Grill na balkonie? Dowiedz się, czy za BBQ w bloku możesz dostać mandat

Grill na balkonie

Grillowanie to jeden z ulubionych sposobów na spędzanie wiosennych i letnich wieczorów, a potrawy z grilla zachwycają swym smakiem i niesamowitym, charakterystycznym aromatem. Niestety nie każdy ma ogród lub działkę, na której można zrobić grill lub ognisko, dlatego wiele osób zastanawia się, czy można grillować na balkonie? Co na ten temat mówią przepisy? Czy jest zakaz grillowania na balkonach? Czy można dostać za to mandat?

Posłuchaj
00:00
5

Grill na balkonie – czy istnieje zakaz grillowania w bloku?

Organizowanie sobie przestrzeni do wypoczynku i relaksu na balkonie to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest alternatywą dla osób, które nie mają ogrodu. Często też na balkonie pojawia się grill, a jego zwolennicy przekonują, że grillowanie nie jest niczym złym, ani tym bardziej nielegalnym. Jak jest naprawdę?

W praktyce odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od przepisów lokalnych oraz regulaminu wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W niektórych miejscach obowiązują jasno sprecyzowane zasady dotyczące korzystania z grilla na balkonach i tarasach, które mogą zakazywać takiej aktywności ze względów bezpieczeństwa lub ze względu na możliwość zakłócania spokoju sąsiadów.

Czy można robić grilla na balkonie w bloku? Art. 144 KC i regulaminy wewnętrzne

Biorąc pod uwagę prawo: nie ma zakazu grillowania na balkonie. Jednak regulaminy wewnętrzne wspólnot i spółdzielni zazwyczaj zabraniają rozpalania ognia na częściach wspólnych, a więc i balkonach. Dodatkowo art. 144 Kodeksu Cywilnego zabrania działań, które mogą zakłócać korzystanie z sąsiednich nieruchomości, a do takich działań z pewnością zalicza się wytwarzanie dymu, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Co więcej, dotyczy to nie tylko balkonów, ale też domków jednorodzinnych, znajdujących się blisko siebie.

Co grozi za grilla na balkonie? Czy można dostać mandat?

W związku z wcześniej opisanymi prawami i zasadami za grillowanie na balkonie może nas spotkać dotkliwa kara. Jeśli sąsiedzi wezwą straż miejską, to można otrzymać karę grzywny. Jaki mandat za grillowanie na balkonie? Może to być nawet 500 zł, jeśli więc wspólnota nałożyła zakaz lub Twoi sąsiedzi stanowczo sprzeciwiają się grillowaniu, to warto rozważyć urządzenia grilla w innym, przeznaczonym do tego miejscu.

Grillowanie na balkonie w bloku – jakich zasad należy przestrzegać?

To wszystko nie oznacza jednak, że całkowicie nie można grillować na balkonach. W niektórych przypadkach będzie to możliwe, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby nasz grill nie przeszkadzał innym, jeśli o to zadbamy, nie powinno być żadnych problemów. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

  • Odpowiedni grill – niedopuszczalne jest wytwarzanie dymu, a więc na balkonie nie wolno korzystać z klasycznych grilli opalanych węglem.
  • Respektowanie zasad bezpieczeństwa – grill powinien być oddalony od materiałów łatwopalnych, dekoracji i elementów wyposażenia.
  • Nie zakłócanie spokoju – życie w bloku wiąże się z koniecznością respektowania potrzeb sąsiadów m.in. do spokoju. Dlatego na balkonie nie można organizować głośnych imprez, które często mają miejsce w ogrodach.
  • Odpowiednie zabezpieczenie grilla – dotyczy to przede wszystkim mniejszych urządzeń, które mogą się przewrócić pod wpływem wiatru.
  • Przestrzeganie zasad i regulaminów wewnętrznych – niektóre spółdzielnie całkowicie zabraniają grillowania na balkonach.

Warto przy tym pamiętać, że te zasady dotyczą wszystkich – również mieszkańców ostatniego piętra i właścicieli tarasów, czy niewielkich ogródków przy mieszkaniu parterowym.

 

Jaki grill na balkonie? Elektryczny czy gazowy?

Jak wspomniano wcześniej, na balkonie nie można używać grilla opalanego węglem, ale grill elektryczny i gazowy nie wytwarza dymu, więc teoretycznie można je wykorzystać. Jak wygląda to w praktyce?

Grill gazowy jest rzadko wybierany ze względów bezpieczeństwa – wymaga ustawienia butli z propanem-butanem, która na balkonie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Słońce, zmienne warunki atmosferyczne, czy ryzyko rozszczelnienia niosą zbyt wysokie ryzyko, zwłaszcza w bloku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc grill elektryczny – mało uciążliwy, bezpieczny i prosty w użytkowaniu. Co więcej, nie wydziela dymu ani nie ma ognia, więc można go wykorzystać nawet w pomieszczeniach, czyli nikomu nie powinien przeszkadzać.

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: _jure / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści