Pomidory w wiadrze? Ta metoda uprawy bije rekordy plonów

Pomidory w wiadrze Ta metoda uprawy bije rekordy plonów

Nie masz miejsca na grządkę, ale marzą Ci się własne pomidory? Okazuje się, że uprawa pomidorów w wiadrze to nie tylko sposób dla balkonowych ogrodników, ale także świetna metoda do ogrodu lub szklarni, który pozwala uzyskać ogromne plony – większe niż z tradycyjnych warzywników.

Posłuchaj
00:00

Dlaczego warto uprawiać pomidory w wiadrze? 

Może się wydawać, że plastikowe wiadro to kiepski pojemnik dla tak wymagającej rośliny jak pomidor. A jednak – to rozwiązanie zyskuje popularność wśród ogrodników.

Wiadro (o pojemności minimum 10–20 litrów) pozwala kontrolować wilgotność, temperaturę i skład gleby, ogranicza występowanie chorób glebowych i ułatwia przesuwanie rośliny w bardziej nasłonecznione miejsce. Uprawiając pomidory w pojemnikach, można uzyskać większe i bardziej regularne plony niż z gruntu – pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie warunki. 

Uprawa pomidorów w wiadrze
Fot. Andik / Adobe Stock
Pomidory w wiadrze to sprawdzony sposób na ogromne plony nawet na najmniejszej przestrzeni. Nie musisz mieć ogrodu – wystarczy balkon, taras lub nasłoneczniony parapet. Z odpowiednią odmianą i troską możesz zebrać tyle pomidorów, że zapełnisz nimi niejedną spiżarnię.

Jaką odmianę wybrać do uprawy w wiadrze, by cieszyć się rekordowymi plonami? 

Nie każdy pomidor sprawdzi się w wiadrze. Najlepiej wybierać odmiany karłowe lub samokończące, o zwartej budowie i krótszym czasie dojrzewania. Doskonale sprawdzają się takie odmiany jak: ’Koralik’, ’Maskotka’, ’Balkoni Red’, czy ’Betalux’.

Równie dobrze rosną odmiany koktajlowe, które owocują obficie i długo. Co zaskakujące, niektóre ogrodnicy z sukcesem uprawiają nawet wysokie odmiany w 20-litrowych wiadrach – kluczem jest wtedy intensywne nawożenie i solidne podparcie rośliny. 

Jakie podłoże będzie odpowiednie?

Sekret sukcesu? Dobrze przepuszczalne, żyzne podłoże o dużej zawartości próchnicy. Mieszanka ziemi ogrodowej, kompostu i perlitu lub keramzytu zapewni roślinie optymalny dostęp do składników pokarmowych i powietrza.

Dno wiadra trzeba koniecznie wyposażyć w otwory odpływowe – pomidory nie znoszą „mokrych nóg”! Dobrze też zadbać o drenaż, by uniknąć gnicia korzeni. 

1969OLEK / YouTube

Jak pielęgnować pomidory w wiadrze, by dały maksimum owoców? 

  • Podlewaj rośliny codziennie, najlepiej rano, unikając moczenia liści. Pomidory w pojemniku szybko przesychają, więc brak wody od razu odbija się na kondycji i smaku owoców.
  • Nie zapomnij o nawożeniu – co 7–10 dni stosuj nawóz do pomidorów bogaty w potas. To właśnie potas odpowiada za słodki smak i dużą liczbę owoców.
  • Warto też regularnie usuwać wilki (czyli boczne pędy), by cała energia rośliny szła w owoce.  

Zdjęcie tytułowe: ChatGPT

To się przyda
Mikoryza SYMBIVIT® Pomidor i Papryka – 150 g
Mikoryza SYMBIVIT® Pomidor i Papryka – 150 g
Pomidor mięsisty 'Ananas' | Kiepenkerl
Pomidor mięsisty 'Ananas' | Kiepenkerl
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Nawóz Zadbany Ogród - Do Pomidorów i Ogórków 1 kg
Nawóz Zadbany Ogród - Do Pomidorów i Ogórków 1 kg
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści