Ogromnym walorem jest fakt, że na grobach w święto Wszystkich Zmarłych widzimy coraz mniej sztucznych oraz kiczowatych wiązanek na sztucznych podkładach. Rozkładają się przez dziesiątki lat oraz są trudno recyklingowane. Zastępujemy je roślinami doniczkowymi, które pięknie prężą się na płytach nagrobkowych. Które z nich należą do naszych najczęstszych wyborów?
Które rośliny doniczkowe są najczęściej wybierane na 1 listopada?
Podczas ruchliwego tygodnia przed świętem Wszystkich Zmarłych, możemy natrafić w sklepach i hipermarketach na ogrom roślin doniczkowych, które stały się viralem cmentarnej mody. W dniu 1 i 2 listopada kupimy je także na straganach przycmentarnych, które oferują idealnie rozwinięte chryzantemy czy begonie do wsadzenia w donice nagrobkowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Na które warto się skusić, aby jak najdłużej stały?
- Chryzantema doniczkowa - jedna z odporniejszych roślina na chłodne i niesprzyjające, listopadowe warunki pogodowe,
- Paproć - pierzaste liście oraz zwinięte w ślimaczki końcówki doskonale dekorują płytę, jednocześnie będąc niezwykle odporna na mrozy,
- Kalanchoe - jeden z sukulentów o drobnych kwiatkach w żółtych, czerwonych i białych barwach, który idealnie przyozdobi nagrobek
- Begonia - posadzona wraz z bratkami czy wrzosami, dopełni jesienną kompozycję,
- Fikus - choć najczęściej pojawia się w mieszkaniach, to jej grube i soczyste liście wytrzymają temperatury w październiku czy listopadzie,
- Cyklamen - dodawany do kompozycji, jak i samodzielnie, przyozdabia płyty nagrobkowe przez długie, chłodne wieczory,
- Wrzos - klasyk gatunków, którego nie może zabraknąć w większych donicach na cmentarzach.
Hortensja ogrodowa w doniczce - pielęgnacja i podłoże
Hortensja ogrodowa w doniczkach to jedna z tych roślin, która pojawiła się u moich znajomych na tarasach przed domem. Ciekawie się komponuje z innymi doniczkowymi oraz w łatwy sposób możemy ją przezimować, dowolnie przemieszczając.
To sprawne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich roślina przetrzyma mrozy. To także niezawodne rozwiązanie na groby, które coraz częściej pojawia się na cmentarzach.
Jak dobrze wiadomo - hortensje to w Japonii rośliny bogów, które pojawiają się w kapliczkach oraz świątyniach. Jakie stanowisko i podłoże powinniśmy jej zapewnić? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania:
Stanowisko dla hortensji w doniczce
Hortensja ogrodowa w doniczce, pochodząca z upraw szklarniowych powinna znajdować się w półcienistym otoczeniu. Zbyt ostre promienie słoneczne mogą poparzyć liście i kwiatostany rośliny.
Słoneczne stanowiska z rozproszonym światłem sprzyjają rozrastaniu się i nadmiernemu kwitnieniu - warto się zastanowić, czy o taki efekt nam chodzi. Dodatkowo nie zapomnijmy o delikatnym osłonięciu - może stać zarówno za ścianą budynku, jak i w przypadku grobów - w niedalekiej odległości od głównej płyty ze zdjęciami zmarłych.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Podłoże dla hortensji w doniczce
Hortensja ogrodowa w doniczce powinna mieć podłoże kwaśne, składające się z ziemi kompostowej oraz mieszanki torfu. Idealnie sprawdzi się gotowa mieszanka ziemi do azalii oraz rododendronów, jeżeli planujemy wymienić ziemię, która została zaimplementowana w szklarni.
Jeżeli hortensja ogrodowa w doniczce będzie służyć jako ozdoba grobu, warto postawić ją na podstawce z izolacją styropianową. Dzięki temu, wszystkie korzenie w bryle nie będą narażone na przemarznięcie. Roślina będzie odporna na wysuszenie oraz szkodniki.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock