Malina właściwa (Rubus idaeus) to krzew łatwy w uprawie i chętnie spożywany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Owoce malin są jednak mało trwałe. Aby móc cieszyć się nimi nie tylko latem i wczesną jesienią, dojrzałe owoce warto mrozić lub przetwarzać, np. na dżemy, konfitury lub soki. Świeże maliny są źródłem wielu witamin (m.in. C, E, z grupy B) oraz minerałów, takich jak potas, magnez, wapń i żelazo.
Fot. Barbara Walicka, Alicja/Pixabay |
Przepis na sok z malin
- Składniki: 3 kg malin, 1,5 kg cukru, 2-3 łyżki miodu.
- Maliny zebrane w ciepły, suchy, słoneczny dzień należy partiami wkładać do dużego słoja, każdą partię przesypując cukrem.
- Następnie słój obwiązać gazą i ustawić na 1-3 dni w ciepłym, słonecznym miejscu.
- W czasie, kiedy maliny puszczają sok, trzeba sprawdzać zawartość słoja, i sprawdzać czy owoce nie zaczynają fermentować; dlatego właśnie czas oczekiwania na koniec tego etapu jest względny.
- Powstały sok należ przecedzić przez sito, przelać do garnka i doprowadzić do wrzenia. Gdy nieco ostygnie, dodać do niego 2-3 łyżki miodu.
- Przelać do wyparzonych buteleczek lub słoików, mocno zakręcić i wystudzić ustawiając słoiki dnem do gór.
- Zanim sok znajdzie się w spiżarni, dla pewności jeszcze pasteryzować przez 20 minut; maliny to owoc nietrwały, przetwory z nich łatwo się psują, dlatego warto je szybko zużywać i regularnie sprawdzać ich stan.
Tekst: Barbara Walicka, zdjęcie tytułowe: congerdesign/Pixabay