Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
67
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa alokazji w domu

Alokazja oczyszcza powietrze i wprowadza do wnętrza tropikalny nastrój. Ma duże, niezwykłe, pięknie wzorzyste liście. Niektóre przypominają afrykańskie maski, inne mają marszczone krawędzie, a jedną nazywa się "szkieletową", ponieważ nerwy są niezwykle wyraźnie widoczne. Pomimo tego, że jest spora, wygląda przestrzennie i lekko dzięki wysokim, gładkim pędom wyrastającym z kłącza. Łodygi mogą być jednolite, ale mogą również mieć tygrysie paski. Kwiat nie jest szczególnie imponujący, wartość dekoracyjna tej rośliny skupia się we wspaniałych liściach.

Najpopularniejsze alokazje

Alokazja (Alocasia), mniej znana pod swoją polską nazwą – zakleśń, należy do licznej rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do niej także inne popularne domowe rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, np: aglaonema, difenbachnia, filodendron, kaladium, kalla, monstera, skrzydłokwiat i wiele innych.

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej Azji. Jest powszechna na Borneo, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości! Znanych jest 79 gatunków alokazji. Roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Ozdobne alokazje nie są jednak jadalne – są nadzwyczaj piękne!

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica), inaczej alokazja szkieletowa, jest najlepiej znanym gatunkiem – ma charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Niektórzy mówią, że ich liście przypominają afrykańskie maski. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami), 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach). 

Alocasia lauterbachiana ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono. Alocasia cucullata ma liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. 'California' ma bardzo duże liście i może poradzić sobie z nieco niższymi temperaturami. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet' (srebrzyste żyłki wiją się na prawie czarnych, welurowych liściach) i Alocasia zebrina ze strzałkowatymi liśćmi i wyraźnie paskowanymi łodygami. 

alokazja w doniczce

Alokazje podbiły salony w 1950 roku. Znów są modne wraz z popularnością stylu vintage.


Wymagania alokazji

Temperatura
Alokazja pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, lubi też ciepłe, wilgotne warunki w domu. Idealna jest temperatura to 18-22°C. Roślina nie znosi zimna! Plamy na liściach pojawiają się, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-15°C. Jeśli kupujesz ją w chłodne miesiące, na czas transportu owiń ją folią lub agrowłókniną. 

Miejsce
Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, aby zapobiec przypaleniu liści.

alokazja w doniczce

Duże okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, mniejsze można sadzić w grupach. Prosta w formie donica maksymalnie wyeksponuje niezwykłą urodę liści i łodyg.


Pielęgnacja alokazji

Podlewanie
Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża. Roślina lubi być spryskiwana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. 

Nawożenie
W okresie wzrostu zasilaj roślinę 2 razy w miesiącu, zimą – raz w miesiącu. 

Problemy
Jeśli alokazja ma żółte liście, podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche. Zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni lub łodyg. Brązowe plamki na liściach bądź brązowe krawędzie liści to często skutek niewystarczającej wilgotności lub przesuszenia podłoża. Takie warunki mogą również spowodować zamieranie rośliny. Jeśli roślina przez długi czas miała sucho, może zostać zaatakowana przez przędziorki, czego objawem są szare przebarwienia liści.  

Źródło: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu