Cyklameny, inaczej fiołki alpejskie to rośliny, które na dobre zadomowiły się w polskich domach. Mają przeróżne barwy, od tych kremowych, śnieżnobiałych, po pastelowo różowe. Ich liście są stosunkowo delikatne, dlatego warto pamiętać, ze silne promienie słoneczne mogą trwale poparzyć ich strukturę. Wybierajcie nasłonecznione stanowiska, jednak monitorujcie w przypadku wcześniej wymienionego zjawiska. Zimą pamiętajcie, że nie powinny znajdować się blisko grzejników, gdyż suchość powietrza oraz nagły wzrost temperatury może im zaszkodzić. Nie powinny stać również na parapecie kuchennym, gdyż zmieniające się warunki mogą być nieprzewidywalne dla rośliny. Cyklameny charakteryzują się gromadą kwiatów, które wzbogacają walory rośliny. To one stały się ostatnio zmartwieniem, gdyż niewielkie pąki od razu zasychały. Co zrobić w takiej sytuacji? Zobaczcie w naszej poradzie poniżej.
Dlaczego nowe pączki cyklamenu usychają tuż u podstawy?
Przedstawię wam całą sytuację dotycząca problemu. Cyklamen kwitł przez bardzo długi czas i miał przepiękne, bujne kwiaty. Niestety po około 2 miesiącach od kwitnienia zaczęły się problemy. Nierozwinięte pączki zaczęły zasychać już na poziomie 2 cm. To bardzo niepokojące, gdyż może to zahamować całkowicie kwitnienie rośliny. Liście były piękne i bardzo rozłożyste. Nie nosiły znamion chorób grzybowych, w tym szarej pleśni czy mączniaka rzekomego. Co w takim razie było problemem?
Pamiętajcie, że podlewanie cyklamenu jedynie na podstawce może być niewystarczające zwłaszcza, gdy pojawiają się nowe pąki. Dodatkowo warto raz na jakiś czas odpowiednio go nawodnić tak, aby nie nie zwilżać liści. Roślina reaguje w ten sposób, gdy ma zbyt suchą bryłę korzeniową i przekazuje składniki odżywcze najpierw do liści. Dobre są tak zwane "kąpiele w misce" - przełóżcie cyklamen przynajmniej raz w miesiącu do miski z wodą, która sięga do połowy doniczki. Dzięki temu roślina odżyje. Nie zapomnijcie także o wietrzeniu pomieszczenia, w którym są cyklameny. Wtedy odwdzięczą się nowymi pąkami. Stare, zasuszone usuwamy.
Czy można rozmnożyć cyklamen z sadzonek liściowych?
Rozmnażanie cyklamenu z sadzonek liściowych może być dość kłopotliwe, a wręcz awykonalne. Dlatego tez poleca się rozmnażanie przez bulwy, które można znaleźć tuż pod ziemią. Chcąc zrobić to przez ukorzenienie liści, mogłoby dojść do pierwotnego gnicia. Są zbyt delikatne i mogłyby nie przetrwać. Jak postępować z podziałem bulw? Przygotujcie nowe doniczki i podłoże najlepsze dla cyklamenów - zasobną w próchnicę i składniki mineralne. Dodatkowo powinno być zasobne w potas, aby roślina miała prawidłowy rozwój.
Wkładamy bulwy do dołeczków tak, aby były w połowie zasypane. Górna część powinna wystawać. Możecie ściółkować podłoże tak, aby zachować ciepło i wilgotność dla rośliny. Liście pojawią się już po kilkunasty dniach od włożenia bulw. Na pędy będziemy musieli jeszcze poczekać, aż do wiosny. Warto próbować w ten sposób rozmnażać fiołka, aby móc cieszyć się gromadą roślin na parapecie.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Colorshadow/Helena / Adobe Stock