Jak wyglądają kwiaty męskie i żeńskie ogórka? Jak zapylać ogórki?

Jak wyglądają kwiaty męskie i żeńskie ogórka? Jak zapylać ogórki?

Nie każdy ogrodnik wie, że to właśnie rozpoznanie kwiatów męskich i żeńskich ogórka może przesądzić o sukcesie plonów! A jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że czasem ogórkom trzeba... pomóc w miłości. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku i zyskaj mnóstwo chrupiących ogórków.

Posłuchaj
00:00

Rozpoznawanie kwiatów ogórków – czemu to takie ważne? 

Ogórki to rośliny, które wytwarzają dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie. Choć (dla początkujących) brzmi to jak ogrodnicza ciekawostka, w rzeczywistości ta wiedza jest kluczowa dla każdego, kto chce zebrać obfite plony.

Bez kwiatów żeńskich nie pojawi się ani jeden ogórek, a bez męskich nie dojdzie do zapylenia, czyli procesu, bez którego owoc po prostu nie urośnie. Co ciekawe, ogórki mają tendencję do "kapryszenia". Zdarza się, że w ogrodzie pojawia się mnóstwo kwiatów męskich, a tych żeńskich... jak na lekarstwo. Taka sytuacja może skutecznie opóźnić zbiór, a nawet go całkowicie uniemożliwić. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak odróżnić te kwiaty i – jeśli zajdzie taka potrzeba – przeprowadzić ręczne zapylenie kwiatów

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Jak rozpoznać kwiaty męskie i żeńskie ogórka? 

Na pierwszy rzut oka wszystkie kwiaty ogórka wyglądają podobnie – są żółte, mają pięć delikatnych płatków i rosną na szypułkach. Jednak przy bliższym przyjrzeniu różnice stają się bardzo wyraźne. 

Kwiaty męskie [1] pojawiają się jako pierwsze. Wyrastają w kątach liści na cienkich szypułkach, a u ich podstawy nie znajdziesz żadnych zgrubień. Ich głównym zadaniem jest produkcja pyłku. W środku kwiatu męskiego znajduje się pręcik pokryty właśnie pyłkiem. Takie kwiaty często opadają po kilku dniach, co jest całkowicie naturalne. 

Kwiaty żeńskie [2] mają charakterystyczne zgrubienie u nasady, przypominające miniaturowy ogórek. To zalążek owocu, który może rozwinąć się tylko wtedy, gdy zostanie zapylony. W środku kwiatu żeńskiego znajduje się słupek, do którego musi trafić pyłek, by rozpoczął się proces wzrostu ogórka. 

Kwiaty ogórków - męski i żeński
Fot. New Africa, warayoo / Adobe Stock
Kwiaty ogórka: męski (1) i żeński (2).

Dlaczego ogórki czasem nie zawiązują owoców? 

Bywa, że mimo pięknego kwitnienia ogórki nie wydają owoców. Najczęstszym powodem jest brak odpowiedniego zapylenia. Może się tak zdarzyć, gdy w ogrodzie brakuje owadów zapylających, takich jak pszczoły i trzmiele, lub gdy pogoda jest deszczowa i chłodna, przez co aktywność owadów spada. 

Problemem może być też nadmiar kwiatów męskich. Zbyt wysoka temperatura, przesuszenie gleby albo zbyt mało składników pokarmowych sprzyjają właśnie takiemu "męskiemu" kwitnieniu. W efekcie roślina inwestuje energię w pyłek, ale owoców nie ma. Dlatego ogórki trzeba podlewać regularnie, nawozić i pilnować, by nie rosły w zbyt gorącym miejscu. 

3 metody zapylania ogórków
Fot. Dipo, ElenaMasiutkina, eurobanks / Adobe Stock
Zapylanie ogórków: przez owady (1), pędzelkiem (2), pocieraniem pręcika (3)

Jak skutecznie zapylać ogórki ręcznie? 

Gdy owadów [1] brak, a ogrodnik liczy na dorodne plony, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Ręczne zapylenie ogórków wcale nie jest trudne

Najpierw warto znaleźć kilka świeżych, dobrze rozwiniętych kwiatów męskich. Wystarczy je delikatnie zerwać, usunąć płatki, aby odsłonić pręcik, i lekko potrzeć nim wnętrze kwiatu żeńskiego [3]. Można też użyć pędzelka o miękkim włosiu [2] – to idealne rozwiązanie dla większych upraw. Wystarczy zebrać pyłek z pręcika i przenieść go na słupek kwiatów żeńskich. 

Taki zabieg najlepiej przeprowadzać w pogodny, suchy dzień, gdy kwiaty są w pełni otwarte. Ręczne zapylanie zazwyczaj jest bardzo skuteczne i po kilku dniach można już dostrzec, jak zawiązki ogórków zaczynają rosnąć.

Rozpoznanie kwiatów męskich i żeńskich ogórka to podstawa skutecznej uprawy. Jeśli wiesz, jak je odróżnić, możesz nie tylko lepiej zadbać o swoje rośliny, lecz także samodzielnie zapewnić im zapylenie, gdy przyroda zawodzi. To sprawdzony sposób, by cieszyć się obfitym zbiorem soczystych ogórków – nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Zdjęcie tytułowe: Rafail / Adobe Stock

To się przyda
PROPLANT, Pomidor, ogórek – 10 ml
PROPLANT, Pomidor, ogórek – 10 ml
Nawóz do ogórków i dyniowatych 1 kg - Sumin
Nawóz do ogórków i dyniowatych 1 kg - Sumin
Nawóz rozpuszczalny do ogórków - Moc Obfitości 250 g - Sumin
Nawóz rozpuszczalny do ogórków - Moc Obfitości 250 g - Sumin
Ogórek 'Polan' F1
Ogórek 'Polan' F1
Tematy
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Powiązane artykuły
Jak uchronić się przed insektami w ogrodzie? Ten preparat działa nawet 10 godzin i jest bezpieczny
Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy