Jak nawozić warzywa?

Pytanie czytelnika: Zakładam w tym roku małą uprawę warzyw. Glebę mam słabą i zastanawiam się nad zasilaniem warzywnika. Czy jest ono potrzebne? Jakie są najlepsze nawozy?

Posłuchaj
00:00
3

Warzywa to grupa roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. Ich uprawa wiąże się z mocną eksploatacją podłoża i koniecznością regularnego nawożenia.

W uprawie na potrzeby własne warto stosować nawozy organiczne. Szczególnie cenny jest kompost (średnio 3-5kg/1m²) i przefermentowany obornik 4-5kg/1m²). Nawozy nie dość, że dostarczają składników pokarmowych, to w dodatku przyśpieszają produkcję próchnicy i poprawiają parametry podłoża.

Warzywa uprawia cię w cyklu płodozmianu. Każdego roku warto przeznaczyć część powierzchni na uprawę roślin na nawóz zielony (łubin, wyka, koniczyna).

Ważne jest także dostarczanie mikroelementów – jest to jednak indywidualna kwestia dla poszczególnych gatunków. Przykładowo ważnym pierwiastkiem w uprawie pomidorów jest bor, a w uprawie cebuli miedź.

Do powszechnych nawozów mineralnych należy: mocznik, saletra amonowa, saletrzak amonowy (azotowe), wapno magnezowo-tlenkowe, kreda dolomitowa (wapniowe), superfosfat (fosforowe) oraz saletra potasowa i siarczan potasu (potasowe).

Przy podawaniu nawozów mineralnych trzeba uważać – nadmierne dawki nie są wskazane i mogą doprowadzić do zasolenia podłoża. Warto je dostosować do potrzeb konkretnego gatunku. Ponadto stosowanie nadmiernych dawek – np.: azotu, może doprowadzić do obniżenia wartości plonu (np.: w sałacie uprawianej wczesną wiosną – przy słabym oświetleniu – pojawiają się szkodliwe związki – azotyny).

W międzyrzędziach można wysypywać ścieżki z mączki bazaltowej. To rozwiązanie, które ograniczy problem ze ślimakami i jednocześnie – z czasem – zwiększy zasobność gleby.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: SergeyS - Fotolia.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy