|
Niezaprzeczalny urok sukulentów tkwi w mnogości ich form, barw, faktur i pokroju oraz małych wymaganiach i łatwej uprawie. Otaczając się kochającymi słońce sukulentami możesz podróżować w wyobraźni do miejsc, z których pochodzą, stworzyć miniaturowe pustynne krajobrazy, skalisty Przylądek Dobrej Nadziei lub tropikalny minilas z epifitycznymi kaktusami.
Jeśli połączysz przyjemność patrzenia na te urocze rośliny z możliwością tworzenia z nich różnorodnych kompozycji, zabawą w dobieranie pojemników, eksponowaniem okazów i łączeniem w grupy, to z pewnością znajdziesz niesamowitą radość z uprawy sukulentów. Zaczynając od pojedynczej doniczki możesz odkryć uroki aranżowania kolorowych i kreatywnych kompozycji. Łącz kolory i faktury, dodaj do całości nieszablonowy pojemnik z odzysku i zaskocz efektem nawet siebie!
Do grona najpopularniejszych i dostępnych w sprzedaży sukulentów, z których możesz stworzyć fascynujące, mieszane aranżacje należą haworsja, eszeweria, graptopetalum, kalanchoe, wilczomlecz, kotyledon, grubosz, aloes, agawa, rozchodnik, eonium, litops, hatiora i wszystkie kaktusy. Wybór sukulentów jest naprawdę ogromny, ale w pojemnikowych kompozycjach najbardziej sprawdzą się niewielkie, młode rośliny, części kęp lub pojedyncze małe okazy.
Każda z roślin ma swój urok, a największym wyzwaniem jest stworzenie mieszanej kompozycji, w które podkreślone będą indywidualne cechy każdego sukulenta. Na początek najlepiej zacząć od połączenia trzech kontrastowych pod względem pokroju bądź faktury roślin. Możesz je posadzić razem lub osobno w podobnych doniczkach. Prostym sposobem na gwarantowany sukces jest połączenie ze sobą różnobarwnych rozet eszewerii.




Tajniki uprawy
Dobór pojemników do kompozycji z sukulentów to prawdziwa zabawa. Świetnie sprawdzą się tutaj klasyczne, gliniane doniczki. Wyrafinowanym i podkreślającym indywidualne cechy okazów akcentem będzie np. wazon ceramiczny wykonany techniką raku.
Sukulenty bez problemu poradzą sobie nie tylko w klasycznych doniczkach, ale też w nieużywanych, obtłuczonych kubkach, ulubionej filiżance bez uszka, drewnianych skrzynkach, małych szufladkach wyjętych ze starych mebli, wiklinowych koszykach, miedzianych i cynkowych pojemnikach, słoiczkach, foremkach na babeczki, metalowych puszkach, rondlach, durszlaku i w różnych niewielkich, używanych na co dzień przedmiotach. Nawet jeśli są one małe lub płytkie, ale zmieści się w nich trochę podłoża, to mogą być używane do grupowych nasadzeń z sukulentów.
W roli pojemnika z recykling sprawdzą się nawet zniszczone buty! Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ważne, żeby odpowiednio zabezpieczyć pojemnik przed przemakaniem, wykładając jego wnętrze folią. W metalowych pojemnikach warto na dnie zrobić otwory odpływowe, dziurkując dno grubym gwoździem. Pojemniki, które nie mają otworów odpływowych w dnie, np. szklanki czy emaliowane kubki, mogą gromadzić nadmiar wody, dlatego należy wsypać do środka doniczki warstwę drenażową i przepuszczalne, lekkie podłoże oraz umiejętnie podlewać rośliny, aby zapobiec gniciu korzeni.
Podłoże ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i udanej uprawy sukulentów. Powinno być przepuszczalne, oddychające, lekkie, nie zbrylające się i ubogie w składniki pokarmowe. Możesz użyć gotowych podłoży do kaktusów i sukulentów lub zrobić własną mieszankę z piasku, żwiru, drobnego keramzytu, odrobiny kompostu i beztorfowego podłoża do roślin doniczkowych oraz perlitu. Na dno wybranego pojemnika wsyp warstwę drenażu z drobnego keramzytu lub żwiru. Możesz też użyć siatki drenażowej, która pomoże uniknąć wypadaniu podłoża przez otwory w dnie.
Sukulenty są dostępne w sprzedaży i ozdobne przez cały rok. Oprócz ogromnego wyboru egzotycznych gatunków do tworzenia kolorowych aranżacji do domu, jest też wiele sukulentów odpornych na mróz, np. rojniki czy rozchodniki. Posadzone w donicy lub stylowym pojemniku mogą być całoroczną i co ważne, mało wymagającą ozdobą na tarasie i balkonie.




Pielęgnacja kompozycji
Sukulenty po czasie będą się rozrastać. Przycinaj wybujałe rośliny, aby zachować kompaktową formę kompozycji, zachęcić do zagęszczania się nagie pędy roślin i poprawić cyrkulację powietrza. Z przyciętych pędów stwórz sadzonki, z których zrobisz nowe kompozycje lub wymienisz rośliny w już istniejących. Odcięte sadzonki wierzchołkowe można posadzić bezpośrednio do podłoża, gdzie powinny się bez problemu ukorzenić. Przed posadzeniem miejsca cięcia powinny zaschnąć.
Sezon pod chmurką
Kompozycje z sukulentów domowych, wrażliwych na mróz można uprawiać przez cały rok w pomieszczeniu lub przenieść po ustaniu ryzyka przymrozków na długie wakacje pod chmurką. Przed wyniesiemy na zewnątrz rośliny trzeba zahartować i przyzwyczaić do nowych warunków. Przez kilka pierwszych dni wystawiaj je na krótki czas w niezbyt nasłonecznione miejsce, codziennie wydłużając czas hartowania, a dopiero później ustaw w miejscu docelowym.
Obsadzanie pojemników
Do tworzenia aranżacji w pojemnikach użyj młodych sukulentów o gęstym, lecz niewybujałym pokroju i zdrowych, jędrnych pędach. W niewielkich pojemnikach łatwiej umieścić obok siebie młode sadzonki. Jeśli rośliny są zbyt duże w stosunku do pojemnika, należy je podzielić przed posadzeniem. Wyjmij roślinę z doniczki i ostrożnie podziel ją na części w miejscach, w których korzenie naturalnie się rozdzielają. Nowo kupione rośliny warto przed przesadzeniem oczyścić z podłożą produkcyjnego. Wyciągnij bryłę korzeniową z doniczki i delikatnie wykrusz palcami lub patyczkiem podłoże z systemu korzeniowego.
Odpowiednie oświetlenie
W pomieszczeniach jest zazwyczaj mniej światła słonecznego niż na zewnątrz. Przy małej ilości światła sukulenty tracą witalność i wyraziste ubarwienie. Ustaw kompozycje ze światłolubnych sukulentów w pobliżu okna lub na parapecie, aby zapewnić im więcej niż cztery godziny światła słonecznego dziennie. Zadbaj też o dobrą cyrkulację powietrza w tych miejscach.
Tekst i zdjęcia: Bożka Piotrowska, Kompozycje: CACTUSMANIA BY MANERA
Artykuł pochodzi z magazynu |