Pięciornik nepalski (Potentilla nepalensis) to niewielka bylina z rodziny różowatych. Gatunek pochodzi z górzystych rejonów Azji Południowej (min. Himalaje), gdzie najchętniej zasiedla górskie polany, łąki, pobocza i pastwiska, ale w postaci odmian jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda pięciornik nepalski?
Pięciornik nepalski może dorastać do ok. 30-60 cm wys., rozwijając cienkie, wiotkie, czerwono nabiegłe, rozgałęzione, wzniesione pędy, pokryte dość dużymi, złożonymi, dłoniastymi liśćmi o wyraźnie widocznym unerwieniu i mocno ząbkowanych brzegach. Liście odziomkowe są pięciokrotne, duże i osadzone na długich ogonkach, natomiast łodygowe są trójlistkowe i krótkoogonkowe (przypominają liście poziomek). Wszystkie liście z obu stron są owłosione.
Pięciornik nepalski kwitnie latem (VI-VIII), rozwijając na szczytach pędów duże, pięciopłatkowe, płaskie, karminoworóżowe kwiaty z ciemniejszym środkiem, zebrane w luźne kwiatostany wierzchotkowe. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w owocostany, wypełnione licznymi, drobnymi nasionami.
Wymagania pięciornika i jak go uprawiać
Pięciornik nepalski w uprawie preferuje słoneczne stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie i źle reaguje na wodę zalegającą wokół jego korzeni, szczególnie w okresie zimowym. Roślina jest w pełni mrozoodporna i może być uprawiana na terenie całego kraju.
Gatunek można rozmnażać za pomocą siewu nasion (na odpowiednich stanowiskach może dawać samosiew), odmiany poleca się natomiast rozmnażać przez podział lub sadzonki pędowe.
Jak pielęgnować pięciornik nepalski?
Ponieważ pięciornik nepalski to roślina krótkowieczna, co kilka lat należy go odmładzać, w przeciwnym razie traci ładny, kępiasty pokrój i słabiej kwitnie.
Choroby i szkodniki pięciornika nepalskiego
Pięciornik nepalski jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, jednak czasami może być porażany przez mączniaka prawdziwego lub atakowany przez przędziorki. Na mokrych stanowiskach może też zagniwać.
Zastosowanie pięciornika nepalskiego w ogrodzie
Pięciornik nepalski posiada luźny, kępiasty pokrój i rozwija liczne, jaskrawo ubarwione kwiaty, dlatego na rabacie bardzo ładnie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi jak np. rozchodnik okazały, liliowce, bodziszki, szałwie czy delikatne trawy ozdobne (np. ostnice cieniutkie, kostrzewy). Może być też sadzony w grupach i stosowany jako roślina okrywowa lub uprawiany na skalniakach i w alpinariach. Kwiaty pięciornika można też ścinać do wazonu.
Wybrane odmiany pięciornika nepalskiego
- 'Miss Willmott' – kwiaty łososioworóżowe z ciemnym środkiem, wys ok. 30-40 cm
- 'Ron McBeath' – kwiaty karminoworóżowe z ciemniejszym środkiem, wys ok. 50-60 cm
Zdjęcia: RukiMedia, Michal, nahhan / AdobeStock