Logo
Logo

Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata)

Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: przewiewna, przepuszczalna, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe, fioletowe
 • Kwiaty: pachnące, rurkowe, pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 60 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: tarasy, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Piątak lancetowaty (Pentas lanceolata) to niewielki krzew z rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Naturalnie występuje w Afryce, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Wygląd piątaka lancetowatego

  Piątak to roślina uprawiana w krajach klimatu umiarkowanego jako kwiat jednoroczny. Może dorastać w naturze do 1 m wysokości, jednak w uprawie jest zwykle niższy (ok. 50-60 cm). Roślina tworzy liczne, sztywne, delikatnie owłosione, rozgałęzione pędy, pokryte naprzeciwległymi parami dużych, szerokolancetowatych, zielonych, lekko owłosionych liści, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

  Piątak lancetowaty kwitnie przez całe lato (VII-IX). Rozwija małe, barwne, rurkowate kwiaty zwieńczone pięcioma gwieździście rozłożonymi płatkami i zebrane na szczytach pędów w duże, gęste, półkuliste baldachogrona. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, różowe, amarantowe, czerwone lub fioletowe. Piątak to roślina przyciągająca do ogrodu motyle oraz pszczoły.

  Wymagania i uprawa piątaka lancetowatego

  Piątak pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego w uprawie oczekuje ciepłego, w pełni słonecznego stanowiska (posadzony w cieniu lub półcieniu będzie słabo kwitł i nieładnie się wyciągał) oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby z dodatkiem wapnia, najlepiej o zasadowym lub obojętnym odczynie pH.

  Nie jest mrozoodporny i już temperatury poniżej 5°C mogą być dla rośliny zabójcze.

  Piątaki można rozmnażać z nasion, ale jest to dość trudne. Druga metoda, najczęściej stosowana przez profesjonalistów, polega na tym, że wiosną (III) pozyskuje się z przechowywanych przez zimę roślin wierzchołkowe sadzonki pędowe, które dość dobrze się ukorzenią.

  Pielęgnacja piątaka lancetowatego

  Nie toleruje suszy ani zalania, dlatego musi być podlewany często, lecz umiarkowanie. Z powodu obfitego kwitnienia, w sezonie wegetacyjnym należy też systematycznie nawozić go wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących, gdyż szybko wyczerpuje z podłoża składniki odżywcze.

  Ważnym zabiegiem w jego uprawie jest też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pobudza roślinę do zawiązywania większej ilości pąków kwiatowych oraz dłuższego i bardziej obfitego kwitnienia.

  Zimowanie piątaka lancetowatego jest możliwe, jeśli mamy jasne, nieogrzewane pomieszczenie, do którego będziemy mogli wnieść roślinę. Temperatura powinna cyrklować w granicach ok. 10-15°C (np. widna, chłodna klatka schodowa lub weranda). 

  Szkodniki i choroby piątaka lancetowatego

  Piątak nie jest rośliną bardzo odporną i może chorować oraz być atakowany przez pospolite szkodniki (np. mszyce lub przędziorki). Wtedy należy stosować do jego ochrony jeden z aktualnie polecanych preparatów do ochrony roślin.

  Zastosowanie piątaka lancetowatego

  Piątaka lancetowatego najlepiej uprawiać w doniczce na balkonie lub tarasie bądź na okres letni zadołować w ogrodzie. Pięknie wygląda sadzony w jednogatunkowych grupach w dużej, ceramicznej misie. Mogą być również wspaniałą ozdobą oranżerii lub zimowego ogrodu, gdyż dobrze czuje się w warunkach szklarniowych.

  Roślina ładnie wygląda w kompozycji niską kocanką włochatą, wilcem ziemniaczanym, sanwitalią, kalibrachoą (million bells), kolorowymi odmianami bluszczu pospolitego czy kaladium.

  Wybrane odmiany piątaka lancetowatego

  • 'Lucky Star Lipstick' – kwiaty ciemnoróżowe
  • 'Lucky Star Red Dark' – kwiaty ciemnoczerwone
  • 'Lucky Star White' - kwiaty białe
  • 'Lucky Star Lavender' – kwiaty fioletoworóżowe

  Gdzie kupić piątak lancetowaty?

  Piątaki lancetowate można kupić w wielu punktach oferujących sezonowe kwiaty doniczkowe na balkon i taras (centra ogrodnicze jak i supermarkety z działami z roślinami). Piątaki są również dostępne w sklepach internetowych, np:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Martina, Sharoh, Feng, simona / AdobeStock

  Autor
  Piątak lancetowaty
  Piątak lancetowaty
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl