Logo
Logo

Pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis)

Pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis) | To niewielka bylina z rodziny różowatych, pochodząca z górzystych rejonów Azji Południowej, w tym Himalajów. W ogrodach wyróżnia się cienkimi, czerwono nabiegłymi pędami oraz dużymi, dłoniastymi liśćmi o wyraźnym unerwieniu. Latem rozwija piękne, karminoworóżowe kwiaty z ciemniejszym środkiem, które stanowią atrakcyjny element ozdobny. Pięciornik nepalski preferuje słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby, a jego uprawa jest stosunkowo prosta. Poznaj jego zalety, wymagania oraz zastosowanie i odkryj, jak może upiększyć Twój ogród.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: różowe
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: pojedyncze, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: luźny, wzniesiony, krzaczkowaty
 • Wysokość: 30-60 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, skalniaki, rabaty, roślina okrywowa, w grupie, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

  Pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis) to niewielka bylina z rodziny różowatych. Gatunek pochodzi z górzystych rejonów Azji Południowej (min. Himalaje), gdzie najchętniej zasiedla górskie polany, łąki, pobocza i pastwiska, ale w postaci odmian jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Jak wygląda pięciornik nepalski?

  Pięciornik nepalski może dorastać do ok. 30-60 cm wys., rozwijając cienkie, wiotkie, czerwono nabiegłe, rozgałęzione, wzniesione pędy, pokryte dość dużymi, złożonymi, dłoniastymi liśćmi o wyraźnie widocznym unerwieniu i mocno ząbkowanych brzegach. Liście odziomkowe są pięciokrotne, duże i osadzone na długich ogonkach, natomiast łodygowe są trójlistkowe i krótkoogonkowe (przypominają liście poziomek). Wszystkie liście z obu stron są owłosione.

  Pięciornik nepalski kwitnie latem (VI-VIII), rozwijając na szczytach pędów duże, pięciopłatkowe, płaskie, karminoworóżowe kwiaty z ciemniejszym środkiem, zebrane w luźne kwiatostany wierzchotkowe. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w owocostany, wypełnione licznymi, drobnymi nasionami.

  Wymagania pięciornika i jak go uprawiać

  Pięciornik nepalski w uprawie preferuje słoneczne stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie i źle reaguje na wodę zalegającą wokół jego korzeni, szczególnie w okresie zimowym. Roślina jest w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju. 

  Gatunek można rozmnażać za pomocą siewu nasion (na odpowiednich stanowiskach może dawać samosiew), odmiany poleca się natomiast rozmnażać przez podział lub sadzonki pędowe.

  Jak pielęgnować pięciornik nepalski?

  Ponieważ pięciornik nepalski to roślina krótkowieczna, co kilka lat należy go odmładzać, w przeciwnym razie traci ładny, kępiasty pokrój i słabiej kwitnie.

  Choroby i szkodniki pięciornika nepalskiego

  Pięciornik nepalski jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, jednak czasami może być porażany przez mączniaka prawdziwego lub atakowany przez przędziorki. Na mokrych stanowiskach może też zagniwać.

  Zastosowanie pięciornika nepalskiego w ogrodzie

  Pięciornik nepalski posiada luźny, kępiasty pokrój i rozwija liczne, jaskrawo ubarwione kwiaty, dlatego na rabacie bardzo ładnie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi jak np. rozchodnik okazały, liliowce, bodziszki, szałwie czy delikatne trawy ozdobne (np. ostnice cieniutkie, kostrzewy). Może być też sadzony w grupach i stosowany jako roślina okrywowa lub uprawiany na skalniakach i w alpinariach. Kwiaty pięciornika można też ścinać do wazonu.

  Wybrane odmiany pięciornika nepalskiego

  • 'Miss Willmott' – kwiaty łososioworóżowe z ciemnym środkiem, wys ok. 30-40 cm
  • 'Ron McBeath' – kwiaty karminoworóżowe z ciemniejszym środkiem, wys ok. 50-60 cm


  Zdjęcia: RukiMedia, Michal, nahhan / AdobeStock

  Autor
  Pięciornik nepalski
  Pięciornik nepalski
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Tagi
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl