Mahonia, jesienny rarytas | Dwa przepisy na dania z owoców

Mahonia jesienny rarytas - dwa przepisy na dania z owoców

Owoce mahonii są w smaku niezwykle kwaśne, ale są jadalne, wbrew powszechnemu mniemaniu. Doktor Małgorzata Kalemba-Drożdż na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska przedstawia dwa ciekawe przepisy z wykorzystaniem owoców mahonii. Oba wyjątkowo interesujące i warte odtworzenia w kuchni!

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień 2023
Przejrzyj i kup
24
Spis treści
Czy owoce mahonii są jadalne? Co można z nich zrobić? Jak zrobić dżem z owoców mahonii? Jak zrobić mus czekoladowy z owocami mahonii?

Gardeners' World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2023

Mahonia ostrolistna, inaczej ościał pospolity (Mahonia aquifolium), nazywana też oregońskim winogronem, należy do rodziny berberysowatych. Często spotykam się z przekonaniem, że mahonia jest trująca, a nie jest. Być może zaszufladkowano ją razem z trującym ostrokrzewem (Ilex aquifolium), który jest nieco do niej podobny – ma błyszczące, kolczaste, zimozielone liście i też został przywieziony z Ameryki Północnej; jednak owoce ostrokrzewu są czerwone.

Barwnik, lek i smakołyk

Rodzimi mieszkańcy Ameryki używali owoców, kory i liści mahonii do barwienia tkanin i leczenia niestrawności. Kora oraz korzenie mają działanie antybiotyczne, ale to silny surowiec fitoterapeutyczny dla doświadczonych zielarzy. Kwiaty mahonii pojawiają się wczesną wiosną i można z nich przygotować aromatyczną lemoniadę.

Granatowe jagody mahonii są wyjątkowo kwaśne i nie polecam jedzenia ich na surowo.

Ale można z nich przygotować kompot, galaretkę, wino, nalewkę lub je ususzyć i mieszać z innymi, słodszymi owocami. Owoce mahonii warto zbierać dopiero pod koniec lata, a nawet jesienią, kiedy zgromadzą większą ilość cukrów; ale trzeba być czujnym, bo mahonię lubią też ptaki, więc kto pierwszy, ten lepszy!

dżem z owoców mahonii
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Dżem z mahonii
SKŁADNIKI: 500 g owoców mahonii, 500 g nierafinowanego cukru, 2-3 łyżki wody, ewentualnie: 2 goździki, 1 strączek kardamonu, kawałek kory cynamonu, skórka z połowy cytryny.
PRZEPIS: Umyte owoce mahonii zasyp cukrem w szerokim rondlu. Jeśli chcesz nadać dżemowi ciekawszy aromat, dodaj przyprawy. Podgrzewaj na małym ogniu. Owoce najpierw puszczą sok, a potem będą gęstnieć. Smaż do uzyskania konsystencji marmolady. Gorący dżem przełóż do wysterylizowanego słoika.
mus czekoladowy z owocami mahonii
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Mus czekoladowy z mahonią
SKŁADNIKI: 200 g czekolady deserowej, 200 ml śmietany kremówki 36%, 200 g serka mascarpone, 6 łyżek dżemu z mahonii.
PRZEPIS: Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Stopniowo zmieszaj z serkiem mascarpone i trzema łyżkami dżemu z mahonii. Śmietanę kremówkę ubij na sztywno. Delikatnie wymieszaj ubitą śmietanę z czekoladowym serkiem, najlepiej zrobić to na trzy lub cztery raty. Do pucharków włóż krem czekoladowy i udekoruj porcją dżemu z mahonii. W tym deserze intensywnie czekoladowy mus dobrze współgra z kwaśnym mahoniowym dżemem.

Zdjęcie tytułowe: gerald / AdobeStock

Małgorzata Kalemba-Drożdż

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kalemba Drożdż – dr biochemii, autorka kulinarnego bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka kulinarno-botanicznej encyklopedii: „Jadalne kwiaty”.

  Gardeners' World Edycja Polska 9 2023

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2023

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści