Czy już czas na pomidory? Nie śpiesz się, poczekaj
Sadzenie pomidorów do gruntu to dla wielu ogrodników wymarzony i wyczekany moment sezonu ogrodniczego. Nie warto jednak się z tym śpieszyć, bo ten prosta czynność wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślanej decyzji.
Pomidory, jako rośliny ciepłolubne, są wyjątkowo wrażliwe na zimne temperatury, które mogą im zaszkodzić. Z tego powodu, mimo iż kalendarz może sugerować rozpoczęcie sezonu, wartościowym jest zaczekanie na odpowiednie warunki atmosferyczne.
Kiedy więc można już bezpiecznie sadzić pomidory do gruntu?
Najlepszym momentem na przeniesienie pomidorów do gruntu jest czas, gdy minie ryzyko nocnych wiosennych przymrozków. Tradycyjnie, ogrodnicy w Polsce przestrzegają zasad związanych z "zimnymi ogrodnikami" – terminem, który określa kilka dni w maju (zazwyczaj między 12 a 15 dniem), kiedy obchodzimy imieniny świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego. Są to dni, które historycznie kojarzone są ze spadkami temperatur, które mogą być niebezpieczne dla młodych i wrażliwych roślin.
Dlaczego warto czekać?
Przyczyny są proste – pomidory są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Nawet krótkotrwałe ochłodzenie, które występuje w okolicach wspomnianych dni, może negatywnie wpłynąć na rozwój roślin lub nawet je zniszczyć. Doświadczeni ogrodnicy, którzy mają już za sobą wiele sezonów uprawy pomidorów (a na koncie: sukcesy, porażki i błędy) zalecają, aby się z tym zbytnio nie śpieszyć i poczekać przynajmniej do 15 maja, a w niektórych rejonach Polski, gdzie wiosna przychodzi później (lub prognozowane są zimne noce i przymrozki), nawet do końca tego miesiąca.
Przygotowanie pomidorów do sadzenia
Zanim pomidory trafią do gruntu, ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca oraz samych roślin. Oto kilka kroków, które należy podjąć przed sadzeniem:
- Wybór miejsca: Pomidory wymagają dobrze nasłonecznionego miejsca, osłoniętego od wiatru. Idealne będzie południowe lub zachodnie skłonienie.
- Przygotowanie gleby: Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Warto jest wzbogacić ją kompostem lub specjalnym preparatem dla pomidorów.
- Hartowanie rozsady: Proces ten polega na stopniowym przyzwyczajaniu młodych roślin do warunków zewnętrznych. Rozpoczyna się około tygodnia przed planowanym terminem sadzenia, wystawiając rośliny na zewnątrz na coraz dłuższe okresy. ▶ Dowiedz się więcej o hartowaniu sadzonek pomidorów przed przesadzeniem do gruntu
Jak sadzić pomidory krok po kroku?
- Przygotowanie dołków: W zależności od wielkości sadzonek, przygotuj dołki o głębokości i szerokości wystarczającej, by pomieścić system korzeniowy rośliny. Dla lepszego wzrostu można na dno dołka wsypać trochę kompostu.
- Sadzenie: Pomidory należy sadzić głębiej, niż rosły w naczyniach – może to wspomóc rozwój dodatkowych korzeni. Ważne jest delikatne traktowanie roślin podczas przenoszenia.
- Podlewanie: Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, aby ziemia osiadła wokół korzeni, ale bez moczenia liści.
Pielęgnacja po sadzeniu
Po posadzeniu pomidorów do gruntu należy regularnie sprawdzać stan roślin, ich nawodnienie oraz ewentualną obecność chorób. Regularne usuwanie chwastów, stosowanie ściółki oraz systematyczne podwiązywanie roślin do palików pomoże w utrzymaniu porządku i zdrowia w przydomowym ogrodzie. ▶ Dowiedz się więcej o prawidłowej pielęgnacji pomidorów
Zdjęcie tytułowe: AdobeStock