Logo
Logo
108
Okazje

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad

Poinsecje czyli gwiazdy betlejemskie są łatwymi w pielęgnacji i mało wymagającymi roślinami. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki i właściwie podlewać, żeby odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi.

 

Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską, co nikogo nie dziwi, gdyż jej liście układają się w charakterystyczny kształt, a swoją barwę zyskują w okresie świąt Bożego Narodzenia. Botanicy nazywają poinsecję wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), jednak ta nazwa w języku potocznym słabo się przyjęła – najczęściej spotykamy określenie poinsecja nadobna.

Choć wiele osób traktuję ją tylko jako krótkowieczną, świąteczną ozdobę, to poinsecja nie jest rośliną jednoroczną. W swojej ojczyźnie – Meksyku, rośnie wiele lat i co roku zakwita na Święta. Nawet w domu bez większych problemów możecie ją trzymać przez wiele lat.

Oto kilka rad, dzięki którym Wasze poinsecje będą zdrowo i długo rosły.

1. Zakupy – poinsecja w sklepie

Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny.

Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe (małe, wewnątrz rozety kolorowych listków) są oznaką świeżości. To one są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki i często gubią liście. Tak samo reagują gdy ziemia w doniczce była zbyt mokra lub przesuszona.

2. Transport – pielęgnacja ważna już od samego początku

Poinsecje jak na rośliny z gorącego Meksyku przystało, nie znoszą zimna i pomimo, że są w Polsce typowymi zimowymi roślinami musimy je przed nim ochraniać w każdym momencie. Ważne jest też, żeby nie narażać ich na wiatr. Przewożąc je z miejsca na miejsce należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować.

3. Temperatura – pielęgnujemy meksykańską piękność

Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 °C, a 22 °C. Należy tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stawiać ich przy grzejnikach i innych źródeł ciepła – źle reagują na takie "podgrzewane" sąsiedztwo.

4. Światło – nie za dużo, nie za mało

Rośliny dobrze się czują w świetle rozproszonym, ale źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie

Jak pielęgnować poinsecję – 6 prostych zasad, fot. Stars For Europe
Fot. Stars For Europe

Należy pamiętać, że tak jak wszystkie rośliny, poinsecje więdną i giną w towarzystwie owoców i warzyw!

5. Podlewanie – podstawa pielęgnacji

Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej (w cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu lub w pobliżu grzejnika).

  • Uważajmy żeby nie przelać poinsecji! Roślina szybko reaguje na nadmiar wody – liście żółkną albo zaczynają opadać.
  • Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
  • Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub doniczki.

6. Nawożenie – jeszcze piękniejsza poinsecja

Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin – najlepiej nawóz mineralny o niskiej zawartości azotu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Jason Leung/Unsplash, Flora Dania

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu