Grządka podwyższona z europalet | Jak zrobić krok po kroku?

Grządka podwyższona z europalet - jak zrobić krok po kroku

Grządkę podwyższoną z drewnianych ram paletowych można zbudować w bardzo prosty sposób. Składane ramy są do kupienia niemal w każdym składzie budowlanym. Jednak drewno, z którego produkuje się ramy, jest raczej słabej jakości i w ogrodzie nie wytrzymuje zbyt długo. Można kupić pojedyncze profile wykorzystywane do konstrukcji ram, a ściany wykonać z bardziej wytrzymałego drewna, takiego jak modrzew czy daglezja.

Zobacz, jak krok po kroku zrobić podwyższoną grządkę!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
20
Spis treści
Jakie materiały potrzebne są do zrobienia podwyższonej grządki? W jaki sposób zrobić podwyższoną grządkę? Uprawa ziemniaków na podwyższonej grządce

Materiały do zrobienia podwyższonej grządki

  • 1 europaleta 80 x 120 cm
  • deski tarasowe z daglezji: 6 sztuk 20 x 114,5 cm, 6 sztuk 20 x 74,5 cm lub 12 o szerokości 10 cm, obrzeże: po 2 sztuki 10 x 130 cm i 10 x 70 cm 
  • 12 zawiasów do nadstawek paletowych
  • agrowłóknina (120 x 140 cm), siatka druciana (80 x 120 cm, wielkość oczka 13 mm), folia kubełkowa (40 x 400 cm) 
  • 96 wkrętów samogwintujących Spax, 25 blachowkrętów, 4 łączniki płaskie, 8 kątowników
  • piła, śrubokręt, taker, młotek, miarka

Jak zrobić podwyższoną grządkę krok po kroku?

KROK 1

W niektórych składach budowlanych można skorzystać z usługi docięcia desek na wymiar. Jeśli chcemy to robić sami, użyjmy piły tarczowej, ręcznej pilarki tarczowej lub pilarki kątowej.

KROK 2

Zawias składa się z lewej i prawej połowy. Przykładamy połówkę zawiasu do każdej ze stron 0,5 cm poniżej górnego brzegu deski i każdą część mocujemy czterema wkrętami Spax.

KROK 3

Dwie przymocowane połówki zawiasów łączymy bolcem. Wkładamy go zagięciem do góry. Gdy zatrzyma się na zgięciu, dalej wbijamy go młotkiem. W ten sposób tworzymy mocne połączenie.

KROK 4

W opisany wyżej sposób łączymy kolejne deski, za każdym razem dłuższą z krótszą. Ostatnim bolcem łączymy połówki zawiasów pierwszej i ostatniej deski, tak by powstała rama. Ramę kładziemy na próbę na europaletę. Jeśli wszystko pasuje, montujemy dwie kolejne ramy.

KROK 5

Dolną ramę odwracamy spodem do góry. Sprawdzamy, czy rama tworzy idealny prostokąt. Za pomocą takera mocujemy do niej drucianą siatkę o rozmiarach 80 x 120 cm. Będzie chroniła grządkę przed nornikami.

KROK 6

Ustawiamy europaletę na docelowym stanowisku przeznaczonym pod grządkę podwyższoną. Konstrukcja może stać również na utwardzonej powierzchni, np. na wybrukowanym tarasie. Na niej ustawiamy ramę z siatką. Dno skrzyni wyścielamy agrowłókniną, by nie wysypywała się ziemia. Włókninę mocujemy do ścian skrzyni zszywkami i takerem. Następnie nakładamy drugą i trzecią ramę.

KROK 7

Deski przeznaczone na obrzeże łączymy płaskimi metalowymi łącznikami. Żeby utworzyły dokładny prostokąt, przy mocowaniu ich śrubami przyłóżmy je do dużego kątownika.

KROK 8

Wnętrze skrzyni wykładamy folią kubełkową, aby chronić drewno przed wilgocią z ziemi. Wypustki kierujemy w stronę drewna. Folię mocujemy do ścian skrzyni blachowkrętami. Pod każdą główką takiego wkrętu jest opaska uszczelniająca.

KROK 9

Teraz nakładamy obramowanie i sprawdzamy, czy jest równo ułożone. Mocujemy je od spodu do najwyższego poziomu desek za pomocą ośmiu małych kątowników.

KROK 10

Oto efekt pracy. Razem z europaletą grządka podwyższona złożona z trzech ram i obramowania ma wysokość 76 cm. Jeśli chcemy mieć wyższą grządkę, możemy dołożyć czwartą ramę, podnosząc w ten sposób wysokość grządki do 96 cm.

Co jeszcze można zrobić z europalet?

Ramy paletowe do uprawy ziemniaków

Grządkę zbudowaną z ram paletowych ustawionych na europalecie można z powodzeniem wykorzystać do uprawy ziemniaków. Potrzebujemy do tego jedynie dwóch ram.

Grządkę wypełniamy 10-centymetrową warstwą ziemi do uprawy warzyw. Rozkładamy na niej pięć sadzeniaków. Ziemniaki przykrywamy kolejną 10-centymetrową warstwą ziemi i podlewamy.

Gdy tylko pędy ziemniaków wystrzelą na szerokość dłoni, skrzynię dopełniamy ziemią aż po czubki liści. Dzięki temu w grządce wytworzy się więcej poziomów nowych ziemniaków. Czynność tę powtarzamy, aż do momentu kiedy napełnimy grządkę ziemią po sam brzeg.

Tuż przed zbiorem ziemniaków ściągamy ramy, podnosząc je do góry. Żeby się to udało, drucianą siatkę zabezpieczającą przed nornikami oraz agrowłókninę tylko rozkładamy, nie mocując ich takerem do ścian.


Fragment oraz fotografie pochodzą z książki
PODWYŻSZONE GRZĄDKI 365 dni w ogrodzie
Dorothei Baumjohann
Wydanej nakładem wydawnictwa Publicat
KUP ONLINE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści