń nawiązują do odmiennej natury każdego z obszarów. Goście są zachęceni do zanurzenia się w złożoności, pięknie i aromatach roślin, rozpieszczających ciało i duszę. Przy wejściu do ogrodu odwiedzający napotykają ascetyczną kompozycję miękkich traw, przeplatanych nielicznymi, okrywowymi białymi odmianami róż. Wewnętrzny dziedziniec częściowo otoczony murem to miejsce, w którym można zanurzyć się w aromatycznych ziołach i roślinach leczniczych.

Zastosowano tu gatunki o kontrastowych barwach, energetyzujące nasze zmysły. Jest to przestrzeń do relaksu i rozkoszowania się kolorami i zapachami ogrodu, kojącymi ciało i duszę. Zamykający całą kompozycję ogród refleksyjny pomyślany został jako miejsce wytchnienia i wyciszenia. Miękkie puszyste nasadzenia utrzymane w tonacji zieleni i bieli odbijają się w tafli wody oraz w dyskretnie zamaskowanym bylinami lustrze na ścianie zamykającej ogród. Tworzą oniryczną atmosferę, jak ze snu. Ogród pozostawia wrażenie swoistej samotni, w której możemy znaleźć ukojenie od codzienności.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festiwal

RHS Back to Nature, fot. Tomek Ciesielski

RHS Back to Nature
Powrót to natury

Projekt: HRH The Duchess of Cambridge, Adam White and Andrée Davies, www.davieswhite.co.uk

Ogród Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego został pomyślany tak, by zachęcać rodziny i społeczności lokalne do angażowania się w aktywne formy dbania o przyrodę i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ogród podkreśla ważną rolę, jaką natura może i powinna, zdaniem piszącego te słowa, odegrać w promowaniu zdrowego, aktywnego stylu życia, poczynając od dzieciństwa, aż po schyłek życia. Takie środowisko umożliwia dzieciom rozwój poprzez aktywną zabawę i pozwala im nabrać pewności siebie, siły, kreatywności i odporności.

Konstrukcja tego ogrodu oparta jest o inspiracje z otoczenia. Znajdują się w nim siedliska dla wszystkich gatunków dzikiej przyrody. Jest też łąka pokrywającą wzgórze, z takimi roślinami, jak jaskier łąkowy, koniczyna czerwona, złocień i wiele innych przyjaznych dla zapylaczy. Stworzono też cieki wodne i naturalistyczny staw, idealny do wiosłowania. Wkomponowano tu szałas, domek na drzewie i inne schowki dla najmłodszych tak, aby przypomnieć starą zasadę: najlepiej jest uczyć się przez zabawę.

Całość tworzy zwartą, przyjazną przestrzeń, której cieniste zakątki w upalne dni dają ukojenie gościom. Warto też podkreślić, że większość elementów ogrodu po wystawie została przeniesiona do ogrodu RHS w Wisley, gdzie powstaje ogród do zabawy i nauki dla najmłodszego pokolenia ogrodników.

Tekst i zdjęcia: Tomek Ciesielski, fotograf, członek Garden Media Guild, Professional Garden Photographers Association’s i Royal Horticultural Society

Gardeners World okładka 6 2019

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Listopad-Grudzień 2019


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści