Logo
Logo

Skrzydłokwiat będzie olbrzymem, jeżeli regularnie wykonacie tę prostą czynność. Nie chodzi o nawóz

Skrzydłokwiat to roślina, która jest bardzo często wybierana ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze. Sama jestem posiadaczką dwóch takich okazów, które powoli zaczynają zajmować coraz więcej miejsca. Bardzo lubią stanowiska z rozproszonym światłem słonecznym, jednak z dala od okna. To jeden z najczęstszych błędów początkujących ogrodników i amatorów kwiatów doniczkowych. Bezpośrednio wystawiony na działanie promieni słonecznych może być silnie poparzony. To najczęściej prowadzi do brązowych plam, które zajmują liście. Schną i w efekcie są narażone na choroby grzybowe.

Bardzo często widzę je na półkach sklepowych, zachęcając dziwnym, dość niepozornym wyglądem. Jednych ciekawi, innych wręcz zniesmacza jej kosmicznie wyglądający kwiat. W białej pochwie znajduje się kolba, która ma delikatne wypustki. Pamiętajmy, że chociaż roślina nie lubi pełnego słońca, gardzi również stanowiskiem w całkowitym cieniu - istnieje ryzyko, ze w ogóle nie zakwitnie. Jednak co zrobić, jeżeli waszym priorytetem jest powiększenie jej rozmiarów i zasadzenie w znacznie większej donicy? Sprawdźcie moją poradę poniżej, w której wszystko wam wyjaśniam.

Co zrobić, aby skrzydłokwiat był ogromny i okazały? Wystarczy ta prosta czynność, a sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Z pewnością wielokrotnie powtarzano wam, że jedynie dobre nawożenie może sprawić, że omawiana roślina nabierze "masy" i rozrośnie się w zastraszającym tempie. Nic bardziej mylnego. Możecie ją powiększyć na przestrzeni 3 lat do znacznie okazalszej rośliny.

Bazując na moim doświadczeniu pamiętajcie, aby przesadzać skrzydłokwiat co roku do większej doniczki. Taki zabieg musi być wykonywany z ziemią wymieszaną koniecznie z perlitem, aby zwiększyć przepuszczalność. Uwierzcie mi na słowo lub nie, ale roślina zwiększy swoją objętość trzykrotnie - od małej, niepozornej sadzonki, po gęsta i bujną roślinę.

Nie przepadacie za jej kwiatami, ale szanujecie i podziwiacie za liście? Szczególnie tą Diamond z wariegacją? To również nie problem. Pamiętajcie, aby zastosować nawozy bogate w azot, które znacznie przyspieszą pojawienie się nowych liści. Kluczem jest jednak systematyczne przesadzanie, które będzie miało namacalne efekty. Jeżeli jednak zależy wam na kwiatach, nieco większych niż obecnie, dodajcie nawozy bogate w potas. Tak możecie kontrolować rozwój waszej rośliny.

Czy skrzydłokwiat może stać w wodzie i w cienistym stanowisku?

Korzenie skrzydłokwiatu są bardzo narażone na gnicie korzeni. Jest bardzo niewskazane, aby stały w wodzie, z doniczką z podstawką wypełnioną po brzegi wodą. W trybie niemal ekspresowym zauważycie, że odbija się to przede wszystkim na liściach, które brązowieją, a co gorsza ciemnieją.

W takim przypadku konieczne jest przesadzenie i wzmocnienie opryskiem. Jak wspominałam wcześniej, roślina ta bardzo nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. To się zgadza, jednak w całkowitym cieniu możecie zapomnieć o wypuszczaniu nowych kwiatów.

Najlepiej czuje się na około 1 metra od okna, które jest delikatnie przesłonięte firankami. To dobry kompan w waszej sypialni, który będzie oczyszczać powietrze. Jeżeli tam znajdzie rozproszone, delikatne światło, będzie rozwijał się prawidłowo. Może znajdować się także na przedsionku kierującym do drzwi balkonowych, tam również świetnie sobie poradzi.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Anastasia Gubinskaya / AdobeStock

Autor
Skrzydłokwiat będzie olbrzymem, jeżeli regularnie wykonacie tę prostą czynność. Nie chodzi o nawóz
Skrzydłokwiat będzie olbrzymem, jeżeli regularnie wykonacie tę prostą czynność. Nie chodzi o nawóz
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl