Topinambur, nazywany też słonecznikiem bulwiastym (Helianthus tuberosus) to okazała bylina z rodziny astrowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna i użytkowa.
Jak wygląda topinambur? Jak rozpoznać słonecznika bulwiastego?
Topinambur w porze kwitnienia może dorastać do 2-3 m wys. W sezonie rozwija wysokie, sztywne, czerwono-nabiegłe, pojedyncze lub słabo rozgałęzione pędy, pokryte szorstkimi włoskami. Liście wyrastające w dolnej części pędów są duże, sercowate, ząbkowane na brzegach i ułożone naprzeciwległymi parami, liście u góry pędu są mniejsze, szeroko-lancetowate i ułożone naprzemianlegle. Wszystkie liście są szorstko owłosione.
Słonecznik bulwiasty kwitnie w drugiej połowie lata (k. VIII-X), rozwijając na szczytach pędów pojedyncze, duże, koszyczkowe kwiatostany, złożone z wąskich, długich, żółtych kwiatów języczkowych otaczających żółte kwiaty rurkowe. Na jednym pędzie może rozwiać się do kilkunastu kwiatów. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w owocostany zawierające nasiona (niełupki), które jednak w naszym klimacie rzadko dojrzewają.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Topinambur tworzy pod ziemią rozbudowany system korzeniowy, złożony ze zgrubiałych, wypełnionych białawo-szklistym miąższem bulw, cienkich, włóknistych korzeni i długich, białych rozłogów. Roślina ma tendencję do intensywnego rozrastania się po okolicy za pomocą podziemnych rozłogów i posiada dużą zdolność do odradzania się z każdego fragmentu kłącza, znajdującego się w glebie, dlatego jest bardzo ekspansywna, a nawet inwazyjna. Raz wprowadzona do ogrodu jest trudna do pozbycia się. Zdarza się też, że „ucieka” z ogrodów i przedostaje się do środowiska naturalnego, gdzie stanowi zagrożenie dla roślinności rodzimej.
Co lubi topinambur? Wymagania i uprawa słonecznika bulwiastego
Uprawa topinamburu w ogrodzie jest łatwa. Słonecznik bulwiasty to roślina mało wymagająca. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, ale urośnie też w półcieniu i na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie lubi jedynie gleb mokrych, gliniastych i kwaśnych. Dobrze znosi przejściową suszę i jest w pełni mrozoodporna.
Topinambur może być rozmnażany przez nasiona, ale znacznie lepiej rozmnażać go przez podział, bulwy i odrosty korzeniowe.
Pielęgnacja słonecznika bulwiastego
Topinambur jest rośliną mało wymagającą pod względem podlewania. Wystarczy mu umiarkowana wilgotność, dlatego w sezonie wegetacyjnym podlewanie powinno być umiarkowane, szczególnie podczas przedłużających się okresów suszy. Nawożenie rośliny nie jest konieczne i stosowane bardzo rzadko.
Wysokie pędy topinamburu mogą osiągać nawet 2-3 metry wysokości, dlatego jeśli zależy nam o uprawie rośliny jako ozdoby, w miejscach narażonych na silne wiatry zaleca się ich podwiązywanie do podpór, aby zapobiec łamaniu się roślin.
Choroby i szkodniki słonecznika bulwiastego
Topinambur należy do roślin stosunkowo odpornych na choroby i szkodniki, choć czasami może być porażany przez rdzę słonecznika lub zgniliznę twardzikową. Nadmierne nawadnianie może prowadzić do gnicia bulw, dlatego warto unikać zbyt mokrych gleb.
Zastosowanie topinamburu w ogrodzie i nie tylko
Słonecznik bulwiasty może mieć wiele zastosowań. W porze kwitnienia jest efektowną roślina ozdobną, stanowiącą dobre tło dla niższych roślin, dlatego topinambur sadzi się na dużych rabatach. Jest także wartościową rośliną użytkową o jadalnych bulwach, na których znajdziemy wiele przepisów (ich smak jest dość specyficzny, porównywany do przemrożonych zimniaków, dlatego nie każdemu odpowiada). Ponieważ w ich składzie znajduje się inulina czyli naturalny wielocukier, wykazujący działanie przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe i odchudzające, bulwy mają zastosowanie w diecie cukrzycowej oraz odchudzającej.
Topinambur to także doskonała roślina pastewna, odpowiednia dla zwierząt hodowlanych, a także sadzona w pobliżu lasów w celu dokarmiania dzikiej zwierzyny.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Ze względu na tworzenie dużej ilości biomasy, rozważane jest także wykorzystanie topinamburu jako rośliny energetycznej.
Ze względu na ogromną ekspansywność, nie poleca się jednak uprawiać topinamburu w małych ogrodach. Rozwiązaniem może być wytyczenie obszaru uprawy i zastosowanie barier korzeniowych, które ograniczą jego ekspansywność. Z chwilą podjęcia decyzji o usunięciu rośliny z ogrodu, należy starannie przeczesać widłami wyznaczony obszar jej uprawy i usunąć każdy kawałek kłącza, z którego topinambur mógłby się odrodzić.
Wybrane odmiany słonecznika bulwiastego. Jaki topinambur wybrać do ogrodu?
- 'Fuseau' – bulwy wydłużone, skórka gładka, beżowa
- 'Red Fuseau' – bulwy pękate, skórka gładka, czerwona lub różowa
Zdjęcia: aga7ta, Maria, NetPix, Maria / AdobeStock