Bodziszek błotny (Geranium palustre) to kępiasta bylina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Naturalnie występuje na dzikich stanowiskach w Europie (także w Polsce), zasiedlając wilgotne łąki, przydroża, rowy i zarośla. Czasami jest też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.
Jak wygląda bodziszek błotny?
Bodziszek błotny może dorastać do ok. 50-60 cm wys. Rozwija odziomkowe, długoogonkowe, zielone, dłoniasto klapowane, powcinane i mocno ząbkowane na brzegach liście, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście zebrane są ponad ziemią w luźnie, rozłożyste kępy, spomiędzy których w sezonie wegetacyjnym wyrastają cienkie, rozgałęzione, wiotkie, częściowo wzniesione, częściowo pokładające się pędy, z nielicznymi liśćmi siedzącymi, wyrastającymi parami z rozgałęzień pędowych.
Bodziszek błotny kwitnie od wiosny do późnej jesieni (VI-X), rozwijając nieduże, pięciopłatkowe, ciemnoróżowe kwiaty z ciemniejszym żyłkowaniem na płatkach. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach i zebrane po 2 na szczytach pędów w luźne, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany z długim dziubkiem (rozłupnia), które po dojrzeniu pękają, rozrzucając drobne nasiona.
Wszystkie części rośliny z wyjątkiem kwiatów (liście, pędy, ogonki liściowe) są szczeciniasto owłosione, z włoskami skierowanymi do dołu.
Jakie są wymagania uprawowe bodziszka błotnego?
Bodziszek błotny preferuje słoneczne lub pólcieniste stanowiska i próchnicze, wilgotne podłoża (źle znosi suszę) o odczynie pH od obojętnego do lekko kwaśnego. W naszym klimacie bodziszek błotny jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Może być też uprawiany na terenie całego kraju.
Bodziszek błotny jako gatunek może być rozmnażany przez wysiew nasion (daje też obfity samosiew) lub przez podział dorosłych egzemplarzy.
Pielęgnacja
Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Nawożenie warto przeprowadzać raz na wiosnę, stosując nawóz wieloskładnikowy o niskiej zawartości azotu, na rzecz potasu i fosforu, aby wspierać obfitsze kwitnienie.
Posiada luźny, rozłożysty, trochę nieporządny pokrój, dlatego wczesnym latem warto go przycinać, dzięki czemu lepiej się zagęści i przybierze bardziej regularną formę.
Choroby i szkodniki
Bodziszek błotny jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, jednak czasami bywa atakowany przez opuchlaki lub porażany przez mączniaka prawdziwego.
Zastosowanie, czyli gdzie i przy czym go sadzić?
Bodziszek błotny nie jest szczególnie okazały i efektowny, ale ma dwie ważne zalety: kwitnie bardzo długo i rozwija ładne, jaskrawo ubarwione kwiaty, dlatego w ogrodzie dobrze prezentuje się jako roślina wypełniająca kompozycje z innych roślin. Można zestawiać go z funkiami, żurawkami, bergeniami, paprociami czy innymi bodziszkami lub sadzić w pobliżu oczka wodnego. Roślina może być też znakomitym elementem łąki kwietniej. Nadaje się do uprawy szczególnie w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i leśnych.
Zdjęcia: Robert, wiha3, ihorhvozdetskiy / AdobeStock