Nie macie już siły, oglądając zużyte kubki oraz szklaneczki, które mają niezmywalne osady? Macie do nich ogromny sentyment ze względu na podarki? Od cioci, babci czy sióstr? To oczywiście dobry powód by ich nie wyrzucać i poznać tani i dobry sposób na to, aby je wyczyścić. Nie zawsze wszystkie rodzaje kubków możemy wkładać do zmywarki - zwłaszcza te dekoracyjne. To opcja dla każdego, kto ceni sobie każdą swoją zastawę.
Jak skutecznie wyczyścić osad z kawy czy herbaty z kubków? Naturalny i tani sposób
Październik, to najlepszy czas na zbiory jednego z najlepszych owoców jesieni. To pigwa - inaczej "polska cytryna". Niewiele osób wie, ze oprócz swoich walorów zdrowotnych, jak i kulinarnych, ma także zastosowanie w czyszczeniu. Kwasy w niej zawarte, pozwalają na doczyszczenie zacieków czy osadów. Nie musicie już lecieć po cytrynę, jeżeli w ogrodzie macie to przepiękne drzewko.
- Wystarczy pokroić pigwę na mniejsze kawałki.
- Wyciskamy z niej sok w wyciskarce. Nie macie sokowirówki? Zetrzyjcie owoc na tarce i przeciśnijcie przez gazę.
- Nałóżcie sok na gąbeczkę i przetrzyjcie dokładnie kubki.
- Odstawcie na około 2 godziny, a następnie umyjcie w ciepłej wodzie.
- Dla wzmocnienia efektu, możecie zrobić pastę z sody oczyszczonej i przetrzeć wnętrze. Nie macie w ogrodzie pigwy? A może znajdzie się tam pigwowiec japoński?
- Te mniejsze owoce są jeszcze bardziej zasobne w substancje, które doskonale oczyszczą zaschnięty osad i wszelkie zacieki.
- Postępujcie z nim tak samo, jak w przypadku pigwy.
- Nie zapomnijcie jednak, ze jest dość trudny w krojeniu - przygotujcie odpowiednio naostrzony nóż i krójcie wokół, omijając pestki.
Tak przygotowany sok możecie trzymać przez tydzień w lodówce lub zamrozić w niewielkich kosteczkach na lód. Dzięki temu wykorzystacie surowiec regularnie, bez ryzyka pleśni i wyrzucania. Zawsze tak robię, gdy tylko mam większe zbiory tych smacznych owoców. Co jeszcze warto z nich zrobić? Z pewnością wiele przetworów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak zrobić domowy płyn do zmywania naczyń? Wystarczy kilka składników
Nie lubicie kupować sporych ilości chemii? Ja również. Staram się wykorzystywać możliwie naturalne sposoby na to, aby umyć naczynia czy powierzchnie w mieszkaniu. Już od dawna zaczęłam przygotowywać swój płyn do zmywania naczyń.
I muszę wam powiedzieć, że to jeden z lepszych pomysłów, jaki miałam. Wykorzystuję przede wszystkim domowy ocet jabłkowy, który robię z resztek. Po obraniu jabłek, pozostają mi obierki, które są niezwykle cenne. Wkładam je do słoika i zalewam letnia wodą z łyżką cukru.
Mieszam codziennie przez około 3 tygodnie, aby nie wdała się pleśń. Po tym czasie odcedzam całość i wyciągam "matkę octową". Odkładam do słoiczka z wodą - przyda się na szybszą fermentację kolejnego octu domowego. Jakich jabłek używam z reguły? Szara Reneta, Alwa czy Antonówka.
Następnie łączę 2 litry gorącej wody z łyżeczką sody oczyszczonej, 4 g płatków mydlanych oraz 2 łyżkami octu. Lubie uzupełniać domowy płyn do zmywania naczyń o krople olejku eterycznego - cytrynowego lub miętowego.
Zdjęcie tytułowe: ReaLiia, Pixel-Shot / AdobeStock