Mimoza wstydliwa / czułek wstydliwy Mimosa pudica

Mimoza wstydliwa, fot. Floradania.dk
Mimoza wstydliwa / czułek wstydliwy (Mimosa pudica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
47
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: torfowa, przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiaty: kuliste
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: strąki
Pokrój: wyprostowany, krzaczkowaty
Wysokość: do 1 m
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Ciekawostki? Gdzie kupić?

Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy (Mimosa pudica) to roślina należąca do rodziny bobowatych, inaczej motylkowatych (Fabaceae). Pochodzi terenów Ameryki Południowej (strefy międzyzwrotnikowej), gdzie rośnie jako półkrzew lub krzew. W Polsce mimoza to ciekawa, jednoroczna roślina ozdobna.

Jak wygląda mimoza?

Mimoza wstydliwa jest byliną lub półkrzewem i może dorastać do 1 m wysokości. Bardzo charakterystyczne liście rośliny przypominają drobniejszą wersję akacji – są podwójnie pierzaste, naprzemianległe, o jednej lub dwóch parach listków, które z kolei są podzielone na 10-26 małych (ok. 8 x 2 mm) listeczków. Najciekawszą cechą rośliny, dzięki której ma ona wielu miłośników, jest zdolność liści do reagowania na dotyk – w odpowiedzi na niego listeczki bardzo wyraźnie się składają wierzchnimi warstwami do siebie.

Mimoza wstydliwa kwitnie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Kwiaty rośliny są małe (1-2 cm średnicy) ale bardzo ozdobne – okrągławe, "puszyste" w kolorze niebiesko-liliowym lub różowym. Są zarówno wiatropylne oraz zapylane przez owady. Owocem jest mały strąk, który pojawia się w październiku.

Wymagania i uprawa mimozy

Mimozę w doniczce traktuje się przeważnie jako roślinę jednoroczną, gdyż z czasem bardzo traci na dekoracyjności. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny jest miejsce w rozproszonym świetle. Mimoza najlepiej kwitnie gdy stoi w pewnej odległości od okna południowego. Lubi ciepło (18-22°C). Powinniśmy jej zapewnić podłoże torfowe, przepuszczalne o obojętnym pH i stale lekko wilgotne.

Mimozę rozmnaża się przez wysiew nasion. Roślinę wysiewamy w marcu. Gdy roślina zawiąże strąki zbieramy jej nasiona, aby wysiać je w kolejnym roku na wiosnę.

Pielęgnacja mimozy w doniczce

W czasie kwitnienia mimoza wymaga regularnego, umiarkowanrgo podlewania i powinniśmy ją dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących (bogatymi w potas) – pamiętajmy, aby używać roztworów nawozowych tylko wtedy, gdy podłoże jest wilgotne!

Mimozy nie przycinamy! Roślina źle znosi formowanie i się nie rozkrzewia.

Szkodniki i choroby

Mimoza jest odporna i rzadko atakowana przez szkodniki roślin doniczkowych (np. przędziorki, wciornastki). Nie jest też podatna na choroby, ale tak jak większość roślin doniczkowych, przy nieodpowiednim podlewaniu i wilgotności, mogą się pojawić choroby grzybowe (tj. zgnilizna korzeni, mączniak prawdziwy lub czarna plamistość liści).

Warto zaznaczyć, że mimoza bardzo łatwo zrzuca liście – robi to wtedy, gdy temp. spadnie poniżej 20°C przez kilka dni, lub gdy gdy będzie wokół niej większe stężenie dymu.

Gdzie ustawić mimozę?

W środowisku naturalnym, mimoza wstydliwa jest rośliną ruderalną traktowaną jako chwast. W Polsce i innych krajach o chłodniejszym klimacie, mimoza to typowa, ozdobna roślina domowa, którą chętnie uprawia się też w ogrodach zimowych i szklarniach.

Mimoza dobrze prezentuje się w salonie, pokoju dziennym i gościnnym, gdzie można od czasu do czasu przyglądać się jej reakcjom na nasz dotyk – jest przez to szczególnie interesująca dla dzieci.

W niektórych kulturach mimoza wstydliwa jest używana w medycynie tradycyjnej. Roślina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze.

Ciekawostki o mimozie

Nazwa rośliny – Mimosa, pochodzi prawdopodobne od słowa hiszpańskiego mimos, co oznacza "rozpieszczanie" (w tym warto wiedzieć, że mimo to po hiszpańsku "czułość"). Drugi człon – pudica, po łacinie znaczy "nieśmiały" lub "wstydliwy".

Nazwa "polska mimoza" odnosi się do innej rośliny – do nawłoci kanadysjkiej.

Gdzie kupić mimozę wstydliwą?

Mimozę można czasem kupić w sklepach stacjonarnych i online w formie sadzonki. Takie rośliny pojawiają się do kupienia wiosną. Innym sposobem zdobycia własnej mimozy wstydliwej jest kupno nasion i ich samodzielna hodowla. Sadzonki i nasiona, znajdziemy w sklepach internetowych takich jak:


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk, PetJ/Pixabay

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Jolanta
24-10-2022 16:11
Warto dodać, i też ostrzec, że mimoza "katowana" zbyt częstym dotykiem, z czasem traci tę zdolność. Dlatego nie bądźcie sadystami dla tej miłej roślinki!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści