Logo
Logo

Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik

Wartość dekoracyjna alokazji skupia się na jej wspaniałych liściach. Są one niezwykłe: duże, wzorzyste i strzałkowate. Niektóre przypominają afrykańskie maski, inne mają marszczone krawędzie. Wśród nich istnieje też alokazja nazywana "szkieletową", ponieważ nerwy jej liści są niezwykle jasne i wyraźne, niczym kości szkieletu.

Roślina ta oczyszcza powietrze i wprowadza do wnętrza tropikalny nastrój. Pomimo tego, że jest spora, wygląda przestrzennie i lekko dzięki wysokim, gładkim pędom. Dowiedz się więcej o alokazji i zacznij ją pielęgnować w swoim domu.

Spis treści
Jakie są najpopularniejsze gatunki i odmiany alokazji? Czy alokazja jest trudna w uprawie? Co lubi alokazja? Jak o nią dbać? Dlaczego alokazja choruje: usycha, ma żółte liście?

Najpopularniejsze alokazje
Którą z nich wybrać?

Alokazja (Alocasia), mniej znana pod swoją polską nazwą – zakleśń, należy do licznej rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do niej także inne popularne domowe rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, np: aglaonema, difenbachia, filodendron, kaladiummonstera, skrzydłokwiat i wiele innych.

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej Azji. Jest powszechna na Borneo, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości! Znanych jest 79 gatunków alokazji. Roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Ozdobne alokazje nie są jednak jadalne – są nadzwyczaj piękne!

  • Alokazja amazońska (Alocasia amazonica), inaczej alokazja szkieletowa, jest najlepiej znanym gatunkiem – ma charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Niektórzy mówią, że ich liście przypominają afrykańskie maski. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami) i 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach). 

  • Alocasia lauterbachiana ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono.

  • Alocasia cucullata ma liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. 'California' ma bardzo duże liście i może poradzić sobie z nieco niższymi temperaturami. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet' (srebrzyste żyłki wiją się na prawie czarnych, welurowych liściach).

  • Alocasia zebrina posiada wyraźnie strzałkowate liście i mocno paskowane łodygi. 

alokazja w doniczce

Alokazje podbiły salony w 1950 roku. Znów są modne wraz z popularnością stylu vintage.

Wymagania alokazji
Jakie warunki zapewnić?

TEMPERATURA

Alokazja pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, dlatego lubi ciepłe, wilgotne warunki w domu. Idealna jest temperatura to 18-22°C. Roślina nie znosi zimna! Plamy na liściach pojawiają się, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-15°C. Jeśli kupujesz ją w chłodne miesiące, na czas transportu owiń ją folią lub agrowłókniną. 

MIEJSCE

Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, aby zapobiec przypaleniu liści.

alokazja w doniczce

Duże okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, mniejsze można sadzić w grupach. Prosta w formie donica maksymalnie wyeksponuje niezwykłą urodę liści i łodyg.

Pielęgnacja alokazji w domu
Co robić, by zdrowo rosła?

PODLEWANIE

Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża! Roślina lubi być spryskiwana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. 

NAWOŻENIE

W okresie wzrostu zasilaj roślinę 2 razy w miesiącu, zimą – raz w miesiącu. Wybieraj specjalne nawozy do doniczkowych roślin zielonych, które zapewniają gatunkom ozdobnym z liści wszystkich potrzebnych składników.

CHOROBY

Żółte liście
Podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche. Zbyt mokre podłoże prowadzi też do gnicia korzeni lub łodyg.

Brązowe plamki lub krawędzie
To często skutek niewystarczającej wilgotności lub przesuszenia podłoża. Takie warunki mogą również spowodować zamieranie rośliny.

Szare przebarwienia
Jeśli roślina przez długi czas miała sucho, może zostać zaatakowana przez przędziorki, czego objawem jest szara barwa.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Feey/Unsplash, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

ogród na co dzień / YouTube


Autor
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Aneta

03-11-2020 15:25

Dlaczego gdy wypuszcza nowego liścia to przed nim jeden dojrzały zawsze usycha?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu