Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
74
Do góry

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad

Poinsecje czyli gwiazdy betlejemskie są łatwymi w pielęgnacji i mało wymagającymi roślinami. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi.

 

Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską, co nikogo nie dziwi, gdyż jej liście układają się w charakterystyczny kształt, a swoją barwę zyskują w okresie świąt Bożego Narodzenia. Botanicy nazywają poinsecję wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), jednak ta nazwa w języku potocznym słabo się przyjęła – najczęściej spotykamy określenie poinsecja nadobna.

Choć wiele osób traktuję ją tylko jako krótkowieczną, świąteczną ozdobę, to poinsecja nie jest rośliną jednoroczną. W swojej ojczyźnie – Meksyku, rośnie wiele lat i co roku zakwita na Święta. Nawet w domu bez większych problemów możecie ją trzymać przez wiele lat.

Oto kilka rad, dzięki którym Wasze poinsecje będą zdrowo i długo rosły.

1. Zakupy – poinsecja w sklepie

Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe (małe, wewnątrz rozety kolorowych listków) są oznaką świeżości. To one są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki i często gubią liście. Tak samo reagują gdy ziemia w doniczce była zbyt mokra lub przesuszona.

2. Transport – pielęgnacja ważna już od samego początku

Poinsecje jak na rośliny z gorącego Meksyku przystało, nie znoszą zimna i pomimo, że są w Polsce typowymi zimowymi roślinami musimy je przed nim ochraniać w każdym momencie. Ważne jest też, żeby nie narażać ich na wiatr. Przewożąc je z miejsca na miejsce należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować.

3. Temperatura – pielęgnujemy meksykańską piękność

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C. Należy tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stawiać ich przy grzejnikach i innych źródeł ciepła – źle reagują na takie "podgrzewane" sąsiedztwo.

4. Światło – nie za dużo, nie za mało

Rośliny dobrze się czują w świetle rozproszonym, ale źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad, fot. Stars For Europe
Fot. Stars For Europe

Należy pamiętać, że tak jak wszystkie rośliny, poinsecje więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw!

5. Podlewanie – podstawa pielęgnacji

Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej (w cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu lub w pobliżu grzejnika).

  • Uważajmy żeby nie przelać poinsecji! Roślina szybko reaguje na nadmiar wody – liście żółkną albo zaczynają opadać.
  • Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
  • Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki.

6. Nawożenie – jeszcze piękniejsza poinsecja

Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin – najlepiej nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Jason Leung/Unsplash, Flora Dania

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu