Winogrono co roku daje 5 kg owoców z 1 krzaka. To zasługa tego prostego sposobu dziadka

zbiory winogron zielonych na gałęzi krzewu

Winogrona od zawsze gościły w moim rodzinnym ogrodzie. Były przerabiane na galaretki, dżemy oraz domowe wino. Potrafiło stać latami i dojrzewać, aż było wybierane na specjalne okazje. Stare odmiany, które jeszcze zasadził dziadek, potrafiły owocować po kilkanaście lat, dając przepiękne zbiory. Uwielbiam zarówno te deserowe - Arkadię czy Reginę, jak i ogólnoużytkowe, jak Solaris czy Regent. Doskonałe sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych, które ostatnio potrafią się zmieniać. Kilkukrotnie przesadzaliśmy je szukając odpowiedniego miejsca - znalazły sobie na tyłach działkowego domku. Idealnie wzrastają z każdym rokiem coraz silniejsze i większe.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3

Wielokrotnie musieliśmy mierzyć się z gniazdowaniem os oraz szerszeni, które upodobały sobie ich miejsce. W niedalekiej okolicy można znaleźć bzy, które są niesamowitym przysmakiem szerszeni. To tutaj znajdują sobie surowiec do budowania gniazd oraz soki, które dają im energię oraz składniki odżywcze. Byliśmy zmuszeni do podcięcia drzewa, gdyż gromadziło się ich znacznie więcej, niż przypuszczaliśmy. Po odpowiedniej przycince znów mogliśmy cieszyć się nieinwazyjnym zbiorem ukochanych winogron, które były niszczone przez szkodniki. Chcecie wiedzieć co zrobić, aby winogrona owocowały więcej z każdym rokiem? Poznajcie patent mojego dziadka, a z pewnością będziecie mogli szykować kosze.

Co zrobić, aby zbiory winogron były większe? Patent dziadka

Nigdy nie zapomnę, jak dziadek zbierał owoce winorośli wiadrami. Z 1 krzaczka było tyle kilogramów, że sam nie był w stanie unieść. Co roku babcia śmiałą się, ze będzie odsprzedawać do winnic, aby zrobić najlepsze przetwory i wino.

Jak wiadomo, winogrona uwielbiają glebę, która jest zasobna w składniki odżywcze, ale przede wszystkim wapń. Co roku dziadek nastawiał kubeł z przycinanymi pędami pietruszki. Wrzucał je i kolekcjonował przez cały czas.

Zalewał zimną lub ciepłą wodą i czekał, aż przez około 2-3 tygodni powstanie gnojówka. Do takiej mieszanki nie dorzucamy innych liści, oprócz jarmużu. Te dwie rośliny zawierają najwięcej wapnia. Rozlewał do kubełków z wodą w proporcji 1:1. To zapewniało mu najlepsze zbiory, które powtarzał przez kilkanaście lat. 

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Czy winogrona lubią kwaśną ziemię?

Winogrona nie należą do roślin, które lubią kwaśna glebę. Z tego powodu ja przesadzałam i zmieniałam im stanowisko. Można również robić to zupełnie inaczej. Wystarczy wapnować glebę, w celu zwiększenia jej pH. To skuteczna metoda, aby wasza roślina mogła skutecznie plonować i owocować.

Odczyn powinien być obojętny, a grunt wilgotny. Nie lubią przesuszenia, dlatego warto pomyśleć o roślinach w sąsiedztwie, które będą utrzymywać wilgoć w glebie. Jeżeli dopiero sadzicie nowe sadzonki, możecie pokusić się o dołączenie do dołka pokruszonej kredy, a z pewnością roślina wam za to podziękuje.

Nie zapomnijcie, że nawet najlepsza gleba na nic się nie zda, jeżeli stanowisko będzie cieniste i dość chłodne. Winorośl potrzebuje bardzo nasłonecznionego miejsca, które będzie miał delikatnie rozproszone światło.

Jeżeli obawiacie się, że w danym miejscu zbyt mocno operuje słońce, możecie zrobić lekkie zadaszenie z cienkiej siatki z niewielkimi otworami - sprawdzona metoda w moim ogródku. Wypróbujcie koniecznie, a wasze liście nie "spali" słońce i nie uszkodzi rośliny, kurcząc przy tym zbiory oraz pędy.

Zdjęcie tytułowe: K_samurkas/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści