Logo
Logo

Trendy z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023

Poznaj gorące trendy w architekturze krajobrazu prosto z inspirujących ogrodów pokazowych na RHS Hampton Court Garden Festival 2023. Bożka Piotrowska i Łukasz Skop pokazują, jak możesz je wykorzystać we własnym ogrodzie. 

Spis treści
Dlaczego warto czerpać inspiracje z wystaw ogrodniczych? Jak wykorzystać kamień w ogrodzie? Jak wykorzystać żwir w ogrodzie? Jak wprowadzić wodę do ogrodu? Jak zaakcentować widok w ogrodzie? Jak powiększyć lub podwyższyć ogród?


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Październik 2023

Targi i wystawy ogrodnicze są doskonałym źródłem inspiracji do dużych i małych ogrodów. To właśnie tam, w jednym miejscu, spotkasz światowej klasy projektantów, fachowców od roślin i doświadczonych architektów krajobrazu, a gotowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Największa na świecie wystawa ogrodnicza RHS Hampton Court Palace Garden Festival to miejsce pełne świeżych pomysłów!

Modny jak głaz

Wielkie głazy mają wiele zastosowań. Można budować z nich bramy, mury, łuki, umacniać brzegi stawów, wykorzystać jako siedziska albo stopnie lub po prostu do ozdoby – mocno skupiają uwagę, bo trudno je przeoczyć. Oprócz wielkości różnią się kolorem, fakturą i kształtem, więc z pewnością znajdzie się taki, który będzie pasował do twojego ogrodu.

Często podczas prac przy zakładaniu nowego ogrodu odsłaniają się duże kamienie zakopane w ziemi; zamiast się ich pozbywać, spróbuj znaleźć dla nich miejsce i nową funkcję.

Wykorzystaj głazy do wyznaczenia krawędzi nasadzeń, albo ustaw je w nowych pozycjach, np. na krawędziach, aby stały się kamiennymi rzeźbami. Duże skałki można też wykorzystać na siedziska – w słoneczne dni będą się nagrzewać i trzymać ciepło aż do późnego wieczora. Głazy i kamienie oferują też coś dzikim stworzeniom: jaszczurki lubią się na nich wygrzewać, a ropuchy i traszki będą się kryły w ich cieniu. Kamieniami można urozmaicić skalniaki i monotonną linię ścieżek.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Duże kamienie otaczają zbiornik, łącząc wodę ze żwirową nawierzchnią
2 – Omszały głaz jest silnym punktem w tym ogrodzie – natychmiast przykuwa wzrok
3 – Głaz w oczku wodnym może służyć jako lądowisko dla przelatujących ptaków

Żwir rządzi

Ściółka – czego jeszcze o niej możemy nie wiedzieć? Zatrzymuje wilgoć, reguluje temperaturę, tłumi chwasty… zalety ściółkowania są trudne do przecenienia. Ale ściółkowanie nie musi się ograniczać do miękkich materiałów, czyli próchnicy, kompostu, skoszonej trawy, słomy czy tektury. Ściółkować można nawet żwirem, a żwirowe ogrody surfują obecnie na mocnej fali wznoszącej. Żwir wygląda elegancko i pomaga wyeksponować rośliny.

W wielu ogrodach na tegorocznej wystawie żwir był również zastosowany do stworzenia nawierzchni ścieżek i zamiast trawnika. Jeśli masz mały ogród, to żwir może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem – zyskasz utwardzoną nawierzchnię, w której wciąż możesz posadzić ulubione rośliny tam, gdzie tylko chcesz.

W żwirowych ogrodach sprawdzą się mało wymagające gatunki odporne na suszę i niedostatek wody. Jeszcze nie czujesz się przekonany? Żwir dobrze komponuje się z głazami i wodą, ułatwia pielęgnację podwyższonych grządek i jest łatwy w utrzymaniu. Żwir rzeczny nie zmienia pH podłoża. Chociaż nie nadaje się pod rośliny kwasolubne (np. różaneczniki czy wrzosy) to doskonale sprawdza się na bylinowych rabatach. Nie rozkładaj jednak pod nim tkaniny – pozwól ziemi oddychać, a szybko odwdzięczy ci się za to zdrowymi roślinami.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Jasny żwir tworzy rzekę w której „dryfują” kamienne płyty i ożywia roślinność o srebrzystych liściach
2 – Żwirowe ścieżki pośród rabat bylinowych
3 – Żwirowa nawierzchnia doskonale komponuje się z roślinami śródziemnomorskimi

Małe formy wodne

W ogrodach pokazowych wodę stosuje się na wiele sposobów: tryska, spada, szumi, faluje lub stoi nieruchomo. Woda może ożywić lub uspokoić ogród. Postaw na coś zupełnie ekstrawaganckiego, jak miniaturowy wodospad czy egzotyczną fontannę lub oldskulowego – stwórz minioczko w starej metalowej wannie lub elegancki element wodny z miedzianego prysznica. Obecność wody w ogrodzie będzie rozkoszą dla wszystkich zmysłów.

Szczególnie ciekawym połączeniem jest zestawienie zbiornika wodnego ze żwirową nawierzchnią. Woda niesie ochłodę w gorące dni, a gruby żwir stwarza wrażenie skalistego wybrzeża, kamienistej plaży lub górskiego potoku, w którym woda buzuje wśród kamieni.

Obecność wody umożliwia uprawę całej gamy roślin wodnych i błotnych, ale pamiętaj, że nie zawsze są konieczne – zachowaj równowagę pomiędzy elementami przyrody ożywionej i nieożywionej.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Wodospad wkomponowany w mur dodaje dynamiki temu zacisznemu zakątkowi
2 – Miedziany prysznic i kamienna płyta jako nowoczesna forma wodna
3 – Duże, zdobione fontanny dobrze wyglądają z roślinami egzotycznymi, np. palmami
4 – Nawet z ocynkowanej wanny z odzysku można zrobić małą fontannę

Widok w ramce

Ciekawy projekt ogrodu budzi zainteresowanie, ma różne mocne punkty i ekscytujące elementy, które układają się w harmonijną całość, ale każdy idealny obraz wymaga dobrej oprawy. Na wystawie znalazło się na to kilka ciekawych pomysłów. Jednym z nich było wykorzystanie wierzb, np. w postaci wyplatanych z wikliny paneli układających się w strome zbocza i tworzących atrakcyjne tło. Obramowanie pięknego widoku mogą też utworzyć pnie dwóch jednakowych drzew posadzonych w strategicznych punktach. Ten pomysł można z łatwością przenieść na grunt własnego ogrodu.

Ramę dla atrakcyjnego widoku mogą także utworzyć drewniane słupy i belki pomalowane na ciemny kolor i połączone w prostokąty albo kamienny mur, którego ciągłość nagle się urywa, odsłaniając zupełnie inny zakątek ogrodu.

Kamienne struktury można optycznie odciążyć poprzez nadanie im falistej faktury i pomalowanie na jasne, pastelowe kolory, które wcale nie muszą być jednolite – spróbuj uzyskać efekt łagodnego przejścia pomiędzy zbliżonymi odcieniami.

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Czarna drewniana rama tworzy przejście do innej części ogrodu
2 – Wiklinowe tło dodaje głębi i struktury
3 – Płyty z surowego betonu otaczają mały ogródek, w którym rośliny rosną pomiędzy kamiennymi płytami

Ogród na poziomie

Zróżnicowanie wysokości nasadzeń na małej przestrzeni sprawia, że ogród wydaje się większy. Podwyższone grządki przestały być zarezerwowane tylko dla warzywników i przeznaczone do uprawy warzyw. Można je wykorzystać jako osłonę dla miejsca do odpoczynku lub zewnętrznej jadalni, wypełnić ziemią i roślinami lub zamienić w zbiorniki wodne, w których woda przelewa się pomiędzy różnymi poziomami. Wysokie rabaty mogą być także stworzone z gabionów i kamieni, pomiędzy którymi wiją się pnącza lub rosną rośliny alpejskie.

Pomysłów na podwyższone grządki jest nieskończenie wiele, a każdy będzie nie tylko niezwykłą atrakcją i ozdobą, lecz także nowym azylem dla dzikiej przyrody.

Do budowy wysokich rabat wykorzystaj naturalne materiały, które łatwo łączą się z otoczeniem i wtapiają w projekt, ale to także dobra okazja do puszczenia wodzy wyobraźni. Dlaczego nie wykorzystać czegoś zupełnie innego, np. plastikowych doniczek po sezonowych kwiatach rabatowych albo nie nadać ścianom rabat wyrazistego koloru, który podkreśli urodę roślin?

Ogrody z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Fot. Bożka Piotrowska
1 – Wysokie rabaty z wodą i roślinami wodnymi
2 – Puste doniczki produkcyjne wypełniaj metalowe gabiony tworząc niski murek
3 – Ciemnozielone wysokie grządki odgradzają zaciszny zakątek
4 – Metalowe wysokie rabaty komponują się z ogrodowymi meblami i żwirową nawierzchnią

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Październik 2023

Autor
Trendy z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Trendy z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi