Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
86
Okazje

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad

Poinsecje czyli gwiazdy betlejemskie są łatwymi w pielęgnacji i mało wymagającymi roślinami. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi.

 

Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską, co nikogo nie dziwi, gdyż jej liście układają się w charakterystyczny kształt, a swoją barwę zyskują w okresie świąt Bożego Narodzenia. Botanicy nazywają poinsecję wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), jednak ta nazwa w języku potocznym słabo się przyjęła – najczęściej spotykamy określenie poinsecja nadobna.

Choć wiele osób traktuję ją tylko jako krótkowieczną, świąteczną ozdobę, to poinsecja nie jest rośliną jednoroczną. W swojej ojczyźnie – Meksyku, rośnie wiele lat i co roku zakwita na Święta. Nawet w domu bez większych problemów możecie ją trzymać przez wiele lat.

Oto kilka rad, dzięki którym Wasze poinsecje będą zdrowo i długo rosły.

1. Zakupy – poinsecja w sklepie

Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe (małe, wewnątrz rozety kolorowych listków) są oznaką świeżości. To one są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki i często gubią liście. Tak samo reagują gdy ziemia w doniczce była zbyt mokra lub przesuszona.

2. Transport – pielęgnacja ważna już od samego początku

Poinsecje jak na rośliny z gorącego Meksyku przystało, nie znoszą zimna i pomimo, że są w Polsce typowymi zimowymi roślinami musimy je przed nim ochraniać w każdym momencie. Ważne jest też, żeby nie narażać ich na wiatr. Przewożąc je z miejsca na miejsce należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować.

3. Temperatura – pielęgnujemy meksykańską piękność

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C. Należy tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stawiać ich przy grzejnikach i innych źródeł ciepła – źle reagują na takie "podgrzewane" sąsiedztwo.

4. Światło – nie za dużo, nie za mało

Rośliny dobrze się czują w świetle rozproszonym, ale źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad, fot. Stars For Europe
Fot. Stars For Europe

Należy pamiętać, że tak jak wszystkie rośliny, poinsecje więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw!

5. Podlewanie – podstawa pielęgnacji

Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej (w cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu lub w pobliżu grzejnika).

  • Uważajmy żeby nie przelać poinsecji! Roślina szybko reaguje na nadmiar wody – liście żółkną albo zaczynają opadać.
  • Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
  • Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki.

6. Nawożenie – jeszcze piękniejsza poinsecja

Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin – najlepiej nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Jason Leung/Unsplash, Flora Dania

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT