Jak pielęgnować poinsecję: 6 prostych zasad od producentów gwiazdy

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad, fot. Jason Leung - Unsplash

Poinsecje czyli gwiazdy betlejemskie są łatwymi w pielęgnacji i mało wymagającymi roślinami. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
108
Streszczenie artykułu
Poinsecja, znana również jako gwiazda betlejemska, jest popularną rośliną świąteczną, która zasługuje na odpowiednią pielęgnację. Właściwe warunki są kluczowe dla jej zdrowia i piękna. Roślina ta preferuje temperatury od 16 do 21 stopni Celsjusza, a przeciągi mogą być dla niej szkodliwe. Optymalne nasłonecznienie to jasne, ale rozproszone światło - bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować przesuszenie i oparzenia liści. Poinsecję należy podlewać umiarkowanie, unikając zarówno przesuszenia, jak i przelania. Zalecane jest używanie wody o temperaturze pokojowej i podlewanie dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce jest sucha. Wielu ekspertów zaleca również zastosowanie nawozu dla roślin kwitnących co dwa tygodnie. Poinsecje są wrażliwe na zmiany warunków, dlatego należy unikać przestawiania doniczki, a po sezonie świątecznym, jeśli chcemy, aby roślina przetrwała do następnego roku, powinniśmy zapewnić jej okres spoczynku. W tym celu należy ograniczyć podlewanie i przestawić roślinę w chłodniejsze miejsce na około 8 tygodni. Po tym czasie można ją powoli przywracać do normalnej pielęgnacji.
Spis treści
Gdzie kupić Transport Temperatura Stanowisko Podlewanie Nawożenie

Zadbaj o swoją poinsecję: 6 prostych zasad pielęgnacji

Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską, co nikogo nie dziwi, gdyż jej liście układają się w charakterystyczny kształt, a swoją barwę zyskują w okresie świąt Bożego Narodzenia. Botanicy nazywają poinsecję wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), jednak ta nazwa w języku potocznym słabo się przyjęła – najczęściej spotykamy określenie poinsecja nadobna.

Choć wiele osób traktuję ją tylko jako krótkowieczną, świąteczną ozdobę, to poinsecja nie jest rośliną jednoroczną. W swojej ojczyźnie – Meksyku, rośnie wiele lat i co roku zakwita na Święta. Nawet w domu bez większych problemów możecie ją trzymać przez wiele lat.

1. Zakupy | Gdzie kupić poinsecje?

Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe (małe, wewnątrz rozety kolorowych listków) są oznaką świeżości. To one są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki i często gubią liście. Tak samo reagują gdy ziemia w doniczce była zbyt mokra lub przesuszona.

2. Transport | Jak przewozić?

Poinsecje jak na rośliny z gorącego Meksyku przystało, nie znoszą zimna i pomimo, że są w Polsce typowymi zimowymi roślinami musimy je przed nim ochraniać w każdym momencie. Ważne jest też, żeby nie narażać ich na wiatr. Przewożąc je z miejsca na miejsce należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować.

3. Temperatura | Jakie temperatury lubi poinsecja?

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C. Należy tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stawiać ich przy grzejnikach i innych źródeł ciepła – źle reagują na takie "podgrzewane" sąsiedztwo.

4. Światło | Ile słońca potrzebuje?

Rośliny dobrze się czują w świetle rozproszonym, ale źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad, fot. Stars For Europe Fot. Stars For Europe

Należy pamiętać, że tak jak wszystkie rośliny, poinsecje więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw!

5. Podlewanie | Podstawa pielęgnacji!

Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej (w cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu lub w pobliżu grzejnika).

  • Uważajmy żeby nie przelać poinsecji! Roślina szybko reaguje na nadmiar wody – liście żółkną albo zaczynają opadać.
  • Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
  • Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki.

6. Nawożenie | Czy i jak nawozić?

Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin – najlepiej nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Jason Leung/Unsplash, Flora Dania


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Poinsecja nadobna / Gwiazda betlejemska Euphorbia pulcherrima

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści