Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
Do góry

Czy sadzonki doniczkowane są warte swojej ceny?

Na pytanie odpowiada Dawid Hurrion - ekspert Gardeners` World.

Dla wielu ogrodników sadzonki doniczkowane (z bryłą korzeniową) są tanim sposobem na uprawę roślin na kwietniki, bylin, warzyw, ziół czy polnych kwiatów.

Przeprowadzona przez magazyn „Gardeners’ World” ankieta wykazała, że ponad 90% angielskich czytelników kupuje i produkuje właśnie takie sadzonki. Co ciekawe, zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że kupuje głównie rośliny ozdobne z kwiatów.

Sadzonki doniczkowane to najczęściej siewki (lub czasem ukorzenione sadzonki pędowe), które uprawia się w niewielkiej ilości podłoża, umieszczonego w otworach tacek wielokomórkowych [multipotach, wielodoniczkach – red.]. Na pewno uprawa roślin z nasion jest najtańsza (ceny zaczynają się już od kilku złotych za kilkaset nasion w paczce, w zależności od gatunku), ale sadzonki, mimo że droższe od nasion, są i tak tańsze niż „gotowe” rośliny w doniczkach, które możemy kupić w centrach ogrodniczych.

rodzaje sadzonek doniczkowanych

Minisadzonki

Najmniejsze sadzonki maj. tylko 3.5 listków i są ukorzenione w malutkiej bryle pod.o.a, s. zatem bardziej narażone na wyschnięcie i wrażliwe na niskie temperatury. Przesadź je do średniej wielkości tac wielokomorkowych i trzymaj w 16-18 stopniach przed przesadzeniem na zewnątrz. Zamówienia wysyłkowe są zazwyczaj realizowane w marcu, aby dać czas na uprawę roślin w tacach aż do przesadzenia ich na zewnątrz w maju lub czerwcu.

Standardowe sadzonki

Te "tradycyjne", maj.ce 4.8 liści i umieszczone w średniej wielkości bryle podłoża, sadzonki s. bardziej odporne ni. wersje mini. Zazwyczaj są dostępne (wysyłkowo lub w centrach ogrodniczych) od późnego marca do wczesnego maja. Można umieścić je w doniczkach średnicy 8 cm, aby podrosły w 12-16 stopniach, zanim przesadzi się je do pojemników lub na rabaty w maju i czerwcu.

Duże rośliny gotowe do posadzenia w ogrodzie

Największe sadzonki mają dużą bryłę podłoża i 2 lub 3 dobrze rozwinięte pędy z liśćmi. Są dostępne w sprzedaży wysyłkowej (wysyłane w odpowiedniku wielokomorowych tac) pod koniec kwietnia i w maju oraz w zbliżonym czasie w centrach ogrodniczych. Nie potrzebują czasu na podrośnięcie i mogą być przesadzone od razu do pojemników lub na rabaty.

Bardzo opłacalny jest zakup sadzonek warzyw, zwłaszcza jeśli nie byliśmy w stanie samodzielnie wyprodukować rozsady. Poza tym to dobre rozwiązanie, aby część plonów zebrać wcześniej, przed tymi wysianymi bezpośrednio do ziemi [warzywa z sadzonek plonują wcześniej niż te uzyskane z nasion – red.].

Sadzonki najlepiej sprawdzają się, jeśli chcesz mieć kwiaty w naprawdę dużych kwietnikach. Nie tylko pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Zdecydowanie ograniczają też czas i wysiłek, jaki trzeba poświęcić na uprawę roślin z nasion.

David radzi: Sadzonki wysyłane pocztą szybko wysychają, co hamuje ich rozwój. Rozpakuj je zatem od razu, podlej podłoże i umieść w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu.

Rośliny doniczkowane są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo dokonasz wyboru adekwatnego do zasobności portfela – im mniejsza sadzonka, tym tańsza. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu groszy za minisadzonki. Dla porównania – w centrum ogrodniczym najtańsze rozwinięte rośliny na przecenie w maju [w Polsce najwcześniej pod koniec czerwca – red.] kosztują minimum kilka złotych.

Jednak żeby uzyskać dobre wyniki, używając sadzonek standardowych i mini, musisz najpierw przesadzić je do doniczki i uprawiać do 8 tygodni przed przesadzeniem na zewnątrz. Zatem, aby dokładnie ocenić wydatki, trzeba wziąć pod uwagę cenę podłoża, w którym będziesz je uprawiać, oraz energii, którą na to spożytkujesz.

Koniec końców, wybór metody uprawy roślin zależy od wielu czynników, ale te ogólne zasady mogą pomóc ci w podjęciu decyzji.

sadzonki w doniczkach
Standardowe sadzonki warto przesadzić do doniczek, aby tam rozwinęły korzenie.

W przypadku wysokich gatunków roślin, np. tytoniu, dalii lub kosmosu, które długo wzrastają, najbardziej opłacalne może się okazać sięgnięcie po sadzonki gotowe do posadzenia w ogrodzie lub, po prostu, po standardowe rośliny w doniczkach średnicy 7–10 cm, dostępne od kwietnia w centrach ogrodniczych.

Aby ograniczyć koszty zakupu roślin będących latem ozdobą pojemników, takich jak pelargonia rabatowa, petunia albo lobelia, zdecyduj się na standardowe, niedrogie sadzonki, aby przesadzić je do doniczek i dalej uprawiać.

Jeśli potrzebujesz wielu roślin tego samego gatunku na kwietnik lub rabatę, np. wyżlinu, begonii czy nagietka, warto zainwestować w minisadzonki, których ceny zaczynają się od zaledwie 1,50 zł za sztukę.

Zdjęcia: Paul Debois
Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health wrzesień - październik 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska wrzesień 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.