Herbata z sosny | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Herbatka - napar z sosny fot. Wirestock - Depositphotos

Spróbuj herbaty z sosny! To niezwykłe drzewo iglaste jest źródłem zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z sosnowych igieł jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Posłuchaj
00:00
4

Herbata / napar z sosny

Sosna to roślina należąca do rodziny sosnowatych. Od zarania dziejów jest doceniana w medycynie naturalnej jako źródło wielu wartościowych surowców, które pomagają się uporać z dokuczliwymi dolegliwościami. Pączki sosny wykorzystywane są na przykład do produkcji syropu za sprawą swoich wykrztuśnych właściwości. Z kolei olejek sosnowy cieszy się właściwościami przeciwzapalnymi i antyseptycznymi i często wykorzystywany jest do inhalacji.

Co zawiera?

Igły sosnowe są z kolei bardzo dobrym źródłem witaminy C wspierającej układ odpornościowy, a jednocześnie wspomagającej gojenie ran i odpowiedzialnej za regulację procesów pochłaniania drobnoustrojów przez leukocyty. Pozyskuje się z nich również olejki eteryczne, które działają relaksująco i są powszechnie wykorzystywane w aromaterapii. Igły z sosny to także źródło garbników, a te z kolei skutecznie zwalczają wolne rodniki, łagodzą wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe i wytwarzają warstwę ochronną, która wzmacnia cały organizm.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z sosny

Przygotowanie naparu jest bardzo proste. Wystarczy do kubka wsypać cztery łyżki igliwia lub kilka gałązek i zalać wrzątkiem. Herbata musi się parzyć przez ok. 30 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu będzie gotowa do spożycia. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Napar z igieł sosnowych to doskonała propozycja dla osób, które notorycznie odczuwają efekty szybkiego tempa życia. Permanentne zmęczenie wpływa na naszą produktywność i samopoczucie. Regularne picie naparu dodaje nam energii, pobudza i korzystnie wpływa na nastrój. Warto po nie sięgać, gdy zmęczenie daje się we znaki, a kolejna kawa byłaby już, delikatnie mówiąc, przesadą.
  • Lista dobroczynnych właściwości jest dosyć obszerna. Po napar z igieł sosnowych powinny sięgać również osoby zmagające się z przeziębieniami, zapaleniem oskrzeli, problemami z zatokami i infekcjami górnych dróg oddechowych.
  • Bardzo silne właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe sprawiają, że picie takowego naparu pomaga zniwelować dokuczliwy kaszel, katar oraz ból gardła.
  • Warto również dodać, że sosna jako roślina odznacza się właściwościami antyutleniającymi. A to w praktyce oznacza, że w pewnym stopniu zapobiega powstawaniu chorobom nowotworowym.
Młode pędy sosny (Turiones Pini) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Wirestock / Depositphotos

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Sosna pospolita / Sosna zwyczajna Pinus sylvestris

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści