Te łupinki to dar dla skrzydłokwiatu. Zalewam, zaparzam i mam doskonały nawóz

skrzydłokwiat zasilany naturalnym nawozem z łupin orzechów

Skrzydłokwiat to roślina, która zawładnęła parapetami w domach Polaków. Jest najczęściej dawana na imieniny czy urodziny, jako wyraz sympatii dla jubilata. To wdzięczna roślina, która rozwija swoje pędy oraz kwiaty, dochodząc do pięknych i bujnych rozmiarów. W szczególności odmiany Domino, Euro Giant czy Sweet Silvio to polecane okazy dla każdego amatora ogrodnictwa. Nadadzą się do pielęgnacji nawet dla początkujących. W tym materiale dowiecie się, jak zrobić najlepszy naturalny nawóz!

Posłuchaj
00:00
10

Podłoże skrzydłokwiatu powinno być lekko kwaśne lub obojętne, na bazie torfu. Ważne, aby było przepuszczalne i zasobne w składniki mineralne i witaminy. Warto wiedzieć, jak go prawidłowo pielęgnować, aby pozostał silny i okazały. Dzięki odporności poprzez zasilenie, będzie miał większą barierę ochronną przed przędziorkami czy plamistością liści. Co warto wiedzieć, aby móc w pełni zapewnić mu optymalne warunki? Sprawdźcie poniżej w poradzie!

Jak pielęgnować skrzydłokwiat w domu?

Skrzydłokwiat to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych w polskich domach. Mamy odmianę o zielonkawych kwiatach, oraz tych białych, z wyraźną kolbą wewnątrz. Podczas okresu jesienno-zimowego należy o nią zadbać. W szczególności o te okazy, które wykazują osłabienie przy przyklap liści. Co warto zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim upewnijmy się, czy przestrzegamy tych kilku zasad w ich pielęgnacji.

3 najważniejsze kroki w pielęgnacji skrzydłokwiatu

  • skrzydłokwiat nie powinien być wystawiany bezpośrednio na parapet okienny - kocha słoneczne miejsca, jednak w rozproszonym i delikatnym świetle, w przeciwnym wypadku jego liście zaczną żółknąć i tracić na wartości ozdobnej,
  • w przypadku skrzydłokwiatu, roślina powinna mieć wilgotne podłoże, ale nigdy nie przelane, co może bardzo szybko skutkować gniciem korzeni. Objawia się ono usychaniem końcówek pędów oraz liści.
  • zbyt jałowa gleba, pozbawiona składników odżywczych sprawia, że zamierają pędy - pamiętajmy także o dobrym drenażu, który wykonamy z perlitu, keramzytu czy drobnych kamyczków na dole doniczki.

Jak zrobić nawóz z łupin dla skrzydłokwiatu?

Najlepszy nawóz, jaki mogłam zrobić dla skrzydłokwiatu to ten, który znalazłam w notesie mojej babci. Zawsze miała rękę do kwiatów, a stan roślin to potwierdzał. Przed wszystkim stawiała na naturalne rozwiązania, które zawsze działały w odpowiednich proporcjach. Do najlepszego nawozu do skrzydłokwiatu czy sansewierii stosowała łupiny orzechów włoskich. Wyjmowała środek i pozostawiała zewnętrzną otoczkę wraz z przegródkami.

Jak dokładnie je zastosować, aby skrzydłokwiat wypuścił nowe pędy?

  1. Łupiny orzecha pokrójcie lub utłuczcie na mniejsze kawałki.
  2. Zalejcie letnią wodą tak, aby przykrywała je w całości.
  3. Możecie zawinąć je w jałową gazę, aby drobinki nie wylatywały na powierzchnię wody.
  4. Pozostawcie na około tydzień w ciepłym i jasnym miejscu pod przykryciem - codziennie mieszajcie.
  5. Odsączcie płyn z łupinek i podlewajcie skrzydłokwiat w rozcieńczeniu 1:3 z wodą.

Jakie właściwości mają łupiny orzecha włoskiego?

To przede wszystkim skarbnica cennych aminokwasów oraz antyoksydantów, które doskonale nadają się do walki z wolnymi rodnikami, przyspieszającymi starzenie się organizmu. To także cenne źródło potasu, fosforu, magnezu, cynku czy miedzi. Pozwalają na skuteczne uzupełnienie niedoborów minerałów w ziemi, dla roślin doniczkowych, w tym skrzydłokwiatu.

 

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści