|
Targi i wystawy ogrodnicze są doskonałym źródłem inspiracji do dużych i małych ogrodów. To właśnie tam, w jednym miejscu, spotkasz światowej klasy projektantów, fachowców od roślin i doświadczonych architektów krajobrazu, a gotowe rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Największa na świecie wystawa ogrodnicza RHS Hampton Court Palace Garden Festival to miejsce pełne świeżych pomysłów!
Modny jak głaz
Wielkie głazy mają wiele zastosowań. Można budować z nich bramy, mury, łuki, umacniać brzegi stawów, wykorzystać jako siedziska albo stopnie lub po prostu do ozdoby – mocno skupiają uwagę, bo trudno je przeoczyć. Oprócz wielkości różnią się kolorem, fakturą i kształtem, więc z pewnością znajdzie się taki, który będzie pasował do twojego ogrodu.
Wykorzystaj głazy do wyznaczenia krawędzi nasadzeń, albo ustaw je w nowych pozycjach, np. na krawędziach, aby stały się kamiennymi rzeźbami. Duże skałki można też wykorzystać na siedziska – w słoneczne dni będą się nagrzewać i trzymać ciepło aż do późnego wieczora. Głazy i kamienie oferują też coś dzikim stworzeniom: jaszczurki lubią się na nich wygrzewać, a ropuchy i traszki będą się kryły w ich cieniu. Kamieniami można urozmaicić skalniaki i monotonną linię ścieżek.
Żwir rządzi
Ściółka – czego jeszcze o niej możemy nie wiedzieć? Zatrzymuje wilgoć, reguluje temperaturę, tłumi chwasty… zalety ściółkowania są trudne do przecenienia. Ale ściółkowanie nie musi się ograniczać do miękkich materiałów, czyli próchnicy, kompostu, skoszonej trawy, słomy czy tektury. Ściółkować można nawet żwirem, a żwirowe ogrody surfują obecnie na mocnej fali wznoszącej. Żwir wygląda elegancko i pomaga wyeksponować rośliny.
W żwirowych ogrodach sprawdzą się mało wymagające gatunki odporne na suszę i niedostatek wody. Jeszcze nie czujesz się przekonany? Żwir dobrze komponuje się z głazami i wodą, ułatwia pielęgnację podwyższonych grządek i jest łatwy w utrzymaniu. Żwir rzeczny nie zmienia pH podłoża. Chociaż nie nadaje się pod rośliny kwasolubne (np. różaneczniki czy wrzosy) to doskonale sprawdza się na bylinowych rabatach. Nie rozkładaj jednak pod nim tkaniny – pozwól ziemi oddychać, a szybko odwdzięczy ci się za to zdrowymi roślinami.
Małe formy wodne
W ogrodach pokazowych wodę stosuje się na wiele sposobów: tryska, spada, szumi, faluje lub stoi nieruchomo. Woda może ożywić lub uspokoić ogród. Postaw na coś zupełnie ekstrawaganckiego, jak miniaturowy wodospad czy egzotyczną fontannę lub oldskulowego – stwórz minioczko w starej metalowej wannie lub elegancki element wodny z miedzianego prysznica. Obecność wody w ogrodzie będzie rozkoszą dla wszystkich zmysłów.
Obecność wody umożliwia uprawę całej gamy roślin wodnych i błotnych, ale pamiętaj, że nie zawsze są konieczne – zachowaj równowagę pomiędzy elementami przyrody ożywionej i nieożywionej.
2 – Miedziany prysznic i kamienna płyta jako nowoczesna forma wodna
3 – Duże, zdobione fontanny dobrze wyglądają z roślinami egzotycznymi, np. palmami
4 – Nawet z ocynkowanej wanny z odzysku można zrobić małą fontannę
Widok w ramce
Ciekawy projekt ogrodu budzi zainteresowanie, ma różne mocne punkty i ekscytujące elementy, które układają się w harmonijną całość, ale każdy idealny obraz wymaga dobrej oprawy. Na wystawie znalazło się na to kilka ciekawych pomysłów. Jednym z nich było wykorzystanie wierzb, np. w postaci wyplatanych z wikliny paneli układających się w strome zbocza i tworzących atrakcyjne tło. Obramowanie pięknego widoku mogą też utworzyć pnie dwóch jednakowych drzew posadzonych w strategicznych punktach. Ten pomysł można z łatwością przenieść na grunt własnego ogrodu.
Kamienne struktury można optycznie odciążyć poprzez nadanie im falistej faktury i pomalowanie na jasne, pastelowe kolory, które wcale nie muszą być jednolite – spróbuj uzyskać efekt łagodnego przejścia pomiędzy zbliżonymi odcieniami.
Ogród na poziomie
Zróżnicowanie wysokości nasadzeń na małej przestrzeni sprawia, że ogród wydaje się większy. Podwyższone grządki przestały być zarezerwowane tylko dla warzywników i przeznaczone do uprawy warzyw. Można je wykorzystać jako osłonę dla miejsca do odpoczynku lub zewnętrznej jadalni, wypełnić ziemią i roślinami lub zamienić w zbiorniki wodne, w których woda przelewa się pomiędzy różnymi poziomami. Wysokie rabaty mogą być także stworzone z gabionów i kamieni, pomiędzy którymi wiją się pnącza lub rosną rośliny alpejskie.
Do budowy wysokich rabat wykorzystaj naturalne materiały, które łatwo łączą się z otoczeniem i wtapiają w projekt, ale to także dobra okazja do puszczenia wodzy wyobraźni. Dlaczego nie wykorzystać czegoś zupełnie innego, np. plastikowych doniczek po sezonowych kwiatach rabatowych albo nie nadać ścianom rabat wyrazistego koloru, który podkreśli urodę roślin?
Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |