Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World październik 2023

Po upalnym lecie, gdy minie już pracowity czas zbioru owoców i warzyw, przychodzi niezwykły moment jesiennego przebarwienia liści drzew i krzewów.

W październikowym numerze magazynu Gardeners' World przedstawiamy gwiazdy tej barwnej pory roku, a wśród nich urokliwe klony japońskie. Graham Rice prezentuje najciekawsze odmiany wyróżnione nagrodą Award of Garden Merit – rośliny, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary można uprawiać nawet na niewielkiej przestrzeni.

W tym wydaniu podpowiadamy, o jakich dziesięciu pracach nie można zapomnieć przed zimą, by przygotować ogród i rośliny na kolejny sezon. Prezentujemy bezprzewodowe dmuchawy do liści, które warto wykorzystać podczas jesiennych porządków. Radzimy, jak chronić wrażliwe gatunki przed mrozami i przekonujemy, że w każdym ogrodzie znajdzie się dobre miejsce do uprawy roślin cebulowych kwitnących wiosną.

Dla inspiracji w tym wydaniu magazynu zamieszczamy najnowsze trendy z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023, projekt jesiennej kompozycji, która przyciągnie do ogrodu owady zapylające, a także kreatywne pomysły na wykorzystanie dyni. Opisujemy też kilkanaście odmian amarylisów i wyjaśniamy, co teraz należy zrobić, by te egzotyczne rośliny rozjaśniły wnętrza naszych domów w okresie Bożego Narodzenia.

Katarzyna Bellingham opowiada o tym, co dzieje się za kulisami angielskich otwartych ogrodów i zdradza niektóre tajemnice pracujących w nich ogrodników.

Zapraszam do lektury,
Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Artykuły
Ogrody za kulisami | Kasia Bellingham zdradza tajemnice otwartych ogrodów
Odwiedzając ogrody udostępnione do zwiedzania zachwycamy się ich cudowną atmosferą i bogatą roślinnością, szukamy też inspiracji do wykorzystania na własnym gruncie. Ale czy zastanawiamy się czasami ile i jakiej pracy oraz organizacji potrzeba, aby taki ogród utrzymać w dobrym stanie i móc otworzyć jego bramy dla zwiedzających? Ja, jako właścicielka takiego ogrodu, często zaczepiam pracujące gdzieś wśród krzewów ogrodniczki lub ogrodników i podpytuję o ciekawe szczegóły. Z przyjemnością studiuję też publikacje zakupione w ogrodowych sklepikach, a wszystko po to, by dowiedzieć się jak funkcjonują ogrody za kulisami, opowiada Kasia Bellingham na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.
Czytaj dalej
Trendy z RHS Hampton Court Palace Garden Festival 2023
Poznaj gorące trendy w architekturze krajobrazu prosto z inspirujących ogrodów pokazowych na RHS Hampton Court Garden Festival 2023. Bożka Piotrowska i Łukasz Skop pokazują, jak możesz je wykorzystać we własnym ogrodzie. 
Czytaj dalej
Zakochaj się w jarzębinie | Dwa przepisy na dania z owoców
Czerwone korale, czerwone niczym wino, korale z polnej jarzębiny… zachwycają swoją barwą, ale można je też przerobić na pyszne dania. Jarzębina, czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) to bardzo dekoracyjne drzewo z rodziny różowatych i cenna roślina jadalna, przekonuje Małgorzata Kalemba-Drożdż na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.
Czytaj dalej
W tym numerze
LUBIMY
Gwiazdy października
8
Klony japońskie
20
Tęgosze
22
INSPIRACJE
Rośliny do zadań specjalnych. Carol wybiera wiosenne kwiaty
30
Amarylisy. Najpiękniejsze odmiany
36
Ogrody Roku 2022 – ogród czytelników. Oaza wśród kwiatów
44
RHS Hampton Court Palace Garden Festival. Bieżące trendy w ogrodnictwie
50
Za kulisami. Otwartych angielskich ogrodów
55
Ogrodnicy dla planety. Kompostowanie od A do Z
80
Jadalne owoce. Jarzębina
100
Cięcie roślin. Budleja
114
FAUNA W OGRODZIE
Nornica
76
Stołówka dla zapylaczy
78
WŁASNE UPRAWY
Prosto z grządki
90
Uprawa warzyw za grosze
94
FELIETON
Cały Monty
19
Opowieści Titchmarsha
121
DODATEK SPECJALNY: JESIEŃ
Najważniejsze prace Monty’ego
24
Donice z dyni
60
Energia z pomarańczy
65
Ochrona roślin przed mrozem
70
Dmuchawy do liści
75
SPRAWY DO ZROBIENIA
Zbierz liście
102
Ogławiaj dalie
103
Posadź kosaćce
104
Obsadź donice
105
Podziel byliny
106
Zbierz pomidory
107
Wysiej bób
108
Zadbaj o trawnik
109
Uporządkuj warzywnik
110
Podwiąż pnącza
112
Przytnij piwonie
113
Pytania i odpowiedzi
Eksperci radzą czytelnikom
117