Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) nazywana czasem mimozą, to duże drzewo lub okazały krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z południowej części Australii. W Polsce może być uprawiana w donicach na tarasach, ogrodach zimowych itp..

Drzewo w naturze może dorastać do 15-30 m wysokości (egzemplarze uprawiana w doniczkach osiągają ok. 2-3 m wys.). Tworzy jeden lub kilka pni, zwieńczonych szeroką, rozłożystą, nieregularną koroną, złożoną z rozgałęzionych, długich pędów, które początkowo są wiotkie i gęsto owłosione. Na pędach naprzemiennie wyrastają duże, w zarysie owalne, podwójnie lub potrójnie pierzaste liście, łudząco podobne do liści mimozy. Charakterystyczną cechą liści jest pokrywający je srebrzysty meszek, odpowiadający za ich szarozieloną barwę.

Akacja srebrzysta kwitnie wczesną wiosną (w swojej ojczyźnie latem), rozwijając małe, oryginalne, kuliste, główkowate, jaskrawożółte i ładnie pachnące kwiaty, złożone wyłącznie z pręcików (wyglądają jak puszyste pompony). Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w bardzo okazałe, wiechowate lub groniaste kwiatostany, gęsto pokrywające koronę drzewa. Po przekwitnieniu przekształcają się w długie, strąkowe, brązowe owocostany, zawierające liczne nasiona (przypominają fasolę).

Wymagania i uprawa

Akacja srebrzysta oczekuje ciepłego, zacisznego, słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Latem lubi ciepło i wysokie temperatury, zimą woli nieco niższą temperaturę (ok. 6-10°C). Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego w naszym klimacie uprawiana jest w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnego, widnego pomieszczenia (w czasie zimowania roślina zwykle nie zrzuca liści). Wprawdzie niektóre źródła podają, że jest w stanie znieść mróz do ok. -10°C, ale tylko przez krótki czas, dlatego nie może być przez cały rok uprawiana w gruncie.

Krzew nie wymaga systematycznego przycinania, choć zabieg znosi dobrze, dlatego w razie potrzeby można skorygować jego pokrój. Roślina nie lubi jednak mocnego cięcia, dlatego jej pędy trzeba skracać oszczędnie.

Akację srebrzystą można rozmnażać przez wysiew nasion lub szczepienie.

Zastosowanie

Ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie akacja srebrzysta może być uprawiana jedynie w pojemnikach, jako roślina tarasowa lub balkonowa, sezonowo wystawiana na zewnątrz. Nadaje się też do formowania i tworzenia atrakcyjnego drzewka bonsai. Jej kwiaty nadają się też do wazonów.

Odmiany

  • 'Kambah Karpet' – bardzo niski, płożący kutywar (źródło: Wikimedia Commons)
  • 'Gaulois Astier' – niski, krzaczasty pokrój i wolny wzrost

Ciekawostki

Dzięki swoim kwiatom akacja srebrzysta uznawana jest za jedno z najpiękniejszych drzew świata. Z nasion rośliny można wyrabiać mąkę. W wielu krajach uważana jest za roślinę inwazyjną.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: alessandrozocc/Depositphotos, juancajuarez/Depositphotos, JHenryW/CC0/Link, Jiehong Ma/CC BY-SA 3.0/Link