Miłka zakrzywiona (Eragrostis curvula) to średniej wysokości trawa kępkowa z rodziny wichlinowatych. Gatunek pochodzi głównie z Afryki, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata. W naturze zasiedla łąki, przydroża oraz nieużytki (często występuje na glebach ubogich).
Miłka zakrzywiona może dorastać do ok. 0,5 m, a w porze kwitnienia do ok. 1-1,5 m. Roślina tworzy bardzo liczne, szarozielone, odziomkowe, delikatne, wiotkie, wąskie, rurkowato zwinięte liście, w górnej części przewieszające się na zewnątrz. Liście zebrane są ponad ziemią w gęste, okazałe kępy o fontannowym lub płaczącym pokroju. W cieplejszym klimacie pozostają zimozielone, w naszym kraju zwykle przemarzają.
Miłka zakwita latem i kwitnie aż do jesieni (VII-X), rozwijając drobne, brunatno-czerwonawe kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego, lekko pochylonego pędu w luźne, rozpierzchłe, wiechowate kwiatostany, które w miarę przekwitania płowieją (nie mają dużych wartości ozdobnych). Po przekwitnieniu w kwiatostanach zawiązują się owoce (ziarniaki), zawierające wydłużone, jasnobrązowe lub beżowe nasiona.
Miłka tworzy gęsty, włóknisty system korzeniowy.
▶ Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?
Wymagania i uprawa
Miłka zakrzywiona w uprawie preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i przepuszczalne, umiarkowanie żyzne i niezbyt wilgotne gleby, ale poradzi sobie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie toleruje natomiast podłoży zimnych, ciężkich i mokrych, na których choruje, a zimą zamiera. Z racji swego pochodzenia, miłka nie jest w pełni mrozoodporna i zimą może przemarzać, dlatego poleca się jej uprawę w najcieplejszych rejonach kraju i okrywanie na zimę np. gałązkami stroiszu.
Dla lepszego zimowania miłki nie należy ciąć jesienią – należy zachować jej liście i ściąć je dopiero wiosną kolejnego roku.
Miłkę najlepiej rozmnażać wiosną przez podział dorosłych egzemplarzy (metoda polecana głównie do rozmnażania odmian ozdobnych). Czasami może też dawać niewielki samosiew.
▶ Zaprojektuj ogród w 5 minut: Sprawdź nasz darmowy program online
Zastosowanie
Miłka zakrzywiona to atrakcyjna trawa ozdobna, choć ze względu na swoją niepełną mrozoodporność, mającą w ogrodzie ograniczone zastosowanie. Ładnie prezentuje się na rabatach (min. z jeżówkami, rudbekiami, perowskią, rozchodnikiem okazałym), w ogródkach żwirowych i ogrodach preriowych, ale z powodzeniem może być też uprawiana w pojemnikach, chowanych na zimę do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Warto sadzić ją w wyższych donicach, z których jej cienkie liście będą mogły malowniczo się zwieszać. Miłka nadaje się także do obsadzania murków i skarp, na ciepłych, osłoniętych, słonecznych stanowiskach.
Wybrane odmiany
- ‘Totnes Burgundy’ – o wielobarwnych liściach, początkowo zielonych, w sezonie przebarwiających się częściowo na różne odcienie koloru czerwonego i bordowego
Ciekawostki
Ze względu na swój oryginalny pokrój i oryginalne zabarwienie liści, miłka bywa nazywana płaczącą trawą miłości lub afrykańską trawą miłości.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Eragrostis curvula"/danielatha/CC0 1.0., John Tann/African lovegrass inflorescence/CC BY 2.0/Link