Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
67
Do góry

Uprawa alokazji w domu

Alokazja oczyszcza powietrze i wprowadza do wnętrza tropikalny nastrój. Ma duże, niezwykłe, pięknie wzorzyste liście. Niektóre przypominają afrykańskie maski, inne mają marszczone krawędzie, a jedną nazywa się "szkieletową", ponieważ nerwy są niezwykle wyraźnie widoczne. Pomimo tego, że jest spora, wygląda przestrzennie i lekko dzięki wysokim, gładkim pędom wyrastającym z kłącza. Łodygi mogą być jednolite, ale mogą również mieć tygrysie paski. Kwiat nie jest szczególnie imponujący, wartość dekoracyjna tej rośliny skupia się we wspaniałych liściach.

Najpopularniejsze alokazje

Alokazja (Alocasia), mniej znana pod swoją polską nazwą – zakleśń, należy do licznej rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do niej także inne popularne domowe rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, np: aglaonema, difenbachnia, filodendron, kaladium, kalla, monstera, skrzydłokwiat i wiele innych.

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej Azji. Jest powszechna na Borneo, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości! Znanych jest 79 gatunków alokazji. Roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Ozdobne alokazje nie są jednak jadalne – są nadzwyczaj piękne!

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica), inaczej alokazja szkieletowa, jest najlepiej znanym gatunkiem – ma charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Niektórzy mówią, że ich liście przypominają afrykańskie maski. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami), 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach). 

Alocasia lauterbachiana ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono. Alocasia cucullata ma liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. 'California' ma bardzo duże liście i może poradzić sobie z nieco niższymi temperaturami. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet' (srebrzyste żyłki wiją się na prawie czarnych, welurowych liściach) i Alocasia zebrina ze strzałkowatymi liśćmi i wyraźnie paskowanymi łodygami. 

alokazja w doniczce

Alokazje podbiły salony w 1950 roku. Znów są modne wraz z popularnością stylu vintage.


Wymagania alokazji

Temperatura
Alokazja pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, lubi też ciepłe, wilgotne warunki w domu. Idealna jest temperatura to 18-22°C. Roślina nie znosi zimna! Plamy na liściach pojawiają się, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-15°C. Jeśli kupujesz ją w chłodne miesiące, na czas transportu owiń ją folią lub agrowłókniną. 

Miejsce
Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, aby zapobiec przypaleniu liści.

alokazja w doniczce

Duże okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, mniejsze można sadzić w grupach. Prosta w formie donica maksymalnie wyeksponuje niezwykłą urodę liści i łodyg.


Pielęgnacja alokazji

Podlewanie
Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża. Roślina lubi być spryskiwana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. 

Nawożenie
W okresie wzrostu zasilaj roślinę 2 razy w miesiącu, zimą – raz w miesiącu. 

Problemy
Jeśli alokazja ma żółte liście, podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche. Zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni lub łodyg. Brązowe plamki na liściach bądź brązowe krawędzie liści to często skutek niewystarczającej wilgotności lub przesuszenia podłoża. Takie warunki mogą również spowodować zamieranie rośliny. Jeśli roślina przez długi czas miała sucho, może zostać zaatakowana przez przędziorki, czego objawem są szare przebarwienia liści.  

Źródło: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu