Zadbaj o swoją poinsecję: 6 prostych zasad pielęgnacji
Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską, co nikogo nie dziwi, gdyż jej liście układają się w charakterystyczny kształt, a swoją barwę zyskują w okresie świąt Bożego Narodzenia. Botanicy nazywają poinsecję wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), jednak ta nazwa w języku potocznym słabo się przyjęła – najczęściej spotykamy określenie poinsecja nadobna.
Choć wiele osób traktuję ją tylko jako krótkowieczną, świąteczną ozdobę, to poinsecja nie jest rośliną jednoroczną. W swojej ojczyźnie – Meksyku, rośnie wiele lat i co roku zakwita na Święta. Nawet w domu bez większych problemów możecie ją trzymać przez wiele lat.
1. Zakupy | Gdzie kupić poinsecje?
Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.
Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe (małe, wewnątrz rozety kolorowych listków) są oznaką świeżości. To one są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki i często gubią liście. Tak samo reagują gdy ziemia w doniczce była zbyt mokra lub przesuszona.
2. Transport | Jak przewozić?
Poinsecje jak na rośliny z gorącego Meksyku przystało, nie znoszą zimna i pomimo, że są w Polsce typowymi zimowymi roślinami musimy je przed nim ochraniać w każdym momencie. Ważne jest też, żeby nie narażać ich na wiatr. Przewożąc je z miejsca na miejsce należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować.
3. Temperatura | Jakie temperatury lubi poinsecja?
Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C. Należy tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stawiać ich przy grzejnikach i innych źródeł ciepła – źle reagują na takie "podgrzewane" sąsiedztwo.
4. Światło | Ile słońca potrzebuje?
Rośliny dobrze się czują w świetle rozproszonym, ale źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie.
Należy pamiętać, że tak jak wszystkie rośliny, poinsecje więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw! |
5. Podlewanie | Podstawa pielęgnacji!
Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej (w cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu lub w pobliżu grzejnika).
- Uważajmy żeby nie przelać poinsecji! Roślina szybko reaguje na nadmiar wody – liście żółkną albo zaczynają opadać.
- Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
- Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki.
6. Nawożenie | Czy i jak nawozić?
Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin – najlepiej nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Jason Leung/Unsplash, Flora Dania