Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy (Mimosa pudica) należy do rodziny bobowatych, motylkowatych (Fabaceae). Pochodzi terenów Ameryki Południowej (strefy międzyzwrotnikowej), gdzie jest zaliczana do roślin ruderalnych. W Polsce mimozy uprawia się najczęściej jako domową roślinę jednoroczną.

Jest byliną lub półkrzewem i może dorastać do 1 m wysokości. Bardzo charakterystyczne liście rośliny przypominają drobniejszą wersję akacji – są podwójnie pierzaste, naprzemianległe, o jednej lub dwóch parach listków, które z kolei są podzielone na 10-26 małych (ok. 8 x 2 mm) listeczków.

Najciekawszą cechą rośliny, dzięki której ma ona wielu miłośników, jest zdolność liści do reagowania na dotyk – w odpowiedzi na niego listeczki bardzo wyraźnie się składają wierzchnimi warstwami do siebie.

Kwiaty rośliny są małe (1-2 cm średnicy) ale bardzo ozdobne – okrągławe, "puszyste" w kolorze niebiesko-liliowym lub różowym. Są wiatro i owadopylne. Mimoza wstydliwa kwitnie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Owocem jest mały strąk, który pojawia się w październiku.

Wymagania i uprawa

Mimoza najlepiej kwitnie w świetle rozproszonym – należy ją ustawiać w pewnej odległości od okna południowego. Lubi ciepło (18-22°C). Powinniśmy jej zapewnić podłoże torfowe, przepuszczalne o obojętnym pH.

W czasie kwitnienia wymaga regularnego, umiarkowanrgo podlewania i powinniśmy ją dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących (bogatymi w potas) – pamiętajmy, aby używać roztworów nawozowych tylko wtedy, gdy podłoże jest wilgotne!

Mimozy nie przycinamy! Roślina źle znosi formowanie i się nie rozkrzewia.

Mimozę w doniczce traktuje się przeważnie jako roślinę jednoroczną, gdyż z czasem bardzo traci na dekoracyjności – gdy roślina zawiąże strąki zbieramy jej nasiona, aby wysiać je w kolejnym roku na wiosnę.

Warto zaznaczyć, że mimoza bardzo łatwo zrzuca liście – robi to wtedy, gdy temp. spadnie poniżej 20°C przez kilka dni, lub gdy gdy będzie wokół niej większe stężenie dymu.

Zastosowanie

Mimoza wstydliwa to typowa, ozdobna roślina domowa w Polsce. Uprawia się ją też w ogrodach zimowych i szklarniach. Świetnie wygląda ustawiona w kuchni lub w salonie, gdzie można od czasu do czasu przyglądać się jej reakcjom na nasz dotyk – jest przez to szczególnie interesująca dla dzieci.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, PetJ/Pixabay