Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Superfoods. Bomby zdrowia prosto z grządki

Dieta bogata w superfoods nie musi kosztować fortuny. Lekarz Michael Mosley i botanik James Wong podpowiadają, jakie gatunki o cudownych właściwościach możemy uprawiać w ogrodzie.

Kto nie chciałby żyć dłużej, wymazać zmarszczki lub zwalczyć raka naturalnymi metodami? Takie właściwości przypisywane są superfoods [superżywność; produkty o bogatych wartościach odżywczych, mające bardzo korzystny wpływ na organizm] – m.in. jagodom goji, sokowi z brzozy lub z granatów – i oczywiście rewelacje o tym lądują na pierwszych stronach gazet. Ale włączenie ich do codziennej diety sporo kosztuje i oznacza korzystanie z importowanych dóbr przez 365 dni w roku. Jest jednak wielu zasługujących na uwagę cichych bohaterów – roślin zawierających znacznie więcej składników odżywczych, niż można by się spodziewać, i które możemy z łatwością uprawiać na działce, a nawet w doniczce.

– W naszej diecie najbardziej niezbędne są witaminy i fitoskładniki. Jest ich najwięcej w skórkach owoców i warzyw – odpowiadają za ich kolor, zapach i smak – mówi dr Michael Mosley. Wśród fitoskładników znajdują się korzystne dla zdrowia karoteny i antocyjany. – Udowodniono, że jedzenie warzyw i owoców obniża ryzyko zachorowania na nowotwory i chorobę wieńcową – dodaje. Musimy jednak jeść szereg różnych produktów bogatych w składniki odżywcze.

Może wydawać się, że prościej jest połknąć witaminę w pigułce, ale nasz organizm bardzo dobrze sobie radzi z pozyskiwaniem potrzebnych mu składników z warzyw i owoców. Według dr. Mosleya duże znaczenie ma pobieranie jak największej ilości składników odżywczych z żywności, bo nasze jelita przystosowały się do ich absorbowania właśnie w taki sposób w drodze ewolucji.

Aby zapewnić sobie te fitoskładniki, nie trzeba wcale kupować kosztownej „superżywności”. Sporo mówi się o borówce amerykańskiej w związku z jej walorami zdrowotnymi, ale jak zauważa dr Kirsten Brandt z Ośrodka Badań nad Żywieniem Człowieka z Uniwersytetu w Newcastle, czarne porzeczki mają cztery razy więcej przeciwutleniaczy – antocyjanów1 – i są zasobniejsze w witaminę C. Przeprowadzone przez nią i jej zespół badania wykazały, że zachorowaniom na raka zapobiegają nie tylko warzywa kapustne, ale nawet skromna marchewka. – Marchew wytwarza substancję, która zwalcza grzyby. Nasze badania udowodniły, że ogranicza ona też rozwój komórek nowotworowych – mówi dr Brandt.

Bardzo ważne jest, aby jeść bardzo różne pokarmy. Wybraliśmy dla was 10 roślin o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych, które łatwo uprawiać nawet na małej przestrzeni, żebyście mogli zbierać „superżywność” z własnego ogródka przez cały rok – a plony nie będą musiały pokonać nawet kilometra, aby trafić na talerz!

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Maj-Czerwiec 2018
   
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Tydzień 46, Sentencja nr:2
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Holistic Health listopad - grudzień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska listopad 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców