Podłoże skrzydłokwiatu powinno być lekko kwaśne lub obojętne, na bazie torfu. Ważne, aby było przepuszczalne i zasobne w składniki mineralne i witaminy. Warto wiedzieć, jak go prawidłowo pielęgnować, aby pozostał silny i okazały. Dzięki odporności poprzez zasilenie, będzie miał większą barierę ochronną przed przędziorkami czy plamistością liści. Co warto wiedzieć, aby móc w pełni zapewnić mu optymalne warunki? Sprawdźcie poniżej w poradzie!
Jak pielęgnować skrzydłokwiat w domu?
Skrzydłokwiat to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych w polskich domach. Mamy odmianę o zielonkawych kwiatach, oraz tych białych, z wyraźną kolbą wewnątrz. Podczas okresu jesienno-zimowego należy o nią zadbać. W szczególności o te okazy, które wykazują osłabienie przy przyklap liści. Co warto zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim upewnijmy się, czy przestrzegamy tych kilku zasad w ich pielęgnacji.
3 najważniejsze kroki w pielęgnacji skrzydłokwiatu
- skrzydłokwiat nie powinien być wystawiany bezpośrednio na parapet okienny - kocha słoneczne miejsca, jednak w rozproszonym i delikatnym świetle, w przeciwnym wypadku jego liście zaczną żółknąć i tracić na wartości ozdobnej,
- w przypadku skrzydłokwiatu, roślina powinna mieć wilgotne podłoże, ale nigdy nie przelane, co może bardzo szybko skutkować gniciem korzeni. Objawia się ono usychaniem końcówek pędów oraz liści.
- zbyt jałowa gleba, pozbawiona składników odżywczych sprawia, że zamierają pędy - pamiętajmy także o dobrym drenażu, który wykonamy z perlitu, keramzytu czy drobnych kamyczków na dole doniczki.
Jak zrobić nawóz z łupin dla skrzydłokwiatu?
Najlepszy nawóz, jaki mogłam zrobić dla skrzydłokwiatu to ten, który znalazłam w notesie mojej babci. Zawsze miała rękę do kwiatów, a stan roślin to potwierdzał. Przed wszystkim stawiała na naturalne rozwiązania, które zawsze działały w odpowiednich proporcjach. Do najlepszego nawozu do skrzydłokwiatu czy sansewierii stosowała łupiny orzechów włoskich. Wyjmowała środek i pozostawiała zewnętrzną otoczkę wraz z przegródkami.
Jak dokładnie je zastosować, aby skrzydłokwiat wypuścił nowe pędy?
- Łupiny orzecha pokrójcie lub utłuczcie na mniejsze kawałki.
- Zalejcie letnią wodą tak, aby przykrywała je w całości.
- Możecie zawinąć je w jałową gazę, aby drobinki nie wylatywały na powierzchnię wody.
- Pozostawcie na około tydzień w ciepłym i jasnym miejscu pod przykryciem - codziennie mieszajcie.
- Odsączcie płyn z łupinek i podlewajcie skrzydłokwiat w rozcieńczeniu 1:3 z wodą.
Jakie właściwości mają łupiny orzecha włoskiego?
To przede wszystkim skarbnica cennych aminokwasów oraz antyoksydantów, które doskonale nadają się do walki z wolnymi rodnikami, przyspieszającymi starzenie się organizmu. To także cenne źródło potasu, fosforu, magnezu, cynku czy miedzi. Pozwalają na skuteczne uzupełnienie niedoborów minerałów w ziemi, dla roślin doniczkowych, w tym skrzydłokwiatu.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock