Zwykle decyduję się na sprawdzone połączenia oraz te rośliny, które długo wytrzymują niesprzyjającą pogodę - w tym astry, zwane też marcinkami, chryzantemy czy kapusty ozdobne w białych i fioletowych barwach. Sprawdźcie, z czego wykonać najlepszy żywy podkład do wieńców poniżej!
Z czego podkład do wiązanek jest najlepszy? Te wytrzymają najdłużej
Podkłady do wiązanek możemy zrobić z kilku różnych surowców. Mamy do wyboru pachnące igliwie oraz opcje liściaste, które wyglądają elegancko na grobach. Na co się zdecydować? Kilka opcji znajdziemy poniżej:
- tuja ozdobna - jest dość miękka i bardzo delikatna, dlatego można ją przymocować już do gotowych gałązek, które nie są pokryte liśćmi czy igliwiem,
- cis naturalny - to symbol nieśmiertelności oraz trwałości, który doskonale wygląda w mniejszych, jak i większych wieńcach,
- świerk - jest często wykorzystywany na zmianę z gałązkami sosnowymi, to trwały i dobry wybór,
- mahonia - nieco kłujący krzew, który ma piękne, zimozielone liście, które pięknie się przebarwiają,
- sosna - podobnie jak świerk, stanowi 80% surowca pod żywe podkłady na cmentarze.
Tych roślin nie łącz w wiankach - szybko zwiędną
Samodzielne przygotowywanie wianków na grób jest doskonałym pomysłem na wykorzystanie roślin ogrodowych oraz tych, które zakupiliśmy w hurtowni. Tym sposobem możemy sporo zaoszczędzić i wybrać lepsze, okazalsze znicze. Moja mama podpowiedziała mi, jakich roślin nigdy nie łączyła, aby nie zwiędły zbyt szybko. To samo tyczyło się dekoracji bukietowych do wazonu.
Warto poznać tę zależność, a z pewnością wasz stroik nie zgnije zbyt szybko:
Róża - to jedna z wrażliwszych roślin na wszelkie łączenia z innymi kwiatami. Powinna być umiejscawiana jedynie z innymi różami oraz najlepiej, gdyby to były te same odmiany. Niestety łączenie ich zarówno w bukiety, jak i wianki z innymi przedstawicielami flory zakończy ich żywot zbyt szybko.
Wiosną na cmentarzu nie łączcie ze sobą tulipanów i narcyzów. To nieidealny mariaż, który może zakończyć przedwczesny żywot obu tych roślin. Zarówno w wiankach, jak i ciętych bukietach. Jeżeli jednak to wasze ulubione połączenie, wstawcie narcyzy na cały dzień do wody, aby większość szkodliwych substancji zostało w wodzie.
Jak przedłużyć życie roślin w wazonie na grobie?
Częstym wyborem akcentu roślinnego na grób najbliższych są rośliny cięte. Uzupełnienie nimi wazonu pomaga udekorować nagrobek w elegancki i nieprzymuszony sposób. Klasyczne wieńce oraz wiązanki są zastępowane minimalistycznym doborem, według uznania rodziny. Co zrobić, aby chryzantemy, astry czy gerbery wytrzymały znacznie dłużej, niż przewiduje pogoda? Sprawdźcie kilka propozycji poniżej:
- moneta z mosiądzu - wystarczy, że uzupełnicie wazon dwiema lub trzema monetami o nominale 1 lub 2 grosze,
- odżywka z cukrem - do odżywki na bazie wody i cukru wlejcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę octu jabłkowego - najlepiej przygotowanego ze skórek jabłek,
- aspiryna - pastylkę aspiryny kruszymy i rozpuszczamy w 3 litrach wody - w ten sposób uzupełnimy 2-3 wazony pełne ciętych kwiatów.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock