Logo
Logo

Podlewanie ogórków gruntowych i szklarniowych. Zasady i praktyczne porady

Podlewanie ogórków to kluczowy element ich pielęgnacji, który może znacząco wpłynąć na jakość i obfitość plonów. Choć wydaje się to proste, istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. W niniejszym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik dotyczący podlewania ogórków, zarówno tych uprawianych w gruncie, jak i w szklarniach czy pod folią. Zajmiemy się zarówno podstawowymi zasadami, jak i bardziej zaawansowanymi technikami, które pozwolą Wam cieszyć się zdrowymi i smacznymi ogórkami przez cały sezon.

Zasady podlewania ogórków

Podlewanie ogórków to jeden z najważniejszych aspektów ich uprawy. Ogórki, ze względu na swoje duże liście i szybki wzrost, mają wysokie zapotrzebowanie na wodę. Aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu, warto znać kilka podstawowych zasad.

Jak często podlewać ogórki? Znajdź złoty środek

Podlewanie to sztuka balansowania pomiędzy ich potrzebami a warunkami atmosferycznymi. Ogórki są roślinami, które wymagają regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu i owocowania. Ważne jest jednak, aby unikać zarówno przesuszenia, jak i przelania, co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

 • Ogórki gruntowe: W okresie letnim podlewaj je co 2-3 dni, dostarczając około 10-15 litrów wody na metr kwadratowy. W upalne dni warto zwiększyć częstotliwość podlewania.
 • Ogórki szklarniowe i pod folią: Ze względu na wyższą temperaturę i wilgotność, wymagają podlewania co 1-2 dni. Ważne jest, aby podlewać je rano, aby liście zdążyły wyschnąć przed nocą.

Podlewanie ogórków
Fot. Natalia
Ogórki potrzebują najwięcej wody w okresie intensywnego wzrostu i owocowania, gdy rozwijają się ich pędy i formują się owoce. W tym czasie regularne i obfite podlewanie jest kluczowe, aby zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie i wspierać ich zdrowy rozwój oraz obfite plony.

Jaką wodą podlewać ogórki? Wybierz najlepszą opcję

Ogórki są wrażliwe na jakość wody. Najlepsza dla nich jest deszczówka, która ma odpowiednie pH i jest wolna od chloru. Jeśli korzystasz z wody z kranu, warto ją odstawić na kilka godzin, aby chlor odparował.

 • Deszczówka: Idealna do podlewania ogórków, zarówno w gruncie, jak i w szklarniach.
 • Woda z kranu: Odstaw na kilka godzin przed użyciem, aby chlor odparował.

Czy pora dnia ma znaczenie? Sprawdź najlepsze godziny na podlewanie

Podlewanie ogórków o odpowiedniej porze dnia może znacząco wpłynąć na ich zdrowie i wydajność. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek lub późne popołudnie.

 • Rano: Podlewanie o tej porze pozwala roślinom na wchłonięcie wody zanim zacznie się intensywne parowanie.
 • Wieczorem: Jeśli podlewasz wieczorem, upewnij się, że liście zdążą wyschnąć przed nocą, aby uniknąć rozwoju chorób grzybowych.

Prawidłowe podlewanie ogórków
Fot. Viktor Iden / Adobe Stock
Ogórki, oprócz odpowiedniego podlewania, lubią również ciepłe i słoneczne stanowiska, które sprzyjają ich szybkiemu wzrostowi. Dodatkowo, regularne nawożenie organicznymi nawozami, takimi jak kompost, dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, wspierając zdrowy rozwój roślin.
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jaką technikę podlewania wybrać? Oto najlepsze metody

Technika podlewania ogórków ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Istnieje kilka metod, które można zastosować, w zależności od warunków i preferencji ogrodnika.

 • Podlewanie ręczne: Najczęstsza metoda, która pozwala na precyzyjne kontrolowanie ilości wody.
 • Nawadnianie kroplowe: Efektywna metoda, która dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni, minimalizując straty.
 • Podlewanie podłoża: Polega na podlewaniu gleby wokół roślin, unikając moczenia liści.

Jak unikać przelania i przesuszenia? Klucz do zdrowych ogórków

Przelanie i przesuszenie to dwa najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u ogórków. Ważne jest, aby regularnie monitorować wilgotność gleby i dostosowywać podlewanie do panujących warunków.

 • Przelanie: Może prowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Unikaj pozostawiania stojącej wody wokół roślin.
 • Przesuszenie: Może powodować więdnięcie roślin i zmniejszenie plonów. Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby i dostosuj częstotliwość podlewania.

Podlewanie ogórków wężem ze zraszaczem
Fot. Светлана Качанова / Adobe Stock
Aby gleba wokół ogórków była stale wilgotna, warto stosować ściółkowanie. Warstwa ściółki z organicznych materiałów, takich jak słoma czy kompost, pomaga zatrzymać wilgoć w glebie i ogranicza parowanie wody. Ściółkowanie dodatkowo chroni korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem się i pomaga w zwalczaniu chwastów.

Jak podlewać ogórki w czasie upałów? Skuteczne strategie na gorące dni

Podczas upałów ogórki wymagają szczególnej uwagi. Wysokie temperatury zwiększają parowanie, co oznacza, że rośliny potrzebują więcej wody.

 • Częstsze podlewanie: W upalne dni podlewaj ogórki częściej, nawet codziennie, aby zapewnić im odpowiednią ilość wody.
 • Ochrona przed słońcem: W czasie największego nasłonecznienia możesz rozważyć osłonięcie roślin, aby zmniejszyć parowanie.

Jakie są najlepsze techniki podlewania ogórków w szklarni? 

Ogórki w szklarni mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o podlewanie. Ze względu na ograniczoną przestrzeń i wyższą wilgotność, należy stosować się do kilku zasad.

 • Systemy nawadniania kroplowego: Są idealne do szklarni, ponieważ dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni.
 • Regularne wietrzenie: Pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność i zapobiega rozwojowi chorób grzybowych.

Podlewanie kropelkowe ogórków w szklarni
Fot. Alex / Adobe Stock
Ogórki pobierają składniki pokarmowe z podłoża tylko wtedy, gdy są one rozpuszczone w wodzie. Dlatego regularne podlewanie jest niezbędne, aby rośliny mogły się skutecznie odżywiać i rozwijać, czerpiąc niezbędne minerały i składniki odżywcze z gleby.

Czy podlewanie różni się w zależności od typu ogórków? 

Podlewanie ogórków może różnić się w zależności od ich typu. Ogórki gruntowe, szklarniowe i te pod folią mają różne wymagania.

 • Ogórki gruntowe: Wymagają mniej częstego podlewania, ale w większych ilościach.
 • Ogórki szklarniowe i pod folią: Wymagają częstszego podlewania, ale w mniejszych ilościach.

Jakie są najczęstsze błędy przy podlewaniu ogórków? 

Uniknięcie najczęstszych błędów może znacząco poprawić kondycję Twoich ogórków. Poniżej kilka z nich:

 • Podlewanie liści zamiast gleby: Może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
 • Zbyt rzadkie podlewanie: Powoduje przesuszenie i osłabienie roślin.
 • Nieregularne podlewanie: Powoduje stres wodny, który negatywnie wpływa na plony.

Podlewanie ogórków nawozami
Fot. tanitost / Adobe Stock
Aby wspomóc wzrost ogórków, do wody do podlewania można dodać naturalne nawozy płynne, takie jak kompostowa herbata czy rozcieńczony obornik. Doskonałym dodatkiem są również ekstrakty z alg morskich, które dostarczają roślinom mikroelementów i stymulują ich wzrost. Można również zastosować domowe nawozy, takie jak wyciąg z pokrzyw lub nawóz z drożdży, który wzmacnia rośliny i poprawia ich odporność na choroby. Regularne stosowanie takich dodatków wspiera zdrowy rozwój ogórków i zwiększa plony.

Jakie są najlepsze narzędzia do podlewania ogórków? Wybierz mądrze

Wybór odpowiednich narzędzi do podlewania może ułatwić proces i zwiększyć efektywność.

 • Konewki z długą szyjką: Pozwalają na precyzyjne podlewanie bez moczenia liści.
 • Węże ogrodowe z końcówką rozpraszającą wodę: Idealne do większych obszarów.

Jak wpływa podlewanie na smak ogórków? Odkryj zależność

Podlewanie ma bezpośredni wpływ na smak ogórków. Nadmierne podlewanie może prowadzić do mniej intensywnego smaku, natomiast umiarkowane podlewanie pozwala zachować naturalną słodycz i chrupkość.

Podlewanie ogórków to podstawowy element ich pielęgnacji, który wymaga uwagi i doświadczenia. Regularne, odpowiednio dobrane podlewanie, dostosowane do typu uprawy i warunków atmosferycznych, pozwoli cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami. Pamiętaj, aby stosować się do opisanych zasad i unikać najczęstszych błędów, a Twoje ogórki na pewno odwdzięczą się wspaniałym smakiem.


Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

Autor
Podlewanie ogórków gruntowych i szklarniowych. Zasady i praktyczne porady
Podlewanie ogórków gruntowych i szklarniowych. Zasady i praktyczne porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl