Logo
Logo

Wierzba oszczepowata (Salix hastata)

Wierzba oszczepowata (Salix hastata) | To niezwykły krzew, który zachwyca swoim rozłożystym pokrojem i dekoracyjnymi liśćmi. Dorasta do 1,5-2 m wysokości, prezentując się efektownie na każdym stanowisku. Jej duże, szeroko lancetowate liście z ząbkowanymi brzegami tworzą piękny kontrast z błyszczącą, zieloną górą i matową, białoszarą spodem. Kwitnie późną wiosną, przyciągając owady miododajne. Wierzba oszczepowata jest nie tylko piękna, ale i wytrzymała – mrozoodporna i łatwa w uprawie. Idealna do każdego ogrodu, od skalniaków po rabaty. Dowiedz się więcej o jej uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu, by w pełni wykorzystać jej potencjał w Twoim ogrodzie.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
 • Gleba: każda ogrodowa, żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte
 • Kwiatostan: kłos
 • Kwiaty: dwupienne
 • Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
 • Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
 • Wysokość: 1,5-2 m
 • Okres kwitnienia: VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: gęsta, nieregularna
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, skarpy, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Popularne odmiany Gdzie kupić?

  Wierzba oszczepowata (Salix hastata) to rozłożysty krzew z rodziny wierzbowatych. Naturalnie występuje w górskich i okołobiegunowych rejonach świata, w tym min. w Europie Północnej, Azji i Ameryce Północnej. Najchętniej zasiedla wilgotne tereny w pobliżu rzek i potoków. W Polsce krzew bardzo rzadki, spotykany jedynie w Tatrach. Gatunek i jego odmiany bywają też uprawiane w ogrodach jako rośliny ozdobne.

  Jak wygląda wierzba oszczepowata?

  Wierzba oszczepowata posiada płożący, rozłożysty pokrój i może dorastać do ok. 1,5-2 m wys. Tworzące krzew starsze pędy są sztywne, rozgałęzione, brązowe i grube, natomiast młode czerwonawe, delikatne i omszone. Liście układają się na pędach naprzemianlegle i są duże, szeroko lancetowate, lekko ząbkowane na brzegach, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Blaszka liściowa z wierzchu jest zielona, naga i błyszcząca, natomiast od spodu matowa i białoszara. Młode liście całe są delikatnie omszone.

  Wierzba oszczepowata zakwita późną wiosną (VI) i jest gatunkiem dwupiennym, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy kwiaty żeńskie (kotki ok. 3 cm dł i grubsze niż męskie), a na innych męskie (kotki ok. 2 cm dł i cieńsze niż żeńskie). Kwiaty są miododajne i owadopylne.

  Ze względu na łatwość krzyżowania się z innymi gatunkami, istnieje wiele mieszańców wierzby oszczepowatej, które różnią się wyglądem od formy typowej.

  Wymagania wierzby oszczepowatej i jak ją uprawiać?

  Wierzba oszczepowata w uprawie preferuje słoneczne stanowiska i wilgotne, żyzne, próchnicze gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH (lubi gleby zasobne w wapń), urośnie też jednak w półcieniu i na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Nie lubi suszy, jest natomiast w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.

  Wierzbę można rozmnażać przez sadzonki pędowe lub szczepienie.

  Pielęgnacja wierzby oszczepowatej

  Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – należy ją podlewać, warto odpowiednio nawozić, by była zdrowa i gęsta. Dobrze reaguje na ściółkowanie, które zatrzymuje rozwój chwastów i parowanie wody z gleby.

  Dla zachowania ładnego, gęstego, zwartego pokroju, krzew wymaga systematycznego, corocznego, wiosennego ciecia.

  Choroby i szkodniki wierzby oszczepowatej

  Wierzba oszczepowata podobnie jak inne wierzby może być atakowana przez szereg chorób (rdza wierzby, parch wierzby, mączniak prawdziwy, plamistość liści, antraknoza wierzby) i szkodników (przędziorek wierzbowiec, mszyca wierzbowa, brzęczak wierzbowy). W razie zauważenia problemu, należy usunąć i zniszczyć porażone przez choroby lub szkodniki części rośliny, a następnie opryskać krzew jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin. Przed zakupem roślin, należy też bardzo starannie je obejrzeć i sprawdzić, czy nie noszą śladów świadczących o rozwoju choroby czy bytowaniu szkodnika.

  Zastosowanie wierzby oszczepowatej

  Wierzba oszczepowata może być uprawiana w ogrodzie jako element kompozycji rabatowej z innymi krzewami oraz bylinami, a także dużymi trawami ozdobnymi. Doskonale nadaje się do sadzenia na skarpach, zboczach i nachyłach, gdyż dobrze umacnia i stabilizuje grunt. Bardzo dobrze prezentuje się też na dużych skalniakach oraz ogrodach naturalistycznych.

  Do uprawy zamiast gatunku poleca się przede wszystkim mniejsze i bardziej dekoracyjne odmiany ozdobne wierzby.

  Wybrane odmiany wierzby oszczepowatej

  • 'Wehrhahnii' – męska odmiana o szerokiej, kulistej koronie i wzniesionych pędach, zwykle oferowana w formie piennej. Kwitnie wcześnie i bardzo obficie, obsypując się dużymi, dość długimi, puszystymi, początkowo białymi, później żółtymi baziami

  Gdzie kupić sadzonki wierzby oszczepowatej?

  Przy zakupie wierzby oszczepowatej ważne jest, aby wybrać zdrowe, dobrze rozwinięte egzemplarze. Roślinę można nabyć w wielu polskich sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Oto kilka sklepów online, gdzie można ją kupić:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Salix hastata / Meneerke bloem / CC BY-SA 3.0., Spieß-Weide (Salix hastata) / Maja Dumat / CC BY 2.0.

  Autor
  Wierzba oszczepowata
  Wierzba oszczepowata
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl