Półka na kwiaty z europalety | Jak ją zrobić krok po kroku?

polka na kwiaty z europalety - jak ja zrobić krok po kroku fot. Pixabay

Europalety są łatwo dostępne, bardzo trwałe i można je wykorzystywać zarówno we wnętrzach, na balkonach i tarasach, jak w w ogrodach. Idealnie nadają się do tworzenia ogrodów wertykalnych czy pojedynczych półek na kwiaty balkonowe. 

Zobacz, jak samodzielnie zbudować półkę z palety – można w niej uprawiać nie tylko kwitnące rośliny balkonowe, ale też zioła lub niektóre warzywa.

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Do czego wykorzystać europalety? Jakie rośliny sadzić w półce z europalet? W jaki sposób zrobić półkę na kwiaty z europalety?

Sposób na ogród wertykalny z recyklingu

Na wąskim balkonie lub tarasie, gdzie nie wiele miejsca, kwiaty balkonowe, albo zioła czy niektóre warzywa, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów najlepiej uprawiać w pionie. Do stworzenia własnego ogrodu wertykalnego nie trzeba koniecznie kupować gotowych elementów. Można wykorzystać palety, które zostały po budowie domu lub których chce pozbyć się sąsiad.

Planując półkę na kwiaty lub cały ogród wertykalny z palet trzeba pamiętać o tym, by gotową konstrukcję przymocować do ściany lub balustrady tarasu, ponieważ po ustawieniu jej w pionie, wypełnieniu ziemią i posadzeniu roślin będzie ciężka i pod wpływem wiatru może się przewrócić. Do obsadzania kieszeni czy doniczek przymocowanych do palety najlepiej wybierać rośliny, które dobrze znoszą suszę, nie uzyskują zbyt dużych rozmiarów i mają przewisające pędy, jak np. pelargonie bluszczolistne czy plektrantusy.

Lovely Garden / YouTube

Jak zrobić półkę z europalety krok po kroku?

  1. Przygotuj materiały: europaleta, szlifierka (np. oscylacyjna), szpachelka, farba do drewna i pędzel, elektryczny taker/zszywacz i zszywki, rękawice ochronne, worki jutowe, nożyczki, foliowe worki na śmieci, sadzonki roślin balkonowych, np. pelargonie bluszczolistne, podłoże do roślin balkonowych, drobny żwir lub keramzyt, łopatka, miarka.
  2. Oczyść paletę: usuń szpachelką wszystkie zabrudzenia, po czym oszlifuj jej powierzchnię szlifierką.
  3. Pomaluj: wszystkie powierzchnie pomaluj farbą do drewna i pozostaw paletę do wyschnięcia.
  4. Przygotuj kieszenie na rośliny: zmierz worki jutowe i dotnij je na odpowiednią długość; włóż do środka kieszeni z juty worki foliowe, po czym przyłóż je do palety tak, by móc je przymocować takerem. Pamiętaj o zawinięciu brzegów worków do środka.
  5. Przyczep kieszenie do palety: dokładnie przymocuj takerem worki, wbijając zszywki dość gęsto, ponieważ po wsypaniu do środka ziemi oraz po posadzeniu roślin zawartość będzie dość ciężka.
  6. Ustaw paletę: postaw paletę w pionie w miejscu docelowym (warto ją przymocować do ściany lub kratki przy tarasie).
  7. Wypełnij kieszenie: na dno każdego worka wsyp żwir lub keramzyt, a następnie podłoże do roślin.
  8. Posadź rośliny: rozmieść rośliny co ok. 25 cm cm, po czym wyjmij z doniczek i posadź. Dopełnij podłożem, dobrze je uciśnij i gdy już nie będzie pustych przestrzeni, podlej. 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Alicja / Pixabay

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści