Logo
Logo

Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik

Wartość dekoracyjna alokazji skupia się na jej wspaniałych liściach. Są one niezwykłe: duże, wzorzyste i strzałkowate. Niektóre przypominają afrykańskie maski, inne mają marszczone krawędzie. Wśród nich istnieje też alokazja nazywana "szkieletową", ponieważ nerwy jej liści są niezwykle jasne i wyraźne, niczym kości szkieletu.

Roślina ta oczyszcza powietrze i wprowadza do wnętrza tropikalny nastrój. Pomimo tego, że jest spora, wygląda przestrzennie i lekko dzięki wysokim, gładkim pędom. Dowiedz się więcej o alokazji i zacznij ją pielęgnować w swoim domu.

Spis treści
Jakie są najpopularniejsze gatunki i odmiany alokazji? Czy alokazja jest trudna w uprawie? Co lubi alokazja? Jak o nią dbać? Dlaczego alokazja choruje: usycha, ma żółte liście?

Najpopularniejsze alokazje
Którą z nich wybrać?

Alokazja (Alocasia), mniej znana pod swoją polską nazwą – zakleśń, należy do licznej rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do niej także inne popularne domowe rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach, np: aglaonema, difenbachia, filodendron, kaladiummonstera, skrzydłokwiat i wiele innych.

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej Azji. Jest powszechna na Borneo, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości! Znanych jest 79 gatunków alokazji. Roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Ozdobne alokazje nie są jednak jadalne – są nadzwyczaj piękne!

  • Alokazja amazońska (Alocasia amazonica), inaczej alokazja szkieletowa, jest najlepiej znanym gatunkiem – ma charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Niektórzy mówią, że ich liście przypominają afrykańskie maski. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami) i 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach). 

  • Alocasia lauterbachiana ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono.

  • Alocasia cucullata ma liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. 'California' ma bardzo duże liście i może poradzić sobie z nieco niższymi temperaturami. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet' (srebrzyste żyłki wiją się na prawie czarnych, welurowych liściach).

  • Alocasia zebrina posiada wyraźnie strzałkowate liście i mocno paskowane łodygi. 

alokazja w doniczce

Alokazje podbiły salony w 1950 roku. Znów są modne wraz z popularnością stylu vintage.

Wymagania alokazji
Jakie warunki zapewnić?

TEMPERATURA

Alokazja pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, dlatego lubi ciepłe, wilgotne warunki w domu. Idealna jest temperatura to 18-22°C. Roślina nie znosi zimna! Plamy na liściach pojawiają się, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-15°C. Jeśli kupujesz ją w chłodne miesiące, na czas transportu owiń ją folią lub agrowłókniną. 

MIEJSCE

Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, aby zapobiec przypaleniu liści.

alokazja w doniczce

Duże okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, mniejsze można sadzić w grupach. Prosta w formie donica maksymalnie wyeksponuje niezwykłą urodę liści i łodyg.

Pielęgnacja alokazji w domu
Co robić, by zdrowo rosła?

PODLEWANIE

Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża! Roślina lubi być spryskiwana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. 

NAWOŻENIE

W okresie wzrostu zasilaj roślinę 2 razy w miesiącu, zimą – raz w miesiącu. Wybieraj specjalne nawozy do doniczkowych roślin zielonych, które zapewniają gatunkom ozdobnym z liści wszystkich potrzebnych składników.

CHOROBY

Żółte liście – podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche. Zbyt mokre podłoże prowadzi też do gnicia korzeni lub łodyg.

Brązowe plamki lub krawędzie – to często skutek niewystarczającej wilgotności lub przesuszenia podłoża. Takie warunki mogą również spowodować zamieranie rośliny.

Szare przebarwienia – jeśli roślina przez długi czas miała sucho, może zostać zaatakowana przez przędziorki, czego objawem jest szara barwa.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Feey/Unsplash, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

ogród na co dzień / YouTube

 

Autor
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Aneta

03-11-2020 15:25

Dlaczego gdy wypuszcza nowego liścia to przed nim jeden dojrzały zawsze usycha?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl