Figowiec bengalski (Ficus benghalensis), nazywany też fikusem bengalskim to ogromne drzewo z rodziny morwowatych. Naturalnie występuje w tropikalnych lasach deszczowych Azji Południowej (Indie), ale bywa też uprawiane jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda fikus bengalski?
Fikus bengalski w naturze może dorastać do ponad 30 m wysokości, jednak uprawiany w doniczce jest znacznie niższy, choć w dalszym ciągu większy niż przeciętnie – dorasta zwykle do ok. 3 m. Drzewo rosnące w naturalnym środowisku rozwija pojedynczy, gruby, mocny pień i liczne, masywne, grube korzenie powietrzne, które po zetknięciu z podłożem dają początek kolejnym pędom, z których rozwijają się pnie drzew potomnych. Dorosłe, rozrośnięte fikusy wyglądają monumentalnie i tworzą rozległe gaje złożone z pni drzew połączonych siatką korzeni powietrznych z egzemplarzem matecznym. W miarę rozwoju rozrastające się korzenie powietrzne rośliny otulają sąsiednie drzewa z czasem je zaduszając.
Fikus bengalski uprawiany w doniczce tworzy pojedynczy pęd, a wielkość rośliny można łatwo korygować przez przycinanie – wtedy roślina przestaje rosnąć w górę i zacznie się rozkrzewiać, tworząc na szczycie pieńka rodzaj korony.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gatunek tworzy duże, owalne, skórzaste, zielne, błyszczące z wierzchu i wyraźnie unerwione liście, układające się na pędach skrętolegle. W miarę wzrostu rośliny, dolna część pędu ogałaca się z liści i przyrasta na grubość, tworząc rodzaj pnia.
Wszystkie części rośliny zawierają w tkankach drażniący sok mleczny.
Wymagania i uprawa figowca bengalskiego
Fikus bengalski w uprawie preferuje bardzo jasne stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. Przez cały rok musi mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę, najlepiej niższą zimą (18-20°C) i wyższą latem (20-26°).
Fikus bengalski może być rozmnażany za pomocą nasion, a także przez wierzchołkowe sadzonki pędowe i odkłady powietrzne.
Pielęgnacja
Roślinę podlewa się i nawozi jak w przypadku uprawy innych figowców. Z racji swojego pochodzenia, roślina bardzo lubi podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto systematycznie ją zraszać lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.
Choroby i szkodniki
Podobnie jak inne, figowiec bengalski może być atakowany przez choroby grzybowe (np. antraknoza) oraz szkodniki (np. przędziorki, tarczniki), jeśli tylko jest uprawiany w niewłaściwych warunkach.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie postawić fikusa bengalskiego – zastosowanie w domu
Fikus bengalski może być wspaniałą ozdobą salonu, widnego holu czy obszernego gabinetu. W doniczce najlepiej prezentuje się jako soliter, gdyż posiada bardzo ładny pokrój i piękne, duże liście. Pędy młodych sadzonek mogą być ze sobą zaplatane w rodzaj warkocza, który będzie stanowił oryginalny pieniek, zwieńczony efektowną koroną dużych liści. Roślina nadaje się także do tworzenia miniaturowych drzewek typu bonsai.
Ciekawostki o figowcu bengalskim
Fikus bengalski uważany jest za roślinę doskonale oczyszczającą powietrze z toksyn.
Wybrane odmiany figowca bengalskiego
- 'Audrey' – nerwy widoczne na zielonych liściach mają kontrastowy, kremowo-żółty kolor
Zdjęcia: fabrizio / AdobeStock