Zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego

Zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego Reto Gerber Pixabay

Wielkopąkowiec porzeczkowy to groźny szkodnik porzeczek. Przyczynia się do znacznych strat w owocowaniu, bo uszkadza pąki. Dowiedz się, jak skutecznie go zwalczać.

Posłuchaj
00:00
19

Wielkopąkowiec porzeczkowy to najmniejszy z roztoczy należących do szpecieli. Jego długość ciała wynosi 0,08–0,30 mm, nietrudno więc o konkluzję, iż jest niewidoczny gołym okiem. Występowanie szkodnika łatwo jednak rozpoznać po zmianach na porzeczce.

Objawy i szkodliwość
W wyniku żerowania pąki stają się opuchnięte i obrzmiałe – ich średnica może zwiększyć się nawet kilkukrotnie. W rezultacie pąki nie otwierają się (nie rozwijają się liście ani kwiaty) i z czasem zasychają. Na roślinie pojawiają się także zniekształcone liście. Najbardziej intensywna gradacja występuje na niedługo przed- i w czasie kwitnienia porzeczki. Uszkodzone przez roztocza krzewy bardzo często są porażane przez rewersję porzeczki czarnej – groźną chorobę wirusową. Ponadto są bardziej wrażliwe na mróz. Po opuszczeniu pąków szpeciele przebywają na liściach i pędach. Mogą być przenoszone na duże odległości przez wiatr, owady a także wodę.

Zwalczanie
Niestety środki chemiczne, które skutecznie zwalczały szkodnika, w Polsce zostały wycofane z obrotu. Pozostaje wycinanie i palenie zaatakowanych fragmentów porzeczek oraz uprawę odmian odpornych ('Ceres', 'Foxendown', 'Farliegh'). Profilaktycznie można opryskać krzewy preparatami Amarant 05 SC lub Ortus 05 SC (maksymalnie dwa zabiegi w sezonie).

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Reto Gerber/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy