Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
23
Okazje

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody!

Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina, która swą nazwę zawdzięcza charakterystycznym kwiatom w kształcie skrzydła. Może kwitnąć nawet od wiosny do jesieni, stanowiąc wspaniałą ozdobę domu. Jednak nieprawidłowa uprawa sprawi, że nie będzie można zaobserwować kwitnienia. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

 
Spis treści
Niewłaściwe nawodnienie Nieodpowiednie stanowisko Niewłaściwy nawóz

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Niewłaściwe nawodnienie

Skrzydłokwiat naturalnie występuje w lasach tropikalnych, co oznacza, że lubi dużą wilgotność zarówno, jeśli chodzi o podłoże, jak i powietrze. Dlatego trzeba dbać o częste podlewanie rośliny, aby podłoże było stale wilgotne, ale żeby woda nie stała w doniczce. Susza spowoduje, że skrzydłokwiat nie zakwitnie. Dużym błędem jest również podlewanie rośliny twardą, zimną wodą z kranu.

▶ W przeciwieństwie do rodzimych roślin skrzydłokwiat najpiękniej będzie rósł i kwitł podlewany lekko ciepłą, miękką wodą. Dodatkowo, aby zwiększyć szansę na piękne kwitnienie, raz w miesiącu warto podlać roślinę wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego (wystarczy kilka kropli na 1 litr wody).

ogród na co dzień / Youtube

 

Nieodpowiednie stanowisko

Skrzydłokwiat lubi stanowiska cieniste i półcieniste, gdyż w lasach tropikalnych nie ma zbyt dużego dostępu do światła, zasłoniętego przez wyższe rośliny. Nie oznacza to jednak, że doniczka powinna być ustawiona w ciemnym miejscu.

▶ Skrzydłokwiat potrzebuje do kwitnienia promieni słonecznych, jednak nie powinna być ich zbyt duża ilość, gdyż spowoduje to poparzenie liści i ich brzydkie odbarwienie. Najlepiej doniczkę ustawić w nie za dużej odległości od okna (około metr) lub na parapecie od strony północnej albo wschodniej. 

Niewłaściwy nawóz

Brak nawożenia lub wybór złego nawozu również może poskutkować brakiem kwitnienia.

▶ Roślinę należy regularnie nawozić (np. wybierając koreczki nawozowe, które dostarczają składników pokarmowych nawet przez 6 miesięcy), ale powinien to być nawóz do roślin kwitnących. Zawiera on mniej azotu, który zapewnia bujny rozrost części zielonych, ale kosztem rozwoju kwiatów.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Karolina Grabowska, Kateryna Hnidash / Pexels

Autor
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody!
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze


Twoja strona ogrodu