Logo
Logo

Wilczomlecz lśniący / Wilczomlecz okazały / Korona cierniowa (Euphorbia milii)

Wilczomlecz lśniący / Wilczomlecz okazały / Korona cierniowa (Euphorbia milii) | To wyjątkowy sukulentowy krzew pochodzący z Madagaskaru, który zdobył popularność jako ozdobna roślina doniczkowa. Jego mięsiste pędy pokryte cierniami oraz piękne, czerwono-różowe przykwiatki przyciągają wzrok i dodają egzotycznego uroku każdemu wnętrzu. Wilczomlecz lśniący kwitnie przez całe lato, wymagając jedynie słonecznego stanowiska i umiarkowanej pielęgnacji. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować tę niezwykłą roślinę, by cieszyć się jej pięknem przez cały rok.
 
  • Dekoracyjność: kwiaty, przykwiatki, ulistnienie
  • Gleba: małe wymagania glebowe, przepuszczalna, lekka
  • Kolor kwiatów: łososiowe, czerwone, różowe
  • Kwiaty: pojedyncze, drobne
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Owoce: rozłupnia
  • Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
  • Wysokość: 2 m
  • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii) nazywany też potocznie "koroną cierniową", to sukulentowy krzew z rodziny wilczomleczowatych. Gatunek pochodzi z Madagaskaru, jednak w postaci odmian (również mieszańcowych), jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda wilczomlecz lśniący?

    Wilczomlecz lśniący może dorastać do ok. 2 m wys i ok. 1 m szer. Roślina tworzy kanciaste, grube, sztywne, mięsiste pędy, gęsto pokryte długimi cierniami oraz układającymi się na pędzie naprzemianlegle niewielkimi, zielonymi, odwrotnie jajowatymi liśćmi, skupionymi głównie w górnej części pędów.

    Wilczomlecz kwitnie wczesną wiosną i może kwitnąć przez całe lato, wydając drobne, niepozorne, żółte kwiaty właściwe, otoczone dwoma dużymi, czerwono-różowymi przykwiatkami. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach i zebrane po kilka są na szczycie pędu w nieduże, wierzchotkowe kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany (rozłupina) zawierające nasiona.

    We wszystkich częściach rośliny znajduje się toksyczny, lepki sok mleczny, który po uszkodzeniu tkanek, wypływa z rany i może powodować podrażnienia skóry oraz błon śluzowych.

    Jakie są wymagania wilczomlecza lśniącego i jak go uprawiać?

    Wilczomlecz preferuje w uprawie słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie wilgotne podłoża (odpowiednia będzie dla niego specjalna ziemia dla sukulentów i kaktusów). Roślina przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 22-24°C, a zimą ok. 13-15°C.

    Wilczomlecz może być rozmnażany za pomocą pobieranych z rośliny wiosną szczytowych sadzonek pędowych lub przez wysiew nasion (metoda trudniejsza).

    Jak pielęgnować wilczomlecz lśniący?

    Latem wilczomlecz lśniący powinien być podlewany systematycznie, ale umiarkowanie, natomiast zimą rzadziej i bardziej oszczędnie.

    Rośliny tego gatunku nie wymagają częstego nawożenia. Można je nawozić co kilka tygodni, używając odżywek o wysokiej zawartości

    potasu. Zazwyczaj są to nawozy przeznaczone do roślin ozdobnych.

    Jeśli nadmiernie się rozrośnie, wiosną można przesadzić ją do większej doniczki i świeżej ziemi. Przy okazji warto też przyciąć jej pędy, dzięki czemu ładniej się rozkrzewi i wypuści liście na dotychczas ogołoconych z nich fragmentach pędów. Zabieg koniecznie należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

    Choroby i szkodniki mogące zaatakować   wilczomlecz lśniącym

    Wilczomlecz lśniący rzadko sprawia problemy, ale rośliny uprawiane w niewłaściwych warunkach lub narażone na zalanie, mogą zapadać na choroby grzybowe (np. szara pleśń, mączniak prawdziwy) lub być porażane przez szkodniki (np. przędziorek, wełnowiec). Po zauważeniu problemu, należy jak najszybciej poprawić roślinie warunki siedliskowe i zastosować j eden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

    Zastosowanie wilczomleczu lśniącego – gdzie go najlepiej ustawić w domu?

    Wilczomlecz lśniący nie posiada mrozoodporności, dlatego w naszym klimacie może być uprawiany jedynie jako pokojowa roślina doniczkowa. W mieszkaniach sprawdzają się przede wszystkim jego niższe odmiany, osiągające bardziej kompaktowe rozmiary. W doniczce roślina najlepiej prezentuje się jako soliter i nie lubi dodatkowego towarzystwa. Należy unikać jej uprawy, jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta domowe. Latem wilczomlecz może być wystawiany na balkon lub taras.

    Wybrane odmiany wilczomlecza lśniącego

    • 'Mini' – kwiaty czerwone, odmiana karłowa
    • 'Hera Bicolour' – kwiaty kremowobiałe z różowymi, nieregularnymi przebarwieniami
    • 'White' – kwiaty białe
    • 'Cotton Candy' – kwiaty jasnoróżowe


    Zdjęcia: unverdorbenjr, Mang Kelin, Eksapedia, Firn / AdobeStock

    Autor
    Wilczomlecz lśniący / Wilczomlecz okazały / Korona cierniowa
    Wilczomlecz lśniący / Wilczomlecz okazały / Korona cierniowa
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

    Tagi
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl