Bodziszek błotny Geranium palustre

Bodziszek błotny, Geranium palustre, w naturze
Bodziszek błotny (Geranium palustre) | To roślina, która doskonale sprawdzi się w wilgotnych ogrodach naturalistycznych. Łatwy w uprawie, nie wymaga ochrony przed mrozem i kwitnie od wiosny do jesieni, ciesząc oczy ciemnoróżowymi kwiatami. Warto go regularnie przycinać, by zagęścić kępy i zachować ładniejszy pokrój. Bodziszek błotny jest idealny do sadzenia przy oczkach wodnych lub na łąkach kwietnych, świetnie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi, dodając koloru i lekkości każdej aranżacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: każda ogrodowa, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: luźne, pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: podłużne, rozłupnia
Pokrój: luźny, kępy
Wysokość: 50-60 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Bodziszek błotny (Geranium palustre) to kępiasta bylina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Naturalnie występuje na dzikich stanowiskach w Europie (także w Polsce), zasiedlając wilgotne łąki, przydroża, rowy i zarośla. Czasami jest też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Jak wygląda bodziszek błotny?

Bodziszek błotny może dorastać do ok. 50-60 cm wys. Rozwija odziomkowe, długoogonkowe, zielone, dłoniasto klapowane, powcinane i mocno ząbkowane na brzegach liście, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście zebrane są ponad ziemią w luźnie, rozłożyste kępy, spomiędzy których w sezonie wegetacyjnym wyrastają cienkie, rozgałęzione, wiotkie, częściowo wzniesione, częściowo pokładające się pędy, z nielicznymi liśćmi siedzącymi, wyrastającymi parami z rozgałęzień pędowych.

Bodziszek błotny kwitnie od wiosny do późnej jesieni (VI-X), rozwijając nieduże, pięciopłatkowe, ciemnoróżowe kwiaty z ciemniejszym żyłkowaniem na płatkach. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach i zebrane po 2 na szczytach pędów w luźne, wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany z długim dziubkiem (rozłupnia), które po dojrzeniu pękają, rozrzucając drobne nasiona.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wszystkie części rośliny z wyjątkiem kwiatów (liście, pędy, ogonki liściowe) są szczeciniasto owłosione, z włoskami skierowanymi do dołu.

Jakie są wymagania uprawowe bodziszka błotnego?

Bodziszek błotny preferuje słoneczne lub pólcieniste stanowiska i próchnicze, wilgotne podłoża (źle znosi suszę) o odczynie pH od obojętnego do lekko kwaśnego. W naszym klimacie bodziszek błotny jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Może być też uprawiany na terenie całego kraju.

Bodziszek błotny jako gatunek może być rozmnażany przez wysiew nasion (daje też obfity samosiew) lub przez podział dorosłych egzemplarzy.

Pielęgnacja

Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Nawożenie warto przeprowadzać raz na wiosnę, stosując nawóz wieloskładnikowy o niskiej zawartości azotu, na rzecz potasu i fosforu, aby wspierać obfitsze kwitnienie.

Posiada luźny, rozłożysty, trochę nieporządny pokrój, dlatego wczesnym latem warto go przycinać, dzięki czemu lepiej się zagęści i przybierze bardziej regularną formę.

Choroby i szkodniki

Bodziszek błotny jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, jednak czasami bywa atakowany przez opuchlaki lub porażany przez mączniaka prawdziwego.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Zastosowanie, czyli gdzie i przy czym go sadzić?

Bodziszek błotny nie jest szczególnie okazały i efektowny, ale ma dwie ważne zalety: kwitnie bardzo długo i rozwija ładne, jaskrawo ubarwione kwiaty, dlatego w ogrodzie dobrze prezentuje się jako roślina wypełniająca kompozycje z innych roślin. Można zestawiać go z funkiami, żurawkami, bergeniami, paprociami czy innymi bodziszkami lub sadzić w pobliżu oczka wodnego. Roślina może być też znakomitym elementem łąki kwietniej. Nadaje się do uprawy szczególnie w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i leśnych.


Zdjęcia: Robert, wiha3, ihorhvozdetskiy / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści