W moim domu znajdziecie z pewnością kilka odmian - od takich, które przebarwiają się na zielono, biało, czy te na żółto. To przepiękna roślina, która w odpowiednich warunkach potrafi być bardzo rozłożysta. Po kilku latach musiałam przetransportować swoje okazy z wąskich półek, na dedykowane podwyższane krzesełka. Co zrobić, aby takie uzyskać? Sprawdźcie poniżej.
Jak prawidłowo pielęgnować skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat, to roślina, która pojawia się niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Jej rozłożyste liście oraz przepiękne kwiatostany z kolbą to niebywała ozdoba. Jesienią oraz zimą może mieć słabszą kondycję, problem z kwitnieniem, a także żółtawe wierzchołki liści.
Można temu zapobiec poprzez szybkie reagowanie na jego potrzeby. Nie czekajcie do momentu, aż zacznie więdnąć - wtedy istnieje ryzyko, że będziemy musieli zajrzeć aż do bryły korzeniowej.
Stanowisko dla skrzydłokwiatu
Kluczowym aspektem dla skrzydłokwiatu jest z pewnością stanowisko z rozproszonym światłem - firanka, delikatna zasłona czy ściereczka będzie wskazana, jeżeli słońce w danym miejscu jest zbyt ostre. To może prowadzić do wysychania liści oraz ich żółknięciu.
Po poparzeniach mogą zwijać się i tracić odpowiednią wilgotność. Nie stawiajcie go bezpośrednio na parapecie okiennym, gdyż też nie należy do roślin najbardziej odpornych na ciągłe przeciągi, pojawiające się zwłaszcza w okresie grzewczym.
Podłoże i podlewanie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat dostaliście w prezencie od cioci lub mamy? Obowiązkowo przyjrzyjcie się, czy podłoże rośliny nie jest zainfekowane larwami ziemiórek. Widzicie fruwające osobniki? Koniecznie wykonajcie test i włóżcie żółty lep, specjalnie dedykowany pod wyłapywanie.
Ziemia dla skrzydłokwiatu powinna być zasobna w składniki odżywcze, a dodatkowo regularnie podlewana. Nie mylcie tego z przelaniem - w przeciwnym razie gnicie korzeni objawi się więdnięciem i żółknięciem liści i podstawy.
Jak zrobić najlepszy nawóz z wywaru z liści buraka dla skrzydłokwiatu?
Liście buraka to jeden z najcenniejszych surowców, który możemy zastosować do wzmocnienia roślin doniczkowych. Skrzydłokwiat pokocha taką odżywkę, która z pewnością odżywi go podczas jesiennych miesięcy.
Dlaczego akurat liście buraka?
Warto przypomnieć, że to skarbnica potasu, który pozwala na uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie. To sprawi, że roślina będzie dobrze nawodniona w okresie grzewczym, gdy suche powietrze wpływa niekorzystnie na wszystkie rośliny doniczkowe.
Dodatkowo są zasobne w żelazo, które pozytywnie wpływa na proces fotosyntezy - dzięki temu liście skrzydłokwiatu mają nadal soczyście zielony kolor, o jaki nam chodzi.
Ostatni pierwiastek, na który warto zwrócić uwagę, jest z pewnością magnez, który wspomaga produkcję chlorofilu w roślinach oraz wzmacnia komórki roślinne. Dzięki takiemu złożonemu trio, możemy zapewnić roślinie bogactwo przez cały niesprzyjający okres.
Instrukcja, jak zrobić wywar
- Pęczek liści buraczanych pokrójcie w mniejsze kawałeczki.
- Włóżcie do garnka i zalejcie zimną wodą.
- Gotujcie przez 15 minut.
- Po tym czasie zlejcie nawóz, przecedźcie i przełóżcie do lodówki.
- Rozwodnijcie w proporcji 1:2.
- Stosujcie około 2 razy w miesiącu.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock